15 نکته کاربردی برای بالا بردن امنیت خانه

راه‌های افزایش امنیت خانه چیست؟ بهترین روش برای جلوگیری از دزدی خانه چیست؟ بهترین و آسان‌ترین راه ایمن کردن ساختمان کدام است؟

سرقت از خانه همیشه یکی از مسائل و دغدغه‌های افراد بوده است. دزدها همیشه راهی برای ورود به خانه پیدا می‌کنند. پس بهتر است تا جایی که امکان دارد تدابیر امنیتی برای خانه یا ساختمان خود را افزایش دهید. حداقل می‌توانید ورود آن‌ها به خانه را سخت‌تر کنید.

راه‌های زیادی برای افزایش امنیت خانه وجود دارد، اما چندین روش بسیار مهم و حیاتی هستند. در این نوشته به بررسی آن‌ها می‌پردازیم.

چگونه امنیت خانه را افزایش دهیم؟

 • ورودی‌های خانه را ایمن کنید.

اولین جایی که برای ورود به خانه به فکر سارقان می‌رسد، معمولا درهای ورودی هستند. حتما از سالم بودن قفل‌های درب‌های ورودی مانند درب پارکینگ و درب ساختمان اطمینان حاصل کنید. برای بسیاری از سارقان باز کردن درب‌های معمولی بسیار آسان‌تر از درب‌‌های کشویی است. بنابراین اگر که برایتان مقدور است از درب‌های کشویی و درب ضدسرقت در ورودی‌های اصلی منزلتان استفاده کنید.

حتی می‌توانید تعداد قفل‌ها را افزایش دهید که احتمالا در این صورت مجبورید ترکیبی از قفل‌ها را در درب اصلی منزل استفاده کنید و هنگام باز کردن کمی باعث دردسرتان می‌شود، ولی ارزشش را دارد. اضافه کردن یک قفل قابل حمل می‌تواند گزینه‌ای مناسب باشد یا اینکه قفل موجود خود را ارتقا داده و یک قفل جدیدتر تهیه کنید یا یک قفل هوشمند نصب کنید. یادتان باشد اگر به خانه جدیدی نقل مکان می‌کنید، حتما قفل‌های خانه را عوض کنید.

 • کلید خانه را در بیرون پنهان نکنید.

بعضی افراد کلید خانه را برای ساکنین خانه در بیرون پنهان می‌کنند. مطمئن باشید سارقان به راحتی می‌توانند کلید را پیدا کنند. بهتر است برای درب خانه از کلید هوشمند استفاده کنید و همه ساکنین خانه رمز آن را داشته باشند و بتوانند وارد خانه شوند.

 • خانه را به صورت اصولی نورپردازی کنید.

در راهروها یا حیاط خانه لامپ نصب کنید که هنگام شب روشن باشد. می‌توانید از سیستم‌هایی استفاده کنید که به محض ورود به طور خودکار روشن می‌شود. تاریکی شرایط امنی برای سارقان ایجاد می‌کند. بخش‌های تاریک اطراف خانه و ملک شما همواره خطرناک هستند، بهتر است نورپردازی لازم و اصولی را در این مناطق انجام دهید تا مشکلی در این مورد نیز ایجاد نشود، به خصوص اگر پنجره و یا درب خانه شما در این بخش قرار دارد.

 • دزدگیر نصب کنید.

اگر امکانش را دارید، برای ساختمان خود سیستم هشداردهنده یا دزدگیر نصب کنید. سعی کنید از سیستم‌هایی استفاده کنید که چراغ چشمک‌زن دارند یا مشخص هستند و باعث هراس سارقان می‌شوند. این سیستم‌ها به صورت بازدارنده سرقت عمل می‌کنند.

حتی اگر در خانه‌ای مستاجر هستید و نمی‌خواهید برای ساختمان هزینه اضافی کنید، امروزه سیستم‌های بی‌سیم فراوانی در بازار وجود دارند که می‌توانند به راحتی در یک آپارتمان نصب شوند و وقتی اسباب‌کشی کردید، می‌توانید آن‌ها را با خود ببرید.

 • هرچیزی که می‌تواند در را بشکند، قفل کنید.

اگر حیاط یا باغ دارید، حتما در آن وسایلی مانند نردبان، میله، وسایل باغبانی یا … نگهداری می‌کنید. این وسایل می‌تواند به دزدان برای شکستن در یا پنجره کمک کند و ورود به خانه را راحت کند. این وسایل را در جایی امن نگه دارید، یا آن‌ها را قفل کنید.

 • پول یا وسایل ارزشمند خود را پنهان کنید.

جواهرات، پول، لپ‌تاپ، تلفن‌های هوشمند و تلویزیون‌های بزرگ، از جمله وسایلی هستند که سارقان دنبال آن هستند. این وسایل را در جلوی دید دیگران یا کنار پنجره‌ها نگذارید. سعی کنید مبالغ زیاد نقدی یا طلا را در خانه نگه ندارید. اگر در خانه کلید صندوق یا کمدی دارید، که وسایل ارزشمندی در آن نگه می‌دارید، آن‌ها را دم دست نگذارید.

 • دسترسی به خانه را محدود کنید.

یکی از رایج‌ترین راه‌ها برای این کار، نصب نرده یا حفاظ‌های شاخ گوزنی روی دیوار خانه است. سعی کنید اطراف حیاط خود را با فنس یا حفاظ حتما بپوشانید. یکی دیگر از راه‌های پوشاندن اطراف خانه، استفاده از بوته‌ها یا گیاهان خاردار و گل‌های بالارونده است که نقش بازدارنده در مقابل سارقان دارد.

 • از طبقه اول و دوم غافل نشوید.

اگر در طبقه‌های اول و دوم ساختمانی زندگی می‌کنید، بدانید که سر راه سارقان قرار دارید. پس همه نکات ایمنی برای پوشاندن بالکن، تراس، درها و پنجره‌ها را رعایت کنید. شب‌ها یا هنگامی که خانه نیستید، همه درها و پنجره‌ها را ببندید. از نرده برای ایمن کردن پنجره‌ها و تراس خود استفاده کنید. سنسورهایی برای پنجره‌ها وجود دارند که هنگام باز شدن شما را در جریان می‌گذارند. می‌توانید از این سنسورها در پنجره‌های طبقات اول استفاده کنید.

 • سارقان را فریب دهید.

هنگام خروج از خانه، همه پرده‌ها را بکشید که داخل خانه مشخص نباشد. حتما یک لامپ را در خانه روشن بگذارید که به نظر برسد در خانه کسی وجود دارد. اگر امکانش را دارید، در حیاط خانه سگ نگه دارید، اگر نه می‌توانید یک شبیه‌ساز الکترونیکی تهیه کنید، که به محض ورود کسی پارس می‌کند.

 • از نظارت همسایگان استفاده کنید.

اگر همسایه‌ای دارید که با آن‌ها صمیمی هستید، از آن‌ها بخواهید هنگامی که در خانه نیستید، حواسشان به خانه شما باشد.

 • از دوربین‌های مداربسته استفاده کنید.

در محوطه بیرونی خانه خود، مخصوصا در نزدیکی درهای ورودی دوربین مداربسته نصب کنید. این دوربین‌ها خودشان عامل بازدارنده برای سارقان هستند و اگر دزدی هم صورت گیرد، می‌توانید برای شناسایی دزدان از آن‌ها استفاده کنید.

 • سفرهای خود را جار نزنید!

امروزه افراد خصوصا در شبکه‌های اجتماعی تعطیلات و مسافرت‌ها و حتی زمان رفت و برگشت خود را به اشتراک می‌گذارند. سارقان از این طریق از نبودن شما در خانه آگاه می‌شوند. خیلی از سرقت‌ها از طریق آشنایان یا با هماهنگی با آن‌ها صورت می‌گیرد، پس حواستان را جمع کنید.

 • در گاوصندوق سرمایه‌گذاری کنید.

گاوصندوق‌هایی که در دیوار یا کف خانه نصب می‌شوند، می‌تواند وسایل گرانبهای شما را از دست سارقان در امان نگه دارند. دزدان آماتور نمی‌توانند آن‌ها را راحت باز کنند. اگر وسایل قیمتی در خانه دارید، آن را در گاوصندوق نگه دارید.

 • پلاک یا شماره واحد را روی کلیدتان ننویسید!

همین کار ساده می‌تواند در صورت گم کردن کلیدتان از بروز یک حادثه جلوگیری کند. اگر کلیدتان را گم کنید، هرکسی می‌تواند با وارد شدن به ساختمان شما، خانه را پیدا کند. اگر در مجتمع بزرگی زندگی می‌کنید با شمارش تعداد واحدها یا حتی خواندن شماره کنار درب‌ها به آسانی می‌توان فهمید کلید برای کدام ساختمان است.

راحت‌ترین راه این است شماره آپارتمان خود را بر روی کلید یادداشت نکنید، اگر قطعا باید آپارتمان و یا شماره واحد خود را در جایی یادداشت کنید، آن را در گوشی هوشمند خود وارد کنید. اگر به هر دلیلی شماره پلاک خانه را روی کلید یادداشت کرده بودید و کلید را گم کردید، در سریع‌ترین زمان ممکن اقدام به تعویض قفل درب‌هایتان کنید.

 • جعبه وسایل گران‌قیمت خود را از بین ببرید.

اگر به تازگی یک وسیله برقی گران‌قیمت مانند تلوزیون، کامپیوتر، لپ تاپ، تبلت، کنسول‌‌های بازی یا… گرفتید، بهتر است جعبه و یا هرچیز دیگری که نشان از آن دارد را در مقابل درب منزل خود و یا سطل زباله نزدیک خانه خود قرار ندهید، زیرا ممکن است توجه سارقان را به وجود همچین شیئی در منزل شما جلب کند.

امنیت خانه مسئلۀ بسیار مهمی است، زیرا نه تنها به حفظ اموال ما مربوط است بلکه در بسیاری از موارد در صورت رعایت نکردن اصول ایمنی تهدید جانی هم به دنبال خواهد داشت. پس سعی کنید همه تمهیدات را برای ایمنی خانه خود به کار ببندید.

از اینکه مطلب بالا را خواندید، سپاس‌گزاریم. امیدواریم برایتان مفید بوده باشد. لطفا اگر نظری دارید در بخش نظرات بنویسید و ما را در جریان بگذارید.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *