صفر تا صد حق سرقفلی و حق کسب و پیشه یا تجارت

حق سرقفلی چیست؟ حق سرقفلی با حق کسب و پیشه چه تفاوتی دارد؟ شرایط و الزامات حق سرقفلی چیست؟ سرقفلی بخریم یا نه؟

سرقفلی یکی از مفاهیمی است که در دنیای املاک خصوصا املاک تجاری بسیار پرکاربرد است. چیزی که اهمیت دارد این است که بدانیم حق سرقفلی با حق کسب و پیشه یکی نیست و با هم تفاوت دارند. هردوی این مفاهیم در مورد روابط موجر و مستاجر است و یک مسئله قدیمی است که در بحث اجاره محل کسب وکار با ورود مسئله سرقفلی و حقی به نام کسب و پیشه و تجارت، روابط  موجر و مستاجر را پیچیده و حتی اختلافات را هم عمیق­تر کرده است.

در این نوشته به توضیح کامل حق “سرقفلی” و حق “کسب و پیشه یا تجارت” و تفاوت این دو مفهوم می‌پردازیم.

حق سرقفلی

مفهوم و معنی اصطلاحی سرقفلی فقط یک حق است و فقط در روابط موجر و مستاجر این حق محقق می شود. سرقفلی وجهی است که مالک در ابتدای اجاره و جدای از مال الاجاره از مستأجر می‌گیرد تا محل را به وی اجاره بدهد و واگذار کند.

در رابطه با سرقفلی در حقوق، دو قانون وجود دارد که سرقفلی را با توجه به این دو قانون باید تعریف کنیم. قانون روابط موجر و مستأجر سال ۱۳۵۶ و قانون روابط موجر و مستأجر سال ۱۳۷۶. نکته‌ای که باید در نظر گرفته شود، آن است که تاریخ قرارداد اجاره مربوط به چه سالی است و براساس آن مشخص کرد که باید قانون سال ۱۳۵۶ را مدنظر قرار داد یا قانون سال ۱۳۷۶، زیرا مفهوم سرقفلی در این دو قانون کمی با یکدیگر متفاوت است.

حق کسب و پیشه و تجارت مطابق قانون سال ۱۳۵۶، پولی است که به مستأجر داده می‌شود اما در قانون سال ۱۳۷۶، سرقفلی مفهومی به مراتب محدودتر از سال ۱۳۵۶ دارد؛ حاصل دسترنج و شهرت و امانت تاجر نیست و مبلغی است که در ابتدای قرارداد اجاره، به هر علتی، توسط مالک از مستأجر دریافت می‌شود و با دریافت این مبلغ، مالک امتیاز “تقدم و اولویت داشتن در اجاره” را به مستأجر می‌دهد. مستأجر هم می‌تواند پس از به‌دست آوردن این حق اولویت و تقدم، سرقفلی را به دیگران یا به مالک انتقال دهد؛ یا اینکه صرف نظر از پرداخت یا عدم پرداخت مبلغی در ابتدای قرارداد به‌عنوان سرقفلی، به صورت شرط در قرارداد اجاره، حق سرقفلی برای مستأجر ایجاد می‌شود. به بیان دیگر، سرقفلی از دیدگاه قانون سال۱۳۷۶ “حق تقدم در اجاره” است.

مثلا مالکی مغازه خود را به شخصی اجاره می‌دهد و مبلغی به عنوان سرقفلی دریافت می‌کند. کسی که مستاجر هست و مبلغ سرقفلی را پرداخت کرده است، صاحب “حق تقدم و اولویت” خواهد بود. هر زمانی که مدت اجاره به پایان برسد و مالک بخواهد ملک خود را پس بگیرد، باید مبلغ سرقفلی را به مستاجر پرداخت کند. اگر در ابتدای اجاره، مالک ۵۰ میلیون تومان از مستاجر به‌عنوان سرقفلی دریافت کرده باشد و هنگام تخلیه مغازه، مبلغ سرقفلی ۱۵۰میلیون تومان ارزیابی شود(زیرا مبلغ سرقفلی در طول زمان افزایش پیدا می‌کند)، مالک  باید ۱۵۰ میلیون تومان به مستاجر پرداخت کند و مغازه خود را تحویل بگیرد.

حق کسب و پیشه یا تجارت

وقتی یک نفر برای مدت زمان طولانی یک مکانی را اجاره کند و در آنجا شغل خوبی داشته باشد و تجارت کند، پس از چند سال اشتغال، حق کسب و پیشه و تجارت به مستأجر تعلق می‌گیرد. در واقع می‌توانیم بگوییم، حق کسب و پیشه و تجارت، یک حق است که مستأجر از تداوم اشتغال در مکانی که اجاره کرده است، به دست می‌آورد. زیرا مستاجر با تغییر محل کار خود مشتری‌های خود را از دست می‌دهد و بار دیگر باید از صفر شروع کند.

بنابراین قانون‌گذار به این فکر افتاده است که یک ارزش افزوده‌ی پنهان برای اماکن تجاری در نظر بگیرد و از حق مستاجران اماکن تجاری در مقابل مالکان دفاع کند. این حق در قانون موجر و مستأجر سال ۱۳۵۶ به عنوان حق کسب و پیشه و تجارت مطرح شده است. قانون روابط موجر و مستاجر، که در سال ۱۳۵۶ تدوین شده بود، در سال ۱۳۷۶ دست‌خوش تغییر شد. موضوع «سرقفلی» نیز با تغییر قانون دچار تحول شد. در قانون سال ۵۶ از مفهوم ذکر شده به عنوان «حق کسب و پیشه یا تجارت» یاد شده، حال آنکه در قانون سال ۷۶ (قانون فعلی) این مفهوم با تفاوت‌هایی به «سرقفلی» تغییر پیدا کرده است. بنابراین اگر قرارداد اجاره پیش از سال ۷۶ منعقد شده باشد، باید به قانون سال ۵۶ رجوع کرد.

تفاوت‌های عمده سرقفلی و حق کسب و پیشه

 • سرقفلی در هنگام انعقاد عقد اجاره به صاحب ملک پرداخت می­‌شود. پس در واقع کسب اعتبار و شهرت هیچ تاثیری در آن ندارد .حق کسب و پیشه یا تجارت با شرط و شروط به وجود نمی‌آید، بلکه به مرور زمان و در مدت انجام فعالیت توسط مستاجر کم‌‍‌کم ایجاد می‌شود.
 • امکان از بین بردن حق کسب و پیشه یا تجارت در ابتدای قرارداد اجاره و با توافق وجود ندارد. اما مالک می‌تواند سرقفلی را دریافت نکند، تا حقی هم برای مستاجر ایجاد نشود. بنابراین در صورت عدم توافق در هنگام عقد قرارداد، عملا مستاجر هنگام تخلیه نمی‌تواند ادعایی داشته باشد.
 • ملاک ارزیابی و ارزش سرقفلی بر اساس امکانات مکان تجاری، موقعیت آن و کیفیت مصالح به کار رفته در آن است. اما ملاک ارزیابی حق کسب و پیشه و تجارت بر اساس مدت اجاره، میزان جذب مشتری و نوع فعالیت تجاری است.
 • سرقفلی بر خلاف حق کسب و پیشه یا تجارت به صورت خودکار قرارداد اجاره را تمدید نمی‌کند. بنابراین بعد از اتمام مدت قرارداد در صورتی که مستأجر با مالک به توافق نرسد، باید ملک را تخلیه کند.

قانون تخلیه در حق کسب و پیشه یا تجارت

حق کسب و پیشه یا تجارت به این معنی است که مالک نمی‌تواند پس از پایان یافتن مدت قرارداد، مستاجر را مجبور به تخلیه مکان تجاری کند، بلکه قرارداد به صورت خودکار تمدید می‌شود. در واقع مستاجر تا هر زمان که بخواهد می‌تواند ملک را در اجاره خود نگه دارد و اگر مالک در شرایطی خاص بخواهد قرارداد را تمام کند، باید مبلغی تحت عنوان “حق کسب و پیشه یا تجارت” به مستاجر بپردازد.

می‌توان گفت مهم‌ترین اختلافات و دعواهایی که براساس قانون روابط موجر و مستأجر سال ۱۳۵۶ در دادگاه‌ها مطرح می‌شود و به شدت رایج است، دعوای تخلیه مکان مورد اجاره است. در قانون روابط موجر و مستأجر سال ۱۳۵۶ مواردی پیش‌بینی شده که مالک (موجر) از طریق این موارد می‌تواند از دادگاه بخواهد که مستأجر را از مغازه بیرون کند و آنجا را تخلیه کند:

1-مواردی که مالک می‌تواند به استناد آن‌ها، تمام حق کسب و پیشه یا تجارت را به مستأجر بپردازد و مکان مورد اجاره را دوباره تحویل بگیرد مثلا اینکه:

 • اگر مالک بخواهد ملک را تخریب یا بازسازی کند.
 • اگر مالک بخواهد از آن ملک برای سکونت خودش یا خویشاوندان نزدیکش استفاده کند.
 • اگر مالک برای شغل خود به آن ملک نیاز داشته باشد.

2-مواردی که مالک می‌تواند نصف مبلغ حق کسب و پیشه یا تجارت را پرداخت کند و ملک خود را بدست آورد. مثلا:

 • اگر در قرارداد بین مالک و مستاجر شرط شده باشد که مستاجر ملک را به شخص دیگری اجاره ندهد، اگر مستاجر چنین کاری بکند، مالک می‌تواند نصف مبلغ حق کسب و پیشه را پرداخت کند و مغازه خود را دوباره به دست آورد.

3-مواردی که مالک می‌تواند بدون پرداخت مبلغ حق کسب و پیشه یا تجارت ملک خود را مجددا بدست آورد:

 • مستأجر شغل خود را تغییر دهد.
 • مستأجر کارهایی را در ملک انجام دهد که نباید انجام می‌داده یا باید انجام می‌داده و نداده است. به‌طور مثال اگر مستاجر به مکان آسیب بزند و یا تخریب کند.
 • اگر مستأجر، پولی را که باید هر ماه به عنوان مبلغ اجاره‌بها به مالک بابت اجاره مکان بدهد را پرداخت نکند.

تعیین مبلغ سرقفلی و حق کسب و پیشه یا تجارت

دریافت مبلغ سرقفلی بر اساس توافق میان موجر و مستاجر است. برخلاف حق کسب و پیشه یا تجارت، که همیشه از طرف دادگاه و با جلب نظر کارشناس تعیین می‌شود. در واقع صاحب ملک، سرقفلی را تعیین می­‌کند و مستاجر یا باید این مبلغ را بپذیرد یا از معامله انصراف دهد.

نکات مهم در مورد حق سرقفلی و حق کسب و پیشه یا تجارت

 • مبلغ سرقفلی معمولا بالاست و با توجه به شرایط مکان و نظر کارشناس تعیین می‌شود.
 • حق کسب و پیشه یا تجارت به ارث می‌رسد. یعنی اگر شخصی مغازه‌ای را اجاره کرده و بعد از چند سال فوت کرده باشد و مالک مغازه بخواهد مغازه خود را پس بگیرد، باید مبلغ حق کسب و پیشه یا تجارت را به وارثان مستاجر بدهد.
 • برای اینکه مطابق قانون سال ۱۳۷۶ حق سرقفلی به مستأجر تعلق بگیرد، باید مکانی که اجاره داده ‌می‌شود، حتما “تجاری” باشد، درحالی‌که در قانون سال ۱۳۵۶ همین که این مکان برای کسب و پیشه یا تجارت بود، کفایت می‌کرد.
 • در قانون سال ۱۳۷۶ مبلغی که در ابتدا پرداخت می‌شود باید حتما تحت عنوان “سرقفلی” پرداخت شود. اگر مستأجر مبلغی را به‌عنوان “تضمین”، “قرض‌الحسنه” و عناوین دیگر پرداخته باشد، حق سرقفلی برای مستأجر ایجاد نمی‌شود.
 • مطابق قانون سال ۱۳۵۶ اگر مستأجر بخواهد حق کسب و پیشه خود را انتقال دهد یا به دیگری واگذار کند، باید حتما این انتقال با سند رسمی صورت بگیرد. ولی اگر مستاجری که بعد از سال ۱۳۷۶ قرارداد اجاره را بسته است، بخواهد حق سرقفلی خود را واگذار کند، نیازی به سند رسمی نیست و با سند عادی و شهادت دادن دو نفر که قابل اعتماد باشند نیز ممکن است.
 • در مواقعی که فرد قصد دارد سرقفلی ملک خریداری شده یا حق کسب و پیشه حاصله را واگذار کند، بهتر است این موضوع را رسماً با اظهارنامه به اطلاع مالک ملک برساند تا در صورت تمایل، با وی وارد معامله شود.
 • در صورتی که سرقفلی مغازه را بفروشید، اختیارات بسیاری خواهید داشت. خریدار سرقفلی بدون اجازه شما نمی‌تواند هیچ تغییری در مغازه ایجاد کند، او همچنین برای فروش مجدد و اجاره مغازه به اجازه و جلب رضایت شما نیاز خواهد داشت. اغلب به هنگام عقد قرارداد تمامی توافقات بین مالک و خریدار به صورت کامل نوشته می‌شود.
 • ممکن است مالک و خریدار سرقفلی با هم توافق کنند که خریدار به ازای هر بار اجاره دادن مغازه اولین سود دریافتی از مستاجر را به مالک بپردازد. این موارد در قرارداد نوشته می‌شوند و در صورت تعدی از قانون، طرف مقابل حق شکایت و ادعای حق دارد. مستاجر یا خریدار نیز در ازای خرید حق سرقفلی، مقداری پول به مالک پرداخت می‌کند.
 • بعد از فوت مالک تمامی حقوقی که برای شما ایجاد شده بود، پابرجاست و وارثان مالک عهده‌دار آن خواهند بود. لذا خریدار می‌تواند تمامی درخواست‌های خود را با آن‌ها مطرح کند.
 • اگر قصد انعقاد قراداد جدیدی را دارید، بدانید که قراردادتان بر اساس قانون سال ۷۶ منعقد می‌شود، بنابراین اگر می‌خواهید از حق سرقفلی استفاده کنید، حتما باید بر اساس روش‌هایی که در بالا گفته شد چنین حقی را برای خود ایجاد کنید؛ چون در قانون جدید این حق به صورت خودکار برای مستاجر لحاظ نمی‌شود.

سرقفلی بخریم یا نه؟

همانطور که در بالا گفته شد، مالکیت یک مغازه، یک درآمد طولانی‌مدت برای مالک ایجاد می‌کند. علاوه بر این، مالک می‌تواند به ازای هر تغییر در مغازه و یا شیوه‌ی اداره آن از خریدار هزینه دریافت کند. بنابراین، اگر شناخت کافی از مالک نداشته باشید، برای جلب رضایت وی، احتمالا به پرداخت هزینه‌ی بسیار مجبور شوید.

تا حد امکان درگیر ملک‌های سرقفلی نشوید، اما اگر تصمیم به خرید گرفتید، حتما به هنگام عقد قرارداد دقت کافی را داشته باشید و به تمامی موارد مهم اشاره کنید. مطمئن باشید که مالکان در صورتی می‌توانند بدون پرداخت سرقفلی، تخلیه ملک خود را بخواهند که تخلفی از طرف مستاجر صورت گرفته باشد؛ بنابراین تا زمانی که مستاجر تمام مقررات راجع به سرقفلی را رعایت می‌کند، خطری سرقفلی او را تهدید نخواهد کرد.

سوالات متداول:

آیا حق سرقفلی با حق کسب و پیشه تفاوت دارد؟

بله. حق کسب و پیشه و تجارت مطابق قانون سال ۱۳۵۶، پولی است که به مستأجر داده می‌شود اما در قانون سال ۱۳۷۶، سرقفلی مفهومی به مراتب محدودتر از سال ۱۳۵۶ دارد؛ حاصل دسترنج و شهرت و امانت تاجر نیست و مبلغی است که در ابتدای قرارداد اجاره، به هر علتی، توسط مالک از مستأجر دریافت می‌شود و با دریافت این مبلغ، مالک امتیاز “تقدم و اولویت داشتن در اجاره” را به مستأجر می‌دهد. مستأجر هم می‌تواند پس از به‌دست آوردن این حق اولویت و تقدم، سرقفلی را به دیگران یا به مالک انتقال دهد؛ یا اینکه صرف نظر از پرداخت یا عدم پرداخت مبلغی در ابتدای قرارداد به‌عنوان سرقفلی، به صورت شرط در قرارداد اجاره، حق سرقفلی برای مستأجر ایجاد می‌شود. به بیان دیگر، سرقفلی از دیدگاه قانون سال۱۳۷۶ “حق تقدم در اجاره” است.

آیا قانونی در مورد حق سرقفلی وجود دارد؟

بله. در رابطه با سرقفلی در حقوق، دو قانون وجود دارد که سرقفلی را با توجه به این دو قانون باید تعریف کنیم: قانون روابط موجر و مستأجر سال ۱۳۵۶ و قانون روابط موجر و مستأجر سال ۱۳۷۶. نکته‌ای که باید در نظر گرفته شود، آن است که تاریخ قرارداد اجاره مربوط به چه سالی است و براساس آن مشخص کرد که باید قانون سال ۱۳۵۶ را مدنظر قرار داد یا قانون سال ۱۳۷۶، زیرا مفهوم سرقفلی در این دو قانون کمی با یکدیگر متفاوت است.

حق سرقفلی چیست؟

مفهوم و معنی اصطلاحی سرقفلی فقط یک حق است و فقط در روابط موجر ومستاجر این حق محقق می شود: سرقفلی وجهی است که مالک در ابتدای اجاره و جدای از مال الاجاره از مستأجر می‌گیرد تا محل را به وی اجاره بدهد و واگذار کند.

حق کسب و پیشه یا تجارت چیست؟

وقتی یک نفر برای مدت زمان طولانی یک مکانی را اجاره کند و در آنجا شغل خوبی داشته باشد و تجارت کند، پس از چند سال اشتغال، حق کسب و پیشه و تجارت به مستأجر تعلق می‌گیرد. در واقع می‌توانیم بگوییم، حق کسب و پیشه و تجارت، یک حق است که مستأجر از تداوم اشتغال در مکانی که اجاره کرده است، به دست می‌آورد. زیرا مستاجر با تغییر محل کار خود مشتری‌های خود را از دست می‌دهد و بار دیگر باید از صفر شروع کند.

حق سرقفلی چه زمانی پرداخت می‌شود؟

سرقفلی در هنگام انعقاد عقد اجاره به صاحب ملک پرداخت می‌­شود.

حق کسب و پیشه چه زمانی پرداخت می‌شود؟

حق کسب و پیشه یا تجارت با شرط و شروط به وجود نمی‌آید، بلکه به مرور زمان و در مدت انجام فعالیت توسط مستاجر کم‌‍‌کم ایجاد می‌شود. در واقع مستاجر تا هر زمان که بخواهد می‌تواند ملک را در اجاره خود نگه دارد و اگر مالک در شرایطی خاص بخواهد قرارداد را تمام کند، باید مبلغی تحت عنوان “حق کسب و پیشه یا تجارت” به مستاجر بپردازد.

ملاک ارزیابی سرقفلی چیست؟

ملاک ارزیابی و ارزش سرقفلی بر اساس امکانات مکان تجاری، موقعیت آن و کیفیت مصالح به کار رفته در آن، است.

ملاک ارزیابی حق کسب و پیشه چیست؟

ملاک ارزیابی حق کسب و پیشه و تجارت بر اساس مدت اجاره، میزان جذب مشتری و نوع فعالیت تجاری است.

آیا مالک می‌تواند پس از اتمام قرارداد، مستاجر را مجبور به تخلیه کند؟

خیر. حق کسب و پیشه یا تجارت به این معنی است که مالک نمی‌تواند پس از پایان یافتن مدت قرارداد، مستاجر را مجبور به تخلیه مکان تجاری کند، بلکه قرارداد به صورت خودکار تمدید می‌شود. در واقع مستاجر تا هر زمان که بخواهد می‌تواند ملک را در اجاره خود نگه دارد و اگر مالک در شرایطی خاص بخواهد قرارداد را تمام کند، باید مبلغی تحت عنوان “حق کسب و پیشه یا تجارت” به مستاجر بپردازد.

چه زمانی مالک می‌تواند مستاجر را وادار به تخلیه کند؟

مواردی که مالک می‌تواند به استناد آن‌ها، تمام حق کسب و پیشه یا تجارت را به مستأجر بپردازد و مکان مورد اجاره را دوباره تحویل بگیرد مثلا اینکه:
– اگر مالک بخواهد ملک را تخریب یا بازسازی کند.
– اگر مالک بخواهد از آن ملک برای سکونت خودش یا خویشاوندان نزدیکش استفاده کند.
– اگر مالک برای شغل خود به آن ملک نیاز داشته باشد.

ملک سرقفلی بخریم یا نه؟

تا حد امکان از خرید این نوع املاک خودداری کنید. اما اگر خریدید حواستان باشد، همه موارد مهم و مبهم را که ممکن است در آینده مشکل ایجاد کند، در قرارداد ذکر کنید.


اگر سوال یا نظری در مورد سرقفلی و کسب و پیشه دارید، حتما در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.10 نظر درباره “صفر تا صد حق سرقفلی و حق کسب و پیشه یا تجارت”

 • باسلام تعمیرگاه دارم میخواه بفروشم سرقفلی مال من مالک هم فروشنده هست چند درصد از فروش کل ملک و سرقفلی به مالک میرسد

   • چنانچه مستاجر در متن اجاره نامه حق انتقال به غیر را نداشته باشد، مستاجر اگر از موجر یا صاحب ملک اجازه انتقال به غیر را نگیرد و اقدام به انتقال به غیر نماید، مالک می تواند در دادگاه علیه او دعوای تخلیه مکان تجاری به واسطه انتقال به غیر نماید.

  • در مواردی که مالک می خواهد سرقفلی را از مستأجر خود بخرد باید قیمت سرقفلی را به نرخ روز بپردازد، ولی اگر شخص دیگری بخواهد سرقفلی را از مستأجر بخرد مالک هیچگونه حقی ندارد و درصدی را دریافت نمی کند چون قبلاً قیمت سرقفلی را از مستأجر اخذ کرده است.

  • سلام خدمت شما،من ی مغازه اجاره کردم سال ۹۱ تا الان نزدیک ۸ سال هست و الان صاحب مغازه میگه خالی کن حتی دو روز هم وقت به من نمیدهد و سر روز قرار داد که شده بمن گفته خالی کن و به شورای حل اختلاف هم رفته شکایت کرده در صوری که باید یک ماه وقت بده آیا به من الان حق کسب پیشه تعلق میگیرد اقدام کنم!!
   با تشکر.

 • درودبر شما.عالی بود.کلی از مشگلاتم رو حل کرد.از اینکه به مردم صادقانه کمک می کنید از شما متشکرم.

 • درود
  مغازه تجاری در سال 61 از پدرم طبق سند رسمی ثبت شده در دفترخانه اسناد رسمی اجاره کردم . پدر همان سالها به رحمت خدا رفتند و بنده در مغازه تجاری مذکور تا کنون کار می کنم ضمن اینکه تا بزرگ شدن سایر فرزندان خرج زنذگیشان را داده ام اغم از خورد و خوراک تا هزینه تحصیل و ازدواج . کل ملک موروثی نیز آن سالها در رهن بانک بود که چند سال قسطظ پرداخت کردم تا پایان کار شهرداری را بگیرم . هنگام مراجعه به شهرداری از من به نرخ روز آن زمان 13 متر تجاری اضافه بنا را گرفتند و پایان کار دادند . حال با اینکه سایر وراث از مغازه دیگر ملک استفاده می کردند و در طبقات فوقانی ملک زندگی ،، به عناوین مختلف در دادگاهها و شورای حل اختلاف شکایت نموده اند عناوینی چون خلع ید ( رد شد ) اجرت المثل و ……. نهایتا اخیرا یک شعبه حل اختلاف در کمال تعجب و حیرت تمام کسانی که از موضوع مطلع بودن ، راسا اقدام به صدور حکم تخلیه نموده و در حکم آورده که در خصوص ادعای حق کسب و پیشه خوانده می بایستی بصورت مستقل پیگیری نماید / مگر می شود مغازه مذکور را تخلیه نمایم سپس بابت حق کسب و پیشه اقدام نمایم ؟؟؟؟ چه کنم که حاصل نزدیک به 40 سال کار و تلاش و اعتباری که بدست آورده ام دریافت کنم ؟؟؟ آیا چنین رایی را تا دیوان عالی کشور میتوان برد ؟ آیا از قاضی مربوطه بابت چنین حکمی می توانم شکایت کنم ؟ تکلیف هزینه 13 متر تجاری که اجبارا برای دریافت پایانکار ترکه پرداختم که در آن سالها نیز مبلغ زیادی محسوب میشد چیست،؟ آیا می توانم اجرت المثل سالهایی که سایر وراث در طبقه مسکونی ساختمان زندگی می کرده اند دریافت کنم ؟؟؟ و نیز اجرت المثل اجاره بهایی که بابت مغازه دیگر ترکه و یک باب زیرزمین بزرگ برای هزینه های متفرقه شان در طول این سالها دریافت کردند چطور ؟ آیا رای وحدت رویه ای در این خصوص وجود دارد ؟

 • سلام

  حدود 300 متر ملک در بازار شهر خرمشهر داریم و سند مالکیت منگوله دار آن را بعد از جنگ از اداره ثبت تقاضا کردیم و گرفتیم و الان بنام خودمان هستش .
  قبل از شروع جنگ ( شهریور 1359 ) در این 300 متر حدود 7یا 8 مغازه وجود داشت که هر کدوم از مغازه ها چندین سال به افراد مختلف اجاره داده بودیم که به شروع شدن جنگ این شهر دست دشمن افتاد و تخریب شد و تا حالا نیز این بازار راه اندازی نشده است .
  حال حدود چهل سال از جنگ گذشته و هنوز این بازار ساخته نشده .
  از طرفی در نظر داریم این ملک را که حدود 300 متر است و در این بازار قرار دارد را میخواهیم بفروشیم .
  آیا با وجود اینکه حدود چهل سال گذشته و از مستاجرها هیچ اطلاعی نداریم ، میتوانیم این ملک را بفرشیم ؟ آیا برای فروش نیازی به حضور مستاجر نداریم ؟
  با توجه به اینکه 40 سال است که هیچ کسبی در این ملک انجام نشده ، آیا اصلاً نیازی به واگذاری سرقفلی هست ؟
  ممنون میشم مرا راهنمایی کنید که چگونه این ملک را بفروشم .

  سیدحسن امجد
  03/11/99

 • با سلام و خسته نباشید
  پدر من مالک یک ملک تجاری می باشد،صاحب عرصه و اعیان شش دانگ پلاک ثبتی یک ملک تجاری میباشد!
  مستاجر این ملک پدر ایشان بوده و پس از فوت پدر ایشان قهرا حق کسب و پیشه که طی اجاره نامه رسمی به مستاجر در سال۱۳۴۲ به مستاجر واگذار گردیده بود،جزو ما ترک وی تحریر گردیده است،و پدر من در حال حاضر هم مالک عین و دو دهم از منافع ان جا محسوب میگردد.به علت عدم وفاق بقیه ورثه آن ملک تجاری از سال ۱۳۸۰ به لحاظ نداشتن جواز کسبی از طرف اداره اماکن پلمپ می باشد.نا گفته نماند در سال ۱۳۷۱ احدی از ورثه تقاضای مهر و موم ترکه نموده و نیز در همان اوان این مغازه و قسمت های دیگر اموال وی مهر و موم گردید،که پس از چند ماهی با سعی و تلاش از طرف محاکم وقت دستور موقت جهت باز شدن این مغازه صادر گردید،تا اینکه مجددا از طرف اداره اماکن تا فعل حاضر آن مکان هم چنان چراغش خاموش و مشمول عدم فعالیت میباشد.اکنون پدر اینجانب با توجه به کبر سن و نداشتن هیچگونه فعالیت اقتصادی مفید که دارای جواز یا پروانه کسبی باشد در صدد اقامه دعوا تخلیه به لحاظ نیاز شخصی میباشد.متمنی است در جهت احقاق حق ایشان که آیا به این مکان حق کسب پیشه شامل می شود یا نه راهنمایی لازم را بفرمایید
  با تشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *