12 راه آسان و غیر شیمیایی برای تصفیه هوای خانه

آیا آلاینده‎های داخل خانه خطرناکند؟ آلودگی هوای خانه را چگونه از بین ببریم؟ چگونه می‌توان با روش‌های طبیعی، هوای خانه را تصفیه کرد؟

این‌روزها خصوصا در فصل زمستان که آلودگی هوا و بیماری‌های ویروسی زیاد است، باید مراقب آلوده نشدن فضای خانه خود باشید. آلاینده‌های هوا علاوه بر خارج خانه، در داخل خانه هم وجود دارند. با این تفاوت که آلاینده‌های داخل خانه غلظت بیشتری دارند، زیرا مناطق داخل خانه بسته است و تهویه کمتری دارد. به این معنی که ورود آلودگی به خانه شما آسان است، اما بیرون کردن آن‎ها دشوار!

آلاینده‌های سرطان‌زا مانند گاز سمی”فرمالدئید”( formaldehyde) در چسب‌ها، شامپوها، کرم‌های اصلاح، حشره‌کش‌ها و فرش‌ها یافت می‌شود، که همین موارد در دود سیگار نیز وجود دارد. حتی مواد شیمیایی موجود در رنگ، محصولات ناخن، تجهیزات تمیز‌کننده و مواد شوینده نیز در آلودگی هوا در خانه‌های ما نقش دارند.

آلاینده‌های هوای داخل خانه گاهی می‌تواند برای ساکنین خطرناک باشند. اگر غلظت این آلاینده‌ها زیاد باشد، می‌تواند باعث ایجاد آلرژی، حملات آسم و در درازمدت باعث بیماری‌های جدی تنفسی شوند. برای تصفیه هوای خانه و از بین بردن آلودگی روش‌های طبیعی و غیرطبیعی زیادی وجود دارد. یکی از مطمئن‌ترین و بهترین راه‌ها، استفاده از یک دستگاه تصفیه‌کننده خانگی با کیفیت بالاست. اما اگر قصد یا توانایی خرید این دستگاه را ندارید، روش‌های طبیعی‌تر و اقتصادی‌تری برای تمیز کردن هوای خانه وجود دارد.

در این مقاله سعی می‌کنیم به بهترین و طبیعی‌ترین راه‌ها برای تصفیه هوای خانه بپردازیم.

راه‌های غیر شیمیایی از بین بردن آلودگی هوای خانه:

 • پنجره‌ها را باز کنید.

این روش ساده‌ترین و ارزان‎ترین کاری است که می‌توانید برای بهبود کیفیت هوای خانه انجام دهید. در طول روز حتما حداقل 5 دقیقه پنجره‌ها را باز کنید تا آلاینده‌های مضر در خانه جمع نشود.

 • به صورت منظم خانه خود را تمیز کنید.

این مورد شاید خیلی واضح و بدیهی باشد، اما توجه کنید که خانه را به طور منظم تمیز کنید. جاروبرقی کردن در تمیز کردن خانه نقش مهمی دارد، اما نه فقط برای کف خانه، بلکه باید گردوغبار دیوارها، لبه‌ها و مبلمان و کلا سطوح را با جاروبرقی تمیز کنید.

علاوه بر جاروبرقی، ظرف و ظروفی که در خانه مدام استفاده می‌کنید، به طور منظم با مواد ضدعفونی‌کننده بشویید و تغییر دهید. سعی کنید هفته‌ای یک‌بار این کار را انجام دهید تا گرد و غبار و موارد حساسیت‌زا در آن رشد نکنند.

کار مهم دیگری که باید برای تمیز کردن خانه خود انجام دهید، تمیز کردن مرتب و منظم فیلترهای هوا روی سیستم‌های تهویه، بخاری و جاروبرقی است.

 • کفش خود را بیرون در بیاورید.

تا حتی‌الامکان سعی کنید جاکفشی خود را بیرون از خانه قرار دهید و کفش را به داخل نبرید. اگر هم مجبورید جاکفشی را در داخل خانه بگذارید، کفش‌های خود را بیرون درآورده و بعد داخل جاکفشی قرار دهید. هرگز کفش‌هایی که کف آن‌ها با انواع میکروب و باکتری پوشیده شده است را روی زمین خانه نگذارید.

 • فرش خود را بشویید.

در فرایند تولید فرش ممکن است موادی استفاده شود که می‌تواند به مرور زمان سموم و گازهایی از خود منتشر کند که در درازمدت می‌تواند، برای انسان حساسیت‌زا باشد. همچنین فرش‌ها محل جمع شدن گرد و غبار هستند. سعی کنید به طور منظم آن‌ها را بشویید.

 • حیوان خانگی خود را مرتب تمیز کنید.

شوره، مو و پشم حیوانات خانگی در همه جای خانه یافت می‌شوند. این موارد می‌تواند موجب بروز بیماری‌های تنفسی یا تشدید بیماری آسم شود. سعی کنید اگر حیوان دارید، مرتب آن را تمیز کنید و خانه را به صورت منظم جارو کنید.

 • زغال فعال را در اطراف خانه بگذارید.

زغال چوب، کربن فعال نیز نامیده می‌شود و به تصفیه هوا در داخل خانه کمک می‌کند. بی بو است و خاصیت جذب‌کنندگی بالایی دارد. حتی امروزه در بسیاری از محصولات زیبایی از آن استفاده می‌کنند. به این دلیل که زغال‌، ماده‌ای بی بو و بسیار جاذب است که می‌تواند سموم و بوی خانه را جذب کند و از بین ببرد.

زغال چوب بامبو یکی از گزینه‌های موثر و مقرون به صرفه‌ای است که می‌توانید در کیسه بگذارید و در اطراف خانه خود قرار دهید.

 • از لامپ‌های کریستال نمکی استفاده کنید.

قرار دادن یک لامپ نمک صورتی در اتاق یا روی میز کار، یک راه عالی برای تمیز کردن هوای اطراف شماست. این نوع نمک یک تصفیه‌کننده هواست که می‌تواند سموم موجود در محیط را بیرون بکشد و آن‌ها را خنثی کند. این لامپ‌ها حتی در حالت خاموشی هم کار می‌کنند.

 • وسایل تهویه را افزایش دهید.

استفاده از انواع تهویه مانند فن‌ها، ابزار خوبی برای فشار آلاینده‌ها به بیرون هستند. مثلا قرار دادن تهویه مناسب در حمام از جمع شدن بخار در حمام و ایجاد کپک و آلودگی جلوگیری می‌کند. آشپزخانه هم به علت استفاده از اجاق گاز و تولید گازهای ناسالم دی‌اکسید، باید از تهویه مناسب برخوردار باشد. آشپزخانه‌ها از مهم‌ترین عوامل آلودگی در خانه هستند.

همچنین لازم است فیلترهای وسایل تهویه خود را مرتب عوض کنید تا بهتر کار کنند و آلودگی را خارج کنند.

 • شمع موم روشن کنید.

شمع‌های موم زنبور عسل، توانایی تصفیه کردن هوا و خنثی کردن ترکیبات سمی و آلاینده‌ها را دارند. دلیل شناور شدن ذرات در هوای اطراف ما به این دلیل است که آن‌ها یون‌هایی با بار مثبت هستند. به عنوان مثال هوا در جنگل‌ها یا در نزدیکی یک آبشار تمیزتر است، زیرا طبیعت یون‌های منفی ایجاد می‌کند، که به یون‌های مثبت متصل می‌شوند و باعث سنگین‌تر شدن آن‌ها و ریزش روی زمین می‌شوند. سوزاندن شمع‌های موم زنبورعسل مصنوعی نیز این پدیده را در داخل خانه ایجاد می‌کند و هوای داخلی را تمیز می‌کند.

این شمع‌ها در حالی که خیلی به آرامی می‌سوزند و نیاز به تعویض ندارند، می‌توانند کیفیت هوای خانه را بهتر کنند. اگر شمع از موم خالص ساخته شده باشد، بدون دود و رایحه می‌سوزد و هوا را آلوده نمی‌کند. این شمع‌ها خصوصا برای کسانی که آسم دارند، بسیار مفید است. زیرا حتی ذرات گرد و غبار را از هوا جدا می‌کنند و هوا را تصفیه می‌کنند.

 • گیاهان تصفیه‌کننده هوا را در خانه رشد دهید.

انواع مختلفی از گیاهان در طبیعت وجود دارند که می‌توانند هوای خانه را تصفیه کنند. به خصوص اگر با بیماری‌های تنفسی درگیر هستید، این گیاهان یکی از بهترین راه‌های مقابله با آلودگی در خانه هستند. این گیاهان می‌توانند هوای خانه را تمیز و از سمومی مانند آمونیاک پاک کنند.

توصیه می‌شود برای هر صد مترمربع از فضای خانه، یک گیاه تصفیه‌کننده داشته باشید. برخی از این گیاهان گیاه عنکبوت، نیلوفر، نخل بامبو و سرخس هستند. برای شناخت بهتر و کامل‌تر انواع گیاهان تصفیه‌کننده هوا را بخوانید.

 • برای تمیز کردن خانه از مواد غیرشیمیایی مانند روغن‌های اساسی استفاده کنید.

بسیاری از پاک‌کننده‌های خانگی خریداری شده، حاوی مواد شیمیایی سمی هستند که می‌توانند باعث تحریک چشم، بینی، گلو و ریه شوند. اگر می‌خواهید از این‌ها استفاده کنید، حداقل هنگام انجام کار پنجره‌ها را باز کنید. اما اگر می‌خواهید از گزینه سالم‌تر استفاده کنید، می‌توانید تمیزکننده‌های خانگی مانند سرکه، جوش شیرین، آب مرکبات یا روغن‌های اساسی را به کار ببرید.

این روزها روغن‌های اساسی مانند اکالیپتوس، رزماری، دارچین، پونه کوهی، لیمو و درخت چای به علت توانایی کشتن ویروس‌ها و قارچ‌ها، به روشی کامل و طبیعی برای تصفیه هوای خانه استفاده می‌شوند. این روغن‌ها ترکیبی از ضدعفونی‌کننده‌ها را در خود دارند که قاتل باکتری‌های موجود در هواست.

برای استفاده از این روغن‌ها فقط کافی است، چند قطره از آن‌ها را داخل یک ظرف با آب ولرم بریزید و آن ظرف را در اتاقی که بیشترین وقت خود را در آن می‌گذرانید، قرار دهید. یا اینکه می‌توانید آن‌ها را با شوینده‌ها یا پاک‌کننده‌ها ترکیب کنید و استفاده کنید.

 • وسایل جدید را سریع داخل خانه نیاورید.

زمانی که برای خانه وسایل جدید مانند مبلمان خریداری می‌کنید، در این وسایل از چسب، رنگ، پارچه و مصالح استفاده شده است که دارای مواد آلی شیمیایی هستند. این وسایل در ابتدا این مواد شیمیایی را خیلی زیاد از خود منتشر می‌کنند. پس حتی‌الامکان سعی کنید این وسایل جدید را برای چند روز در جایی غیر از خانه نگهداری کنید یا اینکه پنجره‌های اتاقی که این وسایل در آن‌جا قرار دارند را باز بگذارید.

مواردی که گفته شد، بعضی از روش‌های مهم تصفیه هوای خانه به روش طبیعی و غیرشیمیایی است. فراموش نکنید که شما می‌توانید از انواع دستگاه‌های تصفیه‌کننده هوا برای از بین بردن آلودگی هوای خانه استفاده کنید و هوای خانه را تمیز نگه دارید. امیدواریم این روش‌ها را برای خانه خود به کار ببندید و در هوایی سالم نفس بکشید.

اگر در این زمینه سوالی یا نظری دارید، لطفا در بخش نظرات برامون بنویسید.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *