آینده معماری: چگونه سازه‌ها کیفیت زندگی ما را ارتقا خواهند داد؟

بررسی معماری بنا از دیدگاه زیبایی شناسی

نه تنها در کشور ما، که در تمام دنیا، زمانی که در جست و جوی ملک هستیم یا حتی در مواقعی که به یک سایت املاک سر می‌زنیم، ویژگی‌هایی همچون آدرس یا محله، سال ساخت و مسائلی از این دست روی انتخاب ما تاثیر می‌گذارند. در واقع هنوز که هنوز است، علی رغم تغییر ظاهر خانه‌ها، معیارهای ما برای سکنی گزیدن همان‌هایی است که سالیان سال بوده. اما مشاهدات محققان نشان می‌دهد که به لطف پیشرفت‌های عظیم تکنولوژیک، در سال‌های پیش رو یک سری المان یا مولفه جدید مطرح خواهند شد. به عنوان مثال معماری بنا تا چه اندازه به ساکنین اجازه فعالیت فیزیکی خواهد داد، یا چگونه با محیط عمومی بیرون پیوند ارتباطی برقرار می‌کند و غیره. در ادامه این نوشته با ما همراه باشید تا دقیق تر به آینده حرفه معماری بپردازیم.

معماری در آینده

بازگشت طبیعت به محیط زندگی افراد

پیشرفت‌های علمی و تکنولوژیک اولین تغییر را درجهت آشتی با طبیعت به وجود آورده‌اند. نیازی به تاکید و تکرار نیست که درآمیختن با سبزی و گیاه تا چه اندازه آرامش بخش است زمانی که زندگی در روستا به شهرنشینی و سپس از منازل ویلایی به خانه‌های آپارتمانی تبدیل شد، ناچار بین انسان و طبیعت فاصله افتاد اما حالا معماران قادر هستند که حتی در منازل آپارتمانی گیاه و فضای سبز ایجاد کنند و در بعضی موارد، درخت را هم به داخل یک آپارتمان کشانیده‌اند.

معماری در آینده

بازتعریف مفهوم محله و زمانی برای ارتباط انسانی

این که من و شما همسایه‌های خود را نمی‌شناسیم امر تازه‌ای نیست. به بیان دقیق‌تر، در طی دو دهه اخیر، در تمام کره خاکی روند نابودی محله طی شده است. حال با شفاف شدن مشکلات اجتماعی که در پی فاصله گیری فرد و خانواده از اجتماع پدید می‌آید، معماران به این نتیجه رسیده‌اند که باید راهی برای باز تولید مفهوم محله بیابند و ارتباط انسانی را ارتقا بخشند. این کار نه از طریق قرار دادن چند آپارتمان در کنار هم و بلوک خواندن آن‌ها، بلکه با راه و روش‌های علمی صورت می‌پذیرد. به عنوان مثال، قراردادن ناحیه‌ای با کشش فراوان برای بازدید همگان و ایجاد دسترسی ساده یک ساکنان محله به آن، از اولین اقداماتی است که در این راستا دنبال می‌شود.

به عنوان یک نمونه مناسب، می‌توان به پروژه Canal Park که درWashington D.C. توسط David Rubin اجرا شده اشاره کرد. فضایی با وسعت قابل ملاحظه که کاربرد شبانه روزی و چهار فصل دارد. در تابستان بین آبشارها حرکت می‌کنید و در زمستان می‌توانید ورزش‌های زمستانی را چاشنی لذت و سرگرمی سازید.

معماری در آینده

به کار گرفتن معیار و مولفه‌های شخصی

به خصوص زمانی که بحث اجاره ملک یا آپارتمان به میان می‌آید، افراد کمی حساس می‌شوند زیرا معلوم نیست امکانات و ویژگی‌های جانبی خانه جدید با روحیات آن‌ها سازگار باشد. پیشرفت‌های جدید این مشکل را هم تا حدود زیادی مرتفع ساخته. به بیان دقیق‌تر، خانه‌هایی که در آینده ساخته می‌شوند، این قابلیت و انعطاف را دارند که متناسب با خواسته و نیاز مالک جدید، تغییر کنند. تغییر و تحول نه تنها در رنگ و طرح‌های سطحی، که در شیوه مدیریت نور، فضا، گرمایش و سرمایش و بسیار موارد دیگر ممکن خواهد بود. شاید این مساله در نگاه اول مهم تلقی نشود اما، به مرور زمان، سلامت ذهنی را به همراه دارد زیرا افراد می‌دانند که بدون مشقت و صرف هزینه می‌توانند به مسکن رویایی خود دست یابند.

در نتیجه اگر معمار هستید و قصد دارید ساختمانی برای فردا طراحی کنید، به تنوع و انعطافی که امروز در کار خود به خرج می‌دهید توجه ویژه داشته باشید.  

خود را برای تغییرات انقلابی آماده کنید

زمانی که اولین آپارتمان ساخته شد کسی حدس نمی‌زد که امکان ساخت سازه‌ای با ارتفاع زیاد مقدور باشد و حالا که آسمان خراش‌ها با هم رقابت دارند، ذهن آدمی تا همین اندازه قد می‌دهد که پیشرفت مورد نظر حاصل شده و تغییر چشمگیری در راه نیست.

خبر بد یا خوب اینکه چنین ذهنیتی اشتباه است و سالیان پیش رو آبستن تغییراتی انقلابی خواهند بود. شاید ساختمان‌ها در دهه‌های آتی قابلیت حرکت داشته باشند، شاید قد بکشند و یا کوتاه شوند و از همه مهم‌تر شاید بی‌نیاز به ورودی برق، آب، گاز و همه‌ی حامل‌های انرژی باشند و خود دست به تولید زده و ساکنین را از همه چیز بی‌نیاز سازند.

چکیده مقاله؛ سازه‌ها کیفیت زندگی ما را ارتقا می دهند؟

در سطرهای بالا به مهم‌ترین جنبه‌های قابل تغییر معماری سال‌های پیش رو پرداختیم. این مقاله مشخص کرد که حتی آپارتمان‌های نسل جدید قابلیت کشت و زرع خواهند داشت و البته در بستر مدرن خود، حال و هوای سنتی را تقویت می‌کنند و امکان تعامل و معاشرت همگان را برقرار می‌سازند. سپس مساله شخصی سازی مطرح شد و نقش آن در ارتقای سلامت روانی مورد اشاره قرار گرفت. در آخر هم تصویری هرچند خلاصه از تغییرات انقلابی آینده ترسیم شد.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *