چگونه از گل‌های آپارتمانی در فصل سرما مراقبت کنیم؟ (قسمت اول)

بیشتر گلها و گیاهان آپارتمانی، در فصل سرما، دچار مشکل میشوند. ولی با کمی توجه و مراقبت میتوان کاری کرد گلها، فصل سرد سال را به سلامت طی کنند تا بهار دو باره از راه برسد.

فصل سرما، یک نوع خمودگی دارد که علاوه بر انسان‌ها، در گیاهان نیز مشهود است. این حالت دلایل زیادی دارد، مثل سردی هوا، کوتاه شدن طول روز و تغییرات به وجود آمده در نور خورشید و البته خواب زمستانی برخی گیاهان. همه این‌ها باعث می‌شوند گل‌ها و گیاهان آپارتمانی، نسبت به مواردی همچون آب زیاد، تخلیه کم و آفت حساسیت و آسیب پذیری بیشتری پیدا کنند. ولی اجازه ندهید این مسایل تاثیری بر روی زیبایی این گل‌ها بگذارند.

بجای اینکه روزها را بشمارید تا بهار برسد و گل‌ها دوباره سرحال شوند، یا اینکه دست روی دست بگذارید تا از بین بروند، نکات و راهنمایی‌های زیر را بخوانید تا ببینید چگونه می‌توانید گل‌هایی سالم و شاداب، در طول فصل سرد زمستان داشته باشید.

نیازهای خاص هر گل را بشناسید- مراقبت از گل وگیاه در زمستان
نیازهای خاص هر گل را بشناسید-مراقبت از گل وگیاه در زمستان
نیازهای خاص هر گل را بشناسید

برای بکار بردن این دستورالعمل، هر گیاهی را مجزا از دیگر گیاهان درنظر بگیرید. این کار، بخصوص در زمستان اهمیت بیشتری دارد. بعضی از گیاهان به خواب زمستانی فرو می‌روند و به خاک خشک‌تر، نور کم‌تر و هوای خنک‌تری احتیاج دارند. ولی بعضی دیگر، کماکان به خاک مرطوب، نور زیاد و هوای گرم و مرطوب احتیاج دارند. برای اینکه بفهمید هر کدام از گل‌ها، چه ویژگی‌هایی دارند، تحقیق کنید.

در اینترنت یا کتاب‌های مختلف جستجو کنید تا اطلاعات لازم را بدست آورید. اگر بعد از مطالعه و تحقیق، باز هم نتوانستید بفهمید که هر یک از گل‌ها چه نیاز و ویژگی دارند، نکاتی را که در ادامه می‌آیند، بخوانید تا پاسخ سوالتان را پیدا کنید. البته ذکر این نکته ضروریست که هر گیاهی با هر ویژگی، برای اینکه سالم بماند و دچار آفت نشود، نیاز به آب و توجه و مراقبت  دارد. همچنین، باید تخلیه آب گلدان به خوبی انجام شود و باید رطوبت و جریان هوای محیط مناسب باشد.

 

به روش درست به گل آب دهید-مراقبت از گل وگیاه در زمستان

به روش درست به گل آب دهید

ته گلدان باید حتما یک سوراخ داشته باشد تا آب اضافه تخلیه شود و از گندیدگی آن جلوگیری شود. همچنین، استفاده از زیر گلدانی برای نگهداری آب اضافی لازم است. قبل از اینکه به گل آب دهید، چک کنید که ته گلدان حتما سوراخ باشد و زیر گلدانی داشته باشد.

وقتی، یک سانتیمتر از سطح خاک، خشک باشد، وقت آب دادن به گل است. روی همه خاک آب بریزید و از ظرف آبپاش با لوله باریک استفاده کنید تا از پاشیدن آبی که روی خاک می‌ریزد، به برگ‌ها و در نتیجه انتقال بیماری‌هایی که از طریق خاک منتقل می‌شوند، جلوگیری شود.

آب دادن خوب و عمیق به گل باعث رشد بهتر ریشه‌ها می‌شود و نمک‌های اضافی را که ممکن است به مرور زمان جمع شده باشند، می‌شوید.

 

ایجاد هوای مرطوب برای گیاهان جنگلی-مراقبت از گل وگیاه در زمستان

برای گیاهان جنگلی، هوای مرطوب ایجاد کنید

هوای خشک زمستان برای گیاهان آپارتمانی، خوب نیست، چون بیشتر این گیاهان به آب و هوای استوایی که گرم و مرطوب است، عادت دارند. هوای خشک باعث افزایش آفت‌ها و هجوم حشراتی که به گیاهان صدمه می‌زنند، می‌شود.

برای جلوگیری از خشک شدن هوا، گلدان گل را در یک سینی پر از سنگ ریزه بگذارید و نصف سینی را با آب پر کنید. این کار باعث می‌شود، آب با سرعت کمتری تبخیر شود و در نتیجه رطوبت محیط افزایش یابد. اگر این کار را انجام ندادید، روزی دوبار، با اسپری، روی برگ‌ها آب بپاشید و یا دستورالعمل ارائه شده در مطلب بعدی را انجام دهید.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *