چگونه اتاق خواب مرتب و منظمی داشته باشیم؟

 10 نکته کاربردی برای داشتن اتاق خواب مرتب و منظم

پس از گذراندن یک روز سخت، پا گذاشتن در یک اتاق خواب نامرتب و شلخته می‌تواند استراحت و آرامش شما را خراب کند. برای داشتن یک اتاق خواب منظم و مرتب چه باید کرد؟

همه ما دوست داریم خانه‌ای مرتب و تمیز داشته‌ باشیم. یک خانه با اتاق‌های منظم و مرتب می‌تواند به افزایش آرامش فکری و روحی ما کمک کند. یکی از قسمت‌هایی که مرتب بودن آن ضروری است، اتاق خواب است، چون محل استراحت، آرامش و بازیابی قوای فکری است و می‌تواند خستگی یک روز پر استرس را از تنمان بیرون کند.

برای اینکه اتاق خوابی مرتب و منظم داشته باشیم، باید بدانیم که چگونه از فضا استفاده کنیم و وسایلی مثل لباس‌ و لوازم دیگر را کجا و چگونه نگهداری کنیم. خصوصا اتاق‌هایی که کوچک هستند و فضای محدودی دارند. در این مقاله سعی داریم به نکاتی بپردازیم که با به کار گرفتن آن‌ها بتوانید اتاق خوابی داشته باشید که همیشه منظم و مرتب است. البته کمی هم به خلاقیت خودتان نیاز داریم. پس با ما همراه باشید.

چیدن وسایل ضروری

اولین نکته‌ای که باید برای داشتن اتاق خوابی منظم به آن توجه داشته باشیم این است که وسایل ضروری را در اتاق خواب بچینید. مانند تخت، کمد، میز عسلی، میز آرایش. اتاق خواب انباری یا فروشگاه نیست. پس نباید به محلی برای ذخیره کردن و انبار کردن وسایل غیر ضروری استفاده شود. از قرار دادن خرت‌وپرت‌های پر زرق‌وبرق، کلکسیون‌های غیرضروری و تجملات پرهیز کنید.

انتخاب وسایل مناسب برای اتاق خواب

 • وسایلی که برای اتاق خواب انتخاب می‌کنید با سایز اتاق هم‌خوانی داشته باشد. مثلا برای اتاق کوچک تخت‌ بزرگ انتخاب نکنید. فضا را می‌گیرد.
 • وسایل چند منظوره انتخاب کنید و از فضای خالی آن‌ها برای ذخیره‌سازی وسایل استفاده کنید. مانند تخت‌های تاشو، تخت‌هایی که زیر آن کشو یا کابین دارد، میز عسلی‌هایی که زیر آن کشو دارد یا قفسه‌های کتابی که هم برای چیدن کتاب استفاده می‌شوند، هم چیدن وسایل تزئینی.

 • وسایلی برای اتاق خواب انتخاب کنید که از لحاظ جنس و رنگ با هم هارمونی داشته باشند. مثلا می‌توانید از ترکیب چوب با رنگ سفید یا رنگ‌های دیگر استفاده کنید. ناهماهنگی در انتخاب وسایل، اتاق را شلخته و نامرتب نشان می‌دهد.

چیدمان درست اتاق خواب

 اتاق خواب در خانه، تقریبا یک فضای شخصی محسوب می‌شود و نحوه چیدمان مبلمان به نحوه استفاده از اتاق بستگی دارد. چیدمان مبلمان اتاق خواب باید به گونه‌ای باشد که بدون قربانی کردن سبک و طراحی، فضا و عملکرد به حداکثر برسد. برای رسیدن به این هدف موارد زیر را رعایت کنید:

 •  تخت‌خواب بزرگ‌ترین قطعه مبلمان اتاق خواب است و هنگام بررسی طرح اتاق خواب شما، باید در مرحله اول قرار گیرد. تخت‌خواب خود را جایی قرار دهید که هم رفت و آمد راحت باشد، هم فضای کافی برای قرار دادن دیگر وسایل موجود باشد.

وسایل ضروری خود را روی میز یا جایی نزدیک خود قرار دهید، مانند دارو، عینک، دفتر یادداشت … آن‌ها را در همه‌جای اتاق پخش نکنید، تا هم مرتب کردن آن‌ها آسان باشد، هم تمیز کردن آن‌ها.

 • از میله یا قلاب روی در و دیوار غافل نشوید و برای آویزان کردن وسایل سبک مثل کلاه یا شال از آن‌ها استفاده کنید.

 •  دراور خود را جداسازی کنید و هر چیزی را در جای خود قرار دهید. این کار به نظم بیشتر وسایل کمک می‌کند.

 • از فضای بالای تخت برای چیدمان وسایل مثل کتاب، چراغ یا قاب عکس استفاده کنید.

 •  برخی وسایل کوچک مانند لوازم آرایش را در داخل محفظه‌هایی مثل پشت آینه پنهان کنید.
 •  از شلف دیواری برای چیدن وسایل حتما استفاده کنید.

 •  شاید خیلی موضوع کوچک و بی‌اهمیتی به نظر برسد اما حتما فضایی برای جواهرات و زیورآلات خود در نظر بگیرید. مثلا می‌توانید قفسه‌هایی برای آویزان کردن آن‌ها بسازید تا شلوغ و نامرتب در اتاق پخش نباشند.

مرتب کردن تخت‌خواب

شاید باورتان نشود، اما تخت‌خواب مرتب به شما انگیزه می‌دهد که تمام اتاق را مرتب و منظم نگه دارید. حتما امتحان کنید!

استفاده از کمدهای چندمنظوره

 • منظور ما کمدهایی است که طوری طبقه‌بندی شده باشند که امکان جا دادن وسایل مختلف را در خود داشته باشند.
 • از در کمدها برای آویزان کردن وسایلی مانند کراوات یا روسری استفاده کنید.
 • برای وسایل خود در کمد، مانند کفش، لباس، حوله و … فضای مخصوصی تعبیه کنید تا بهم ریخته به نظر نیایند و مرتب کردن آن‌ها راحت باشد.
 • لباس‌ها و وسایل فصلی را که در حال حاضر استفاده نمی‌کنید، دورتر و پشت وسایلِ پرکاربردتر قرار دهید. چون فعلا نیازی به آن‌ها ندارید.

استفاده از گوشه‌های اتاق خواب

در اتاق‌ها اکثر اوقات گوشه‌ها خالی می‌مانند. دست به کار شوید و میز، قفسه و هر چیز دیگری را که برای نگهداری وسایل استفاده می‌شود، تهیه کنید و گوشه‌های اتاق را با آن‌ها پر کنید. مثلا از یک میز که دقیقا گوشه را پر می‌کند، استفاده کنید و روی آن، وسایلی مانند لوازم آرایش بگذارید. از طاقچه‌های دیوارکوب هم در گوشه‌ها می‌توانید استفاده کنید.

استفاده از فضای زیر تخت

فضای زیر تخت‌ یک محل ذخیره سازی ایده‌آل است که نباید آن را هدر دهید. می‌توانید برای چیدن ملافه و سایر وسایل غیر ضروری از کابین، سبد یا کیف در زیر تخت استفاده کنید. اما کشوها سریع‌ترین و آسان‌ترین راه برای دسترسی به این فضا و مرتب نگه داشتن آن است.

رنگ‌آمیزی اتاق خواب

در رنگ‌آمیزی یا کاغد دیواری اتاق خواب خود، از رنگ‌های خنثی و ساده مثل سفید، خاکستری، آبی یا کرم استفاده کنید. رنگ‌ و طرح‌های شلوغ و جیغ باعث می‌شود اتاق شما کوچک و درهم و برهم به نظر بیاید. البته تیره یا روشن بودن رنگ در و دیوار سلیقه‌ای است، مهم ساده بودن آن‌ است.

نورپردازی مناسب

 برای نورپردازی اتاق خواب سعی کنید از لامپ‌های مخفی به رنگ زرد و سفید استفاده کنید و برای پنجره‌ها از پرده‌هایی استفاده کنید که مانع رسیدن نور طبیعی به اتاق نشود.

فضای مجزا برای وسایل

سعی کنید برای هر دسته از وسایل در اتاق خواب فضایی در نظر بگیرید. مثلا داشتن سبد لباس چرک، سبد وسایل و اسباب‌بازی کودک، سبد خرت‌و‌پرت‌های ضروری. هر چیزی را بعد از استفاده در جای خود قرار دهید و از پرت کردن لباس و لوازم در هر جایی جدا خودداری کنید!

کاربردی فکر کنید!

فضای اتاق خواب شما باید به گونه‌ای باشد که برای استراحت و رسیدن به آرامش در آن‌جا رغبت داشته باشید. پس سعی کنید آن را منظم و مرتب و کاربردی نگه دارید. برای رسیدن به این هدف به یک عملیات سخت و گران‌قیمت نیازی نداریم.

کافی است در مورد چگونگی استفاده بیشتر و بهینه‌تر از اتاق خواب خود فکر کنید. به عنوان مثال، اگر از روی تخت‌خواب می‌خواهید تلویزیون تماشا کنید، تخت را طوری قرار دهید تا روبروی تلویزیون باشد، یا اگر در تخت مطالعه می‌کنید، لامپ یا چراغ خواب را کنار تخت قرار دهید. اگر از اتاق خواب بیشتر به عنوان رختکن استفاده می‌کنید، حتما یک کمد جادار و مناسب در آن قرار دهید.

سخت نگیرید، با کمی فکر و خلاقیت می‌توانید اتاق خوابی ساده و زیبا و در عین حال جادار و منظم داشته باشید.1 نظر درباره “چگونه اتاق خواب مرتب و منظمی داشته باشیم؟”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *