چگونه از گل‌های آپارتمانی در فصل سرما مراقبت کنیم؟ (قسمت دوم)

بیشتر گلها و گیاهان آپارتمانی، در فصل سرما، دچار مشکل میشوند. ولی با کمی توجه و مراقبت میتوان کاری کرد گلها، فصل سرد سال را به سلامت طی کنند تا بهار دو باره از راه برسد.

فصل سرما، یک نوع خمودگی دارد که علاوه بر انسان‌ها، در گیاهان نیز مشهود است. این حالت دلایل زیادی دارد، مثل سردی هوا، کوتاه شدن طول روز و تغییرات به وجود آمده در نور خورشید و البته خواب زمستانی برخی گیاهان. همه این‌ها باعث می‌شوند گل‌ها و گیاهان آپارتمانی، نسبت به مواردی همچون آب زیاد، تخلیه کم و آفت حساسیت و آسیب پذیری بیشتری پیدا کنند. ولی اجازه ندهید این مسایل تاثیری بر روی زیبایی این گل‌ها بگذارند.

بجای اینکه روزها را بشمارید تا بهار برسد و گل‌ها دوباره سرحال شوند، یا اینکه دست روی دست بگذارید تا از بین بروند، نکات و راهنمایی‌های زیر را بخوانید تا ببینید چگونه می‌توانید گل‌هایی سالم و شاداب، در طول فصل سرد زمستان داشته باشید.

در مطلب قبل با برخی راهکارهای نگهداری از گل و گیاه آشنا شدیم. در این مطلب به بررسی سایر راهکارها و نکات مهم می‌پردازیم.

 

نورگیری گیاهان در زمستان 

گیاهان را براساس نیازمندیهایشان، گروهبندی کنید

برای اینکه گیاهان آپارتمانی، زمستان را راحت‌تر بگذرانند و عمر بیشتری کنند، آن‌ها را بر اساس نیازها و ویژگی‌هایشان دسته‌بندی کنید.

گیاهانی را که دائما رشد می‌کنند – بیشتر گیاهان آپارتمانی این خصوصیت را دارند – در آشپزخانه یا حمام که روشنایی کافی دارند، بگذارید تا آبی که در این اتاق‌ها جریان دارد، رطوبت لازم را در هوا به وجود آورد.

کاکتوس‌ها و گیاهان گوشتی را در کنار پنجره‌هایی که رو به جنوب هستند، بگذارید تا نور مستقیم آفتاب را دریافت کنند.

گیاهان نیمه‌گرمسیری و گیاهانی را که گل می‌دهند و به استراحت زمستانی احتیاج دارند، در یک محیط خنک که نور غیرمستقیم دارد، قرار دهید و فقط زمانی که خاک گلدان خشک به نظر می‌رسد، به آن‌ها آب بدهید.

 

مراقبت از گل و گیاه در زمستان

هرموقع به گلها آب میدهید، آنها را کاملا چک کنید

هر زمان که به گیاهان آپارتمانی آب می‌دهید، باید برگ‌ها، ساقه ها و خاک برگ را به دقت بررسی و چک کنید تامطمئن شوید، حشره و آفت نداشته باشند. برگ‌ها را هم هر چند وقت یکبار با یک پارچه نمدار دستمال بکشید تا گرد و خاک روی آن‌ها پاک شود. این کار، همچنین، روش دیگری است برای پیدا کردن حشرات و آفات احتمالی گیاهان.

 

جداسازی برگ های خشک خراب-نگهداری از گل و گیاه در زمستان

از ازدیاد حشرات و آفات جلوگیری کنید

گیاهان آپارتمانی، در فصل زمستان، مستعد بیماری‌های باکتریایی می‌شوند، پس لازم است مراقبت بیشتری از آن‌ها بکنید. برگ‌هایی را که زرد و خشک و یا خراب هستند، از ساقه جدا کنید و اگر روی خاک گلدان افتاده‌اند، آن‌ها را بردارید، چون محیط مناسبی برای رشد آفت‌ها و بیماری‌ها می‌شوند. برای پیشگیری از تراکم هوا در اطراف گیاه با یک پنکه کوچک، جریان هوا را افزایش دهید.

قبل و بعد از استفاده از ابزار باغبانی، ابزار و همچنین دست‌هایتان را بشویید. علاوه براین، گیاهانی را که بیمار یا دچار آفت شده‌اند، فورا از بقیه جدا کنید. اگر اندازه برگ‌ها کوچک مانده است، لکه یا خال روی آن‌ها ایجاد شده است و یا خیلی بهم پیچیده‌اند، به احتمال زیاد، گیاه دچار ویروس شده و باید سریعا از بقیه جدا شود.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *