چگونه “چاپگرهای سه بعدی” مشکل ساخت مسکن را برای انسان حل می کنند؟

بیش از یک میلیارد نفر از جمعیت دنیا با مشکل مسکن و نداشتن سرپناه مناسب دست و پنجه نرم می‌کنند. به تازگی، چاپگرهای سه بعدی برای حل این مشکل پا به میدان گذاشته‌اند!

این چاپگرها به طراحان اجازه می‌دهند تا با دست باز طراحی‌های خلاقانه خود را  به اشکال گوناگون ارائه کرده و تحولی در صنعت ساختمان سازی ایجاد کنند.

یک زوج فرانسوی برای اولین بار در دنیا به یک خانه‌ی ساخته شده توسط چاپگرهای سه بعدی نقل مکان کردند. این خانۀ چهار خوابه اولین نمونه در مقیاس بزرگ است که با هدف ارزان و سریع نمودن پروسه ساخت و ساز انجام شده است. این خانه در حدود 95 متر مربع مساحت دارد و برای یک خانواده 5 نفره در نظر گرفته شده است.

این خانه در منطقه‌ای محروم و با کمک هزینۀ شورای شهر ساخته شده است. زندگی در چنین خانه‌ای به گفته‌ی این زوج فرانسوی یک تغییر بزرگ برایشان محسوب می‌شود.

از ویژگی‌های این خانه می‌توان به طراحی منحنی دیوارها برای جلوگیری از نفوذ رطوبت، بهبود گردش هوا و مقاومت حرارتی و همچنین داشتن کنترل دیجیتالی برای افراد ناتوان اشاره کرد. مضافا توسط یک گوشی هوشمند می‌توان به تمامی امکانات منزل از جمله صندلی چرخدار دسترسی پیدا کرد.

همچنین در جهت حفاظت از محیط زیست، پروسه ساخت و ساز توسط چاپگرهای سه بعدی بر خلاف روش‌های سنتی ساخت و ساز هیچ گونه زباله تولید نمی‌کند.

“این خانه می‌تواند یک نمونه ارزشمند از به  تحقق رسیدن نگرش یک معمار باشد.”

پروسه چاپ این خانه توسط دستگاه چاپگر سه بعدی حدود 54 ساعت طول کشید و پیمانکاران حدود 4 ماه برای نصب در و پنجره‌ها، سقف‌ها و تمهیدات دیگر خانه وقت صرف کرده‌اند.  ساخت پروژه حدود 176.000 یورو خرج برداشته است  که 20 درصد ارزان‌تر از ساخت همان خانه با روش‌های سنتی است.

تیم سازنده‌ی این خانه معتقد اند که با تجربیاتی که از ساخت اولین خانه کسب کرده‌اند، می‌توانند همین خانه را دوباره در 36 ساعت بسازند.فضای میانی بین 4 اتاق خواب وهمچنین فضای بزرگ مرکزی

پوشش پرینت شده توسط چاپگر سه بعدی برای دیوارها

فضای بین دو بلوک که توسط چاپگرها ساخته شده‌است به وسیله سیمان پر شده تا دیوارها را تشکیل دهند.

3d-printed-house-france_resize_md

هدف ساخت و ساز

هدف از وارد کردن این نوآوری در صنعت ساختمان، ایجاد تحول در جریان ساخت و ساز مسکن بوده تا ببینند که آیا این امکان وجود دارد تا پروسه ساخت و ساز را بهبود ببخشند و همچنین برای ساختن اماکن عمومی مانند سالن‌های ورزشی استفاده از این اصول امکان پذیر است یا خیر؟ قطعا این رویه صنعت ساخت و ساز را زیرورو خواهد کرد.

برای 2000 سال است که در صنعت ساختمان چنین تحولی اساسی رخ نداده است. این گروه توانسته‌اند تمامی فرایندهای تکراری را از بین ببرند. سرپرست شورای فناوری این گروه اضافه می‌کند که:  “ما در ابتدای داستانی هستیم که برای اولین بار در تاریخ توسط خود ما نوشته شده است”.

روند طراحی

این خانه در یک استودیو توسط تیم‌هایی متشکل از معماران و دانشمندان طراحی و برنامه ریزی شده و سپس به یک چاپگر سه بعدی داده شده است. چاپگر به محل ساخت و ساز انتقال داده می‌شود و پرینت آغاز می‌گردد. چاپگر از کف شروع کرده و لایه لایه دیوارها را تا بالا به وجود می‌آورد. هر دیوار از دو لایه پلی اورتان به صورت عایق ساخته شده، فضای خالی بین آن‌ها را با سیمان پر می‌کنند که باعث بوجود آمدن یک دیوار ضخیم و کاملا با دوام خواهد شد و سپس دیوارها، پنجره‌ها و سقف‌ها نصب می‌شوند.2 نظر درباره “چگونه “چاپگرهای سه بعدی” مشکل ساخت مسکن را برای انسان حل می کنند؟”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *