“سیاره‌ی قرمز” زیستگاه جدید انسان‌ها در آینده نه چندان دور!

همان طور که در مطلب قبل گفته شد با برگزاری مسابقه “چالش ساخت زیستگاه ” برای انسان در مریخ که توسط ناسا برنامه ریزی گردیده، 5 تیم به صورت اشتراکی جایزه صد هزار دلاری را برنده شدند.

هدف اصلی ناسا از برگزاری این چالش، ارتقای فناوری‌هایی است که انسان در مریخ به آن‌ها نیاز پیدا خواهد کرد.

اما اصلا چرا ناسا باید نگران ساخت زیستگاه در مریخ باشد؟ جمعیت کره زمین روبه رشد بوده و محققان و دانشمندان همواره نگران این موضوع هستند تا راه ‌حلی برای رشد جمعیت بر روی کره زمین بیابند.

بعد از کاوش‌های بسیار به نظر می‌رسد که مریخ مناسب‌ترین مکان برای زندگی در آینده‌ای نه ‌چندان دور خواهد بود. در واقع هم‌ اکنون شرکت‌هایی هم چون اسپیس ایکس (Space X)، بلواوریجین (Blue Origin) و ویرجین گلکتیک استرتولانچ سیستم (VirginGalactic Stratolaunch Systems) روی ساخت راکت های دوربرد برای سفرهای بین سیاره‌ای فعالیت می‌کنند و گر چه هم اکنون در ابتدای مسیر هستند ولی زندگی در مریخ زیاد هم دور از انتظار نخواهد بود!

یکی از برندگان این رقابت تیم Zopherus of Rogers از آرکانزاس بود که روند طراحی و ساختار زیستگاه آن‌ها الهام گرفته از یافته‌های زیست شناسی موجودات در کره زمین بوده است. طراحی زیستگاه زوفروس متناسب برای شرایط فیزیکی مریخ، با ساختار جدا از هم و بدون دخالت انسان در ساخت در نظر گرفته شده است.


مراحل ساخت

سفینه لندینگ (سفینه‌ای که بر روی سطح مریخ می‌نشیند) پس از آنالیز محیط اطراف و سطح مریخ، محل مناسب را انتخاب می‌کند و ربات‌های جست و جو را برای جمع آوری مصالح رها می‌کند.

چاپگر سه بعدی سفینه لندینگ مصالح جمع آوری شده از سطح مریخ را در خود مخلوط می‌نماید. در ابتدا محفظه قفل هوا ساخته شده و سپس صدف‌ها یکی پس از دیگری ساخته می‌شوند.

مصالح

متریال ساخت زیستگاه زوفروس از خود سیاره مریخ گرفته خواهد شد و از این رو بتن مریخی ابداع می‌گردد. بتن مریخی ترکیبی از یخ، کلسیوم و توده مریخی ای است که ربات‌های جست جو‌گر با ترکیبات بدست از مصالح موجود در مریخ درست کرده‌اند.

روش ساخت و ساز

بعد از این که لندر نقطه مناسب برای عملیات پرینت را انتخاب نمود، فشار هوای محیط، افزایش دما، طوفان‌های مریخی وکلا تمامی شرایط لازم برای مقابله با شرایط محیطی را در نظر می‌گیرد.

در روند پرینت از دو بازوی مجزا برای عملیات استفاده‌ می‌‌شود تا در کوتاه‌ترین زمان عملیات پرینت انجام پذیرد.

این عکس کلیه اجزا  اندازه گیری و ساخت را نشان می‌دهد. سفینه لندینگ چاپگرهای اصلی را در خود جای داده، علاوه بر آن پردازشگر مصالح، سیستم قفل هوا، مریخ نورد، تکنولوژی چشم بزرگ (occulus)، کنترل کننده آتمسفر و فراهم آورنده هوا و نور برای فضای داخل سفینه دیده می‌شوند.

صدف همگانی

این قسمت جهت فعالیت‌های گروهی مثل ورزش و تفریح در نظر گرفته شده است.

صدف نقطه‌ی دسترسی به زیستگاه است و سیستم درب ورود و خروج در این نقطه قرار دارد. دارای قفل هوا است و لباس‌های مخصوص کاووش در این محل تعبیه گردیده تا با انعطاف بیشتری مریخ نوردان را برای انجام عملیات آماده سازد.


نورگیر و پله

در صدف همگانی یک نیم طبقه وجود دارد که در نقطه مرکزی آن نورگیر بسیار بزرگی در نظر گرفته شده تا یک دید وسیع از منطقه بدهد به علاوه نور مورد نیاز برای پرورش گیاهان هیدروپونیک ( گیاهانی که از محلو‌های آبی برای رشد تغذیه می‌کنند) را تامین ‌نماید. ضمنا این پوشش گیاهی به تامین اکسیژن بیشتر نیز کمک می‌کند.

واحد ذخیره

دیوار پشتی این فضا برای ذخیره کردن غذا، آب و مواد لازم و حیاتی در نظر گرفته شده است.خدمه

چهار اتاق خواب برای خدمه‌ی این زیستگاه درنظر گرفته شده است که مجهز به انبار در زیر تخت و یک درب کشوئی اکاردئونی  هستند.

در کنار اتاق خواب سرویس بهداشتی با رعایت سیستم تخلیه فاضلاب در نظر گرفته شده است که توالت، روشویی و دوش مجزا دارد.

همچنین این صدف مجهز به نردبانی است که برای دسترسی به محفظه‌های انبار و دیدبانی بهتر در نظر گرفته شده است.

آزمایشگاه

مجهز به سیستم‌های آزمایشگاهی، تحقیقاتی و سیستم‌های ارتباطی، درب مخصوص ورود و خروج خدمه و انبار برای نگهداری وسایل مورد نیاز است. میز وسط امکان ذخیره آب را در خود دارد.

این پروژه مسکونی، به راحتی تکثیر می‌یابد و گسترش پیدا می‌کند و امکان اقامت افراد بیشتر را فراهم می‌آورد.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *