10 نکته مهم در دکوراسیون اتاق نشیمن که حتما باید رعایت کنید!

اتاق نشیمن یکی از مهم‌ترین فضاهای خانه است. دکوراسیون اتاق نشیمن باید چگونه باشد؟ اتاق نشیمن را چگونه چیدمان کنیم که هم راحت باشد هم زیبا؟

همان‌طورکه از نامش پیداست، اتاق نشیمن اتاق مهمی است که افراد خانه اوقات فراغت خود را در کنار خانواده یا دوستان در این فضا می‌گذرانند. اتاق نشیمن یک از فضاهای خانه است که چندین نقش را با هم ایفا می‌کند و یکی از متنوع‌ترین اتاق‌ها است. بنابراین معمولا اولین جایی است که در دکوراسیون خانه، به آن فکر می‌کنیم.

از آنجایی که اتاق نشیمن باید چندین نیاز متنوع مانند راحتی، زیبایی، سرگرمی و دل‌گرمی را رفع کند، دکوراسیون آن بسیار اهمیت دارد و باید دقت کافی را در آن به خرج دهیم. هر ایده‌ای که برای اتاق نشیمن دارید، مهم است که آن را تبدیل به جایی کنید که همه اعضای خانه را دور هم جمع کند و لحظات خوشی را برای آن‌ها ایجاد کند.

چگونه دکوراسیون اتاق نشیمن خود را بچینیم؟

زمان مورد نیاز: 3 روز.

اولین چیزی که در دکوراسیون اتاق نشیمن بسیار مهم است، سبکی است که برای آن در نظر دارید. وقتی سبک مورد نظر خود را بشناسید، می‌توانید راحت‌تر وسایل را تهیه کنید و بچینید و یک اتاق نشیمن منسجم و هماهنگ بسازید. اما نکاتی وجود دارند که قبل از دکوراسیون اتاق نشیمن به هر سبکی باید آن‌ها را رعایت کنید. در این مقاله به نکات ابتدایی برای دکوراسیون اتاق نشیمن می‌پردازیم.

 1. یک اتاق نشیمن عالی با یک کاناپه عالی شروع می‌شود!

  یکی از اولین اصول در دکوراسیون اتاق نشیمن، چیدن مبلمان است. چیدمان مبل در اتاق نشیمن فقط قرار دادن یک مبل یا چند صندلی کنار دیوار نیست. برای چیدمان مبلمان خود باید برنامه داشته باشید. در چیدمان مبلمان باید ملاحظاتی مانند انتخاب نقطه کانونی اتاق، ایجاد زمینه مکالمه افراد با هم و چگونگی رفت‌و‌آمد را در نظر بگیرید.
  – سعی کنید در اتاق نشیمن حتما یک کاناپه راحت داشته باشید. کاناپه‌ای که اندازه و ارتفاع آن طوری باشد که هم بتوانید روی آن راحت بنشینید و هم روی آن لم دهید یا دراز بکشید.
  – مبل‌ها را طوری بچینید که مسیر راحتی برای رفت‌وآمد به فضاهای دیگر خانه داشته باشید. مبلمان را با فاصله‌ای از هم قرار دهید که گفت‌وگوی اهالی خانه با هم راحت باشد و صدای هم را بشنوند.
  – اگر اتاق نشیمن بزرگی دارید می‌توانید از کاناپه ال‌شکل به عنوان مبلمان اصلی استفاده کنید. این نوع مبلمان می‌تواند فضایی صمیمی و دنج به اتاق نشیمن بدهد. حتی اگر اتاق نشیمن جداگانه‌ای ندارید، می‌توانید با چیدن مبلمان ال‌شکل، یک جداسازی انجام دهید و اتاق نشیمن ایجاد کنید.
  – اگر مبلمان شما به صورتی است که صندلی تکی هم دارد، آن را طوری قرار دهید که خیلی خارج از فضای گفتگو نباشد.
  – حتما نباید مبلمان را به دیوار بچسبایند. سعی کنید آن‌ها را به مرکز اتاق نزدیک‌تر کنید و فضای صمیمانه‌تری ایجاد کنید.

 2. فرش بزرگ، زینت‌بخش یک نشیمنِ عالی!

  انتخاب فرش برای اتاق نشیمن بسیار مهم است. اگر قصد تغییر دکوراسیون اتاق نشیمن را دارید، ابتدا فرش و بعد بقیه قطعات چیدمان را انتخاب کنید. یکی از اولین مواردی که در انتخاب فرش در اتاق نشیمن باید به آن توجه کنید، اندازه فرش است. فرشِ اتاق نشیمن باید نه خیلی کوچک باشد، نه خیلی بزرگ.
  – اندازه فرش باید طوری باشد که پایه‌های جلویی مبل روی فرش و پایه‌های عقب روی زمین قرار گیرد. بهتر است برای اتاق نشیمن از قالیچه یا فرش‌های کوچک استفاده نکنید، اما اگر به قالیچه علاقه دارید، آن را در وسط اتاق و مبلمان را در اطراف آن قرار دهید، به گونه‌ای که پایه‌های مبل روی قالیچه نباشد.
  – اندازه فرش طوری باشد که اگر اتاق نشیمن بزرگ است، حداقل 45 سانتی‌متر و اگر اتاق کوچک است، حداقل 20 تا 25 سانتی‌متر، لبه‌های فرش تا دیوار فاصله داشته باشد.
  – فرش‌هایی با رنگ گرم برای اتاق نشیمن مناسب‌تر هستند، زیرا به فضا حس نشاط می‌دهند.
  – در انتخاب طرح فرش هم به سایز اتاق دقت کنید، هم به طرح مبلمان خود. اگر اتاقتان کوچک است یا طرح مبلمانتان شلوغ است، بهتر است طرح‌های خلوت را برای فرش انتخاب کنید.
  – طرح فرش را متناسب با سبک دکوراسیونی که دوست دارید انتخاب کنید، مثلا سنتی یا مدرن.

 3. “هنر” را در جای درست آویزان کنید!

  از تزئین دیوارها غافل نشوید. تزئین دیوار به معنی پر کردن همه جای دیوار نیست. تزئین باید جذاب باشد و با بقیه اجزای اتاق نشیمن یک کل منسجم را تشکیل دهد.
  – درتزئین دیوارها سلیقه خود و آنچه که دوست دارید در نظر بگیرید.
  – پس از انتخاب چیزهایی که دوست دارید روی دیوارتان باشد، در مورد قوانین چیدمان مطالعه کنید و آن‌ها را درست و اصولی نصب کنید.
  – بهتر است اگر اتاقتان کوچک است، از چند تابلوی کوچک که رنگشان با مبلمان شما هماهنگ است، استفاده کنید. اگر اتاقتان بزرگ است، یک تابلوی بزرگ مثلا نقاشی روی دیوارتان آویزان کنید.

 4. از نورپردازی زیاد و خشن دوری کنید!

  نورپردازی و میزان روشنایی اتاق نشیمن بسیار مهم است. قرار است ساعات زیادی از روز را در آن‌جا بگذرانیم. بنابراین این اتاق باید از روشنایی و نورپردازی صحیحی برخوردار باشد. نورپردازی اتاق نشیمن باید شامل این سه لایه در زمینه روشنایی باشد: کاربرد، فضا، سبک.
  – مثلا برای تماشای تلویزیون، بهتر است نورپردازی فضا به صورت ملایم صورت گیرد، با این حال اگر یکی از افراد خانواده در گوشه ای روی صندلی در حال مطالعه باشد به روشنایی بیشتر با درخشش کمتر نیاز دارد. در نظر داشته باشید که اگر اتاق نشیمن بیش از اندازه روشن باشد، ممکن است باعث ایجاد نوری زننده، مخصوصا در هنگام شب شود.
  – روشنایی طبیعی یکی از بهترین انواع نور برای اتاق نشیمن است. دقت کنید که در طول روز نور خورشید اجازه ورود به اتاق را داشته باشد. جلوی پنجره‌ها را نپوشانید.
  – می‌توانید از آویزها با اندازه مناسب برای نورپردازی اتاق نشیمن استفاده کنید. هم جلوه بصری زیبایی دارند که به اتاق نشیمن عمق می‌بخشند، هم یک منبع نور به حساب می‌آیند.
  – لوسترها نوع دیگر نورپردازی هستند که معمولا منبع اصلی روشنایی اتاق نشیمن هستند. انتخاب لوستر مناسب به سبک اتاق نشیمن بستگی دارد.
  – می‌توانید با توجه به نور و سبک اتاق نشیمن خود از انواع منابع نوری ازجمله لوسترهای سقفی، چراغ‌های رومیزی، آباژور، لامپ‌های در کف یا آویزهای دیواری برای روشنایی اتاق استفاده کنید.
  – از هر وسیله‌ای که برای نورپردازی استفاده می‌کنید، دقت کنید که نوری سراسر و یکدست در فضا ایجاد کنید.

 5. با “رنگ” زندگی کنید!

  نکته‌ای که وجود دارد این است که تغییر رنگ هم آسان است، هم نسبتا ارزان. پس بهتر است ابتدا وسایل و قطعات گران‌تر و بعد رنگ مناسب را برای اتاق نشیمن انتخاب کنید. انتخاب رنگ مناسب برای دیوارهای اتاق نشیمن به فضایی که شما می‌خواهید ایجاد کنید بستگی دارد. این فضا می‌تواند شامل محیطی شاد، آرام، صمیمی یا اتاقی پر زرق و برق و الهام‌بخش باشد.
  در اینجا به تعدادی از رنگ‌هایی می‌پردازیم که برای اتاق نشیمن شما مناسب هستند:
  – رنگ طوسی، رنگی شیک و آرامبخش است که ترکیب آن با بسیاری از رنگ‌ها مناسب است.
  – رنگ زرد، انتخاب رنگ زرد برای یکی از دیوارها مثلا دیوار پشت شومینه، که می‌تواند در کنار رنگ سفید، در پذیرایی بدرخشد.
  – رنگ سرمه‌ای، این رنگ می‌تواند حس صمیمیت اتاق نشیمن را بیشتر کند. در صورت استفاده از این رنگ می‌توانید دیگر وسایل اتاق را متضاد با این رنگ بچینید و جلوه‌ی بیشتری به فضا بدهید.
  – رنگ سبز، با انتخاب رنگ سبز برای اتاق نشیمن، آرامش بیشتری نصیبتان می‌شود.
  – رنگ صورتی روشن، اتاق نشیمن صورتی می‌تواند یک مکان شیک، مدرن و پیچیده باشد، در صورتی که آن را با یک رنگ خنثی مانند خاکستری ترکیب کنید.
  – رنگ آبی، آبی روشن موجب ایجاد اتاق نشیمنی آرامش‌بخش می­‌شود. اگر نگران سردیِ آن هستید، فضای اتاق را با رنگ ‌های گرم‌تر ترکیب کنید و تعادل ایجاد کنید.
  – رنگ سفید، رنگی پرطرفدار برای یک اتاق نشیمن است. با انتخاب این رنگ شما انعطاف بیشتری در دکوراسیون اتاق و رنگ‌بندی وسایل دارید. سعی کنید در یک اتاق نشیمن سفید، با انتخاب وسایل و مبلمان رنگی مثلا قهوه‌ای، گرمی اتاق را بیشتر کنید.

 6. اندازه‌ها و نسبت‌ها را جدی بگیرید!

  قبل ازانتخاب رنگ، شکل، مبلمان و دیگر قطعات اتاق نشیمن به اندازه اتاق و وسایلی که قرار است در آن قرار دهید، دقت کنید. مثلا انتخاب یک مبل استیل بزرگ برای یک اتاق نشمن کوچک مناسب نیست. نسبت‌ها را درست رعایت کنید.
  مثلا سعی کنید ابعاد تلويزيون اتاق نشيمن را با توجه به ابعاد مبلمان و اندازه فضای اتاق انتخاب كنيد. با توجه به اينكه اين روزها تلويزيون‌‌ها معمولا ۴۲ اينچ به بالا هستند، بايد مبلمان را در فاصله سه متری از تلويزيون قرار دهيد. ارتفاع تلویزیون هم مهم است. ارتفاع ميز تلويزيون بايد بين ۳۰ تا ۵۰ سانتی‌متر باشد. اگر تلويزيون را روی ديوار نصب می‌كنيد بايد حدود ۱۲۰ تا ۱۵۰ سانتی‌متر از كف اتاق فاصله داشته باشد.
  بهتر است در این موارد با یک متخصص طراحی داخلی مشورت کنید.

 7. از ترکیب سبک‌های معماری و طراحی نترسید!

  در طراحی و دکوراسیون اتاق نشیمن، خود را محدود به یک طرح یا سبک خاص نکنید. شما می‌توانید انواع سبک‌های طراحی و معماری را در اتاق نشیمن خود لحاظ کنید و هر کدام تکه‌ای را بردارید و فضا را چیدمان کنید. اما به اندازه‌ها دقت کنید. مثلا ارتفاع مبلمان در سبک سنتی از سبک مدرن، بلندتر است.

 8. پرده را درست آویزان کنید!

  هنگام آویزان کردن پرده در اتاق نشیمن دقت کنید که چوب پرده را دقیقا بالای پنجره نصب نکنید، این کار باعث بسته و کوچک به نظر رسیدن اتاق می‌شود. میله پرده را کمی بالاتر از قاب پنجره نصب کنید و پرده را آویزان کنید، تا اتاقتان بازتر به نظر برسد.

 9. از بهم ریختگی دوری کنید!

  مهم نیست لوازم جانبی که در اتاق نشیمن قرار می‌دهید چقدر گران باشد. از چیدن وسایل زیاد و درهم و برهم دوری کنید. قرار هست وسایل اتاق نشیمن مثل کتابخانه، بوفه یا میز قهوه به صورت منظم کنار هم چیده شوند تا یک تصویر خوشایند از اتاق نشیمن و جایی که قرار است در آن احساس خودمانی و راحتی داشته باشیم، به ما بدهند.

 10. از بهم ریختگی دوری کنید!

  علاوه بر کف اتاق در اتاق نشیمن که برای چیدمان وسایل استفاده می‌شوند، دیوارها و فضاهای عمودی هم برای قرار دادن وسایل مناسب هستند. از شلف‌های دیواری، قفسه‌های ‌شناور و آویزان کردن گیاهان روی دیوار یا سقف غافل نشوید.

اتاق نشیمن، جایی که قرار است لم دهید و گپ بزنید

اگر قصد دارید اتاق نشیمن خود را به تازگی بچینید یا اینکه دکوراسیون اتاق نشیمن را تغییر دهید، راحتی خود و اعضای خانواده را در اولویت قرار دهید. این اتاق قرار است جایی باشد که زندگی روزمره شما را راحت‌تر کند و باید با آن هم‌خوانی داشته باشد. در دکوراسیون اتاق نشیمن فقط روی آنچه که در شوروم‌ها می‌بینید، تمرکز نکنید. آن را طوری بچینید تا همان جایی باشد که در يک روز تعطيل روی مبل‌های راحتي‌تان لم دهيد و مطالعه كنيد، يا يک دوست صميمی را به خوردن چای و كيک عصرانه دعوت كنيد و گپ بزنيد.

اگر این مطلب را دوست داشتید، خوشحال می‌شیم نظراتتون رو در بخش نظرات باهامون در میون بگذارید.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *