دکوراسیون سازگار با محیط زیست

معماری پایدار

در مطالب قبل بارها به خانه‌هایی که در آینده‌ای نه چندان دور جایگزین آپارتمان‌های کنونی خواهند شد، پرداخته‌ایم. اما برای چنین خانه‌هایی چه مبلمان و وسایلی مناسب خواهد بود؟

جستجوی ملک خود به تنهایی می‌تواند یک پروسه سخت و طاقت‌فرسا باشد، برای افرادی که دنبال سبک زندگی پایدار هستند، این پروسه چند برابر سخت تر است. خوشبختانه در سرتاسر دنیا شرکت‌های طراحی صنعتی بسیاری وجود دارند که در صدد طراحی و تولید این سبک مبلمان و وسایل زندگی هستند.


از آنجایی که این روزها نسبت به گذشته، بیشتر به مسائل زیست محیطی اهمیت می‌دهیم، بهتر است به سمت مصرف محصولاتی حرکت کنیم که قابلیت جایگزینی در طبیعت را داشته باشند.

طراحان مفهموم‌گرای شرکت‌های معروف، مبلمانی تولید کرده‌اند که علاوه بر این که دوستدار طبیعت‌اند، بسیار زیبا و مبتکرانه طراحی شده‌اند.

دو روش خلاقانه که این طراحان برای تولید محصولاتشان در نظر گرفته‌اند، یکی بازیافت پلاستیک‌های شناور در اقیانوس‌‌ها و دیگری استفاده از ضایعات شهری انبار شده است.

“استفاده از این مواد دور ریخته شده لازمه یک اقتصاد پویا است.”

دوستدار محیط زیست

شاید وقتی که این وسایل را می بینید باور نکنید که از مواد بازیافتی ساخته شده‌اند!

فرقی ندارد این وسایل از چه چیزهایی درست شده باشند پارچه، چوب، پلاستیک یا هر چیز دیگری که تصور کنید، مهم این است که کاملا دوستدار طبیعت هستند.

داستان استفاده از منابع طبیعی به زمان غارنشینی برمی‌گردد. انسان‌های نخستین متوجه شدند که “سنگ” گزینه مناسب و راحتی برای صندلی نخواهد بود، گزینه بعدی که به آن روی آوردند “چوب” بود.

“دنیا به درخت بیشتر احتیاج داره نه کمتر!!!”

از بین بردن درختان باعث برهم خوردن تعادل در طبیعت خواهد شد. نه تنها برای برقراری توازن میان تولید کربن دی اکسید و اکسیژن، بلکه برای زیستگاه موجودات دیگر یا حتی برای ترکیبات “خاک” که کل سطح کره زمین را زنده نگه داشته، وجود درختان لازم است. می‌شود از راه حل‌های جایگزین برای قطع درختان استفاده کرد مثل: پرورش درختان خاص، برای استفاده از چوب آن‌ها به صورت کنترل شده و تحت نظارت سازمان‌های محیط زیست.

بازیافت وسایل چوبی

استفاده از “چوب” بازیافتی برای ساخت مبلمان

بعضی طراحان معتقدند باید همین حد چوبی را که تاکنون برای ساخت مبلمان استفاده کردیم دوباره به چرخه تولید بازگردانیم؟

چوب‌های قدیمی که قبلا برای ساخت وسایل مختلفی استفاده شدند، هم‌اکنون توسط این طراحان احیا شده و به وسایل نو تبدیل می‌شوند.

“بامبو” سبزترین جایگزین برای درختان

حتما شنیده‌اید که بامبو درخت نیست و از دسته‌ی گیاهان به شمار می‌آید. اعضای این خانواده بزرگ در ابعاد گواگونی وجود دارند. از یک گیاه آپارتمانی کوچک گرفته تا یک درخت بلند. این گیاه بسیار تطبیق پذیر بوده و دارای رشد سریعی است و برای این که بیشتر رشد کند نیاز به برداشت بیشتر دارد. این بدان معنا است که برای استفاده از چنین منبع با ارزشی، محدودیت زیادی وجود ندارد!

بامبو را می‌توان برای ساخت کف پوش مسطح کرد، برای ساخت مبلمان با هر قالبی شکل داد، برای ساختن روکش آن را پرس کرد، با قطعه قطعه کردن پنجره‌های کرکره‌ای ساخت و یا حتی می‌توانید کل نمای بیرونی خانه را از چوب بامبو  ساخت. پس می‌توان گفت بهترین جایگزین چوب درختان، گیاه بامبو‌ است.

بازیافت فلزات و پلاستیک

هرروزه مبلمان و وسایل بیشتری از فلزات و پلاستیک‌های دور ریخته شده، ساخته می‌شوند. مثل ساخت چنین صندلی هایی از آلومینیم بازیافت

با جداسازی مواد دور ریختنی در خانه، نیاز به صرف هزینه و منابع کمتری برای پروسه بازیافت است و در عوض از بازار بازیافت هم حمایت خواهد شد. البته “تکنولوژی” را چاشنی کار قراردادن، باعث بهبود و افزایش کیفیت محصولات بازیافتی می شود.

یک بعد دیگر از مبلمان سبز را هم می‌توان مثال زد. بعضی از وسایل‌ در ابتدا ممکن است از مواد خام تولید گردند اما به گونه‌ای طراحی شده باشند‌ تا قابلیت بازیافت را در “آینده” بعد از عمر مفیدشان داشته باشند.

قابل بازیافت و تجزیه پذیر

از مهم‌ترین ویژگی‌های یک مبلمان دوستدار محیط زیست می‌توان به قابلیت‌هایی که مواد و مصالح تشکیل دهنده آن در برابر تجزیه پذیری و اصلاح پذیری و بازیافت از خودشان نشان می‌دهند اشاره کرد.

دنبال مبلمانی بگردید که با دوام باشد

یکی دیگر از ویژگی‌های بسیار مهمی که معمولا توسط افرادی که به دنبال “مبلمان سبز” هستند، نادیده گرفته می‌شود، دوام آن‌هاست. این نکته را در نظر بگیرید، چراکه به جیب شما و همچنین کاهش زباله‌ها‌ی انبار شده، کمک شایانی می‌کند.

به خریدن وسایل کوچک و جمع و جور و انعطاف پذیر فکر کنید

خریدن وسایل سنگین، نیاز به صرف هزینه بیشتری از قبیل استخدام نیرو برای جابه‌جایی یا کرایه وانت برای حمل آن‌ها دارد، پس بهترین روش خلاصی از دست مبلمان سنگین و جاگیر این است که به هنگام خرید از قابلیت انعطاف پذیری این وسایل مطمئن شوید. این وسایل اغلب بسیار سبک و قابل حمل هستند و به راحتی جمع شده و به حالت کم‌جا در می‌آیند. مثلا از حالت میز صبحانه به میز غذاخوری برای چند نفر تبدیل می گردند.

نگاهی می‌اندازیم به چند نمونه زیبا و الهام بخش از این وسایل با ویژگی‌هایی که پیش‌تر گفته شد:

صندلی از ارزش‌های داخلی، طراحی شده توسط “توبیاس تروبینبکر” (Tobias Trübenbacher)

مبلمان سازگار با محیط زیست

گیاه خواران احتمالا تمایل زیادی به شنیدن این یک مورد نخواهند داشت!
این پروژه دانشجویی “توبیاس تروبینبکر” ما را با خود به زمانی می‌برد که مردم برای بقای خود از همه‌ی اجزای بدن حیوانات استفاده می‌کردند. این صندلی‌ها با ظرافت حیرت انگیزی از روده‌ گاو و مثانه‌ی خوک ساخته شده‌اند. با هدف این که بتوان از همه‌ی ضایعات حیوانی استفاده بهینه‌تر کرد.

صندلی نیم دلاری طراحی شده توسط “جانی سویینگ”

اگر روی زمین پول پیدا کنید به نظر آدم خوش شانسی هستید اما اگر این صندلی رو داشته باشید چطور؟ به نظر می‌رسد که لاتاری برنده شدید این طور فکر نمی‌کنید؟

کارهای “جانی سویینگ” اغلب از مواد بازیافتی صنعتی ساخته می‌شوند. این مدل خاص از جوش دادن سکه های ” 50 سنتی” و استیل ضد زنگ ساخته شده است.

صندلی راحتی “امیلیا” طراحی شده توسط لئوناردو لاتاو (Leonardo lattavo) و پدرو موگ (pedro moog)

این دو طراح برزیلی با پارچه‌های بازیافتی و الهام از تکنیک صنایع دستی سنتی برزیلی، صندلی بسیار راحت و جالب “امیلیا” را طراحی کردند.

طراحی وسایل از “خرابه‌ها”، توسط بنتو دیزاین (bentu design)

بنتو کولکسیون “گنج‌های” خودش را از “ضایعات” سفالی دور ریخته شده توسط مردم چین می‌سازد.

میز عسلی پولکی، طراحی شده توسط نیکولاس کارلاوا ( (nicholas karlavisitisو سایتیس و سارا گیبسون (sarah Gibson)

این طراحان حس بازیگوشی و سرزندگی را به خانه شما هدیه می‌کنند. هرتکه از این میز داستان مخصوص به خودش را دارد چرا که از بازیافت پلاستیک‌های دور ریخته شده ساخته شده.

صندلی چارلی توسط شرکت “ایکو بردی” (eco birdy)

این شرکت خلاق اسباب بازی‌های پلاستیکی که در نهایت از مراکز دفن زباله، کوره‌های زباله سوزی و یا اقیانوس سر در می‌آورند را جمع آوری و بازیافت کرده و آن‌ها را به اسباب و اثاثیه بسیار بانمک و جالب برای کودکان تبدیل می‌کند.

کمد سازی لندن، طراحی شده توسط استودیو “میک هارد” (mieke harde)

در صورتی که کمد لباس‌های شما از پارچه‌های مخصوص اورگانیک و قابل بازیافت ساخته شده باشند! حمل و نقل و اسباب کشی، با استفاده از وسایل طراحی شده توسط “میک هارد” می‌تواند بسیار کار آسانی شود. طراحی سبک‌ وزن و جذاب این کمدها به طرز شگفت انگیزی مناسب برای افرادی است که زیاد جابه‌جا می‌شوند.

مبل تخت خواب شو ” zenkei” توسط شرکت (Haiku design)

سیاره زمین را با خوابیدن بر روی کاناپه تخت خواب شو “zenkei” نجات دهید! این کاناپه تخت خواب شو از مواد طبیعی و با کمترین استفاده از مواد شیمیایی درست شده پس با آرامش خاطر روی آن چرت بزنید!

کلکسیون “سوبریرو” (sobriero)، طراحی شده توسط برادران کامپانا (campana)

این وسیله دکوری کاملا قابل بازیافت، از چوب پنبه و طبل‌ ساخته شده است.

مجسمه شنی، طراحی “شارلوت کیدگر” ( Charlotte Kidger)

تولید شده از مواد  گرد پلی‌اورتانی که حاصل فرایند تولیدات صنعتی زباله‌هاست. این مجسمه به طور عجیبی، یادآور قلعه‌های شنی دوران کودکی ما است.

نقش ما این است که نگرشی متفکرانه و عمیق‌تر نسبت به نحوه زندگی در این کره خاکی را در پیش بگیریم. حمایت از سبک زندگی سبز و دوستدار محیط زیست، یک جنبش پایدار است برای حفظ سلامت سیاره ما، و از طرفی به بسیاری از طراحان خلاق هم  کمک خواهد کرد.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *