با برخی از ویژگی‌های جالب ساختمان‌های هوشمند آشنا شوید

ساختمان‌های هوشمند چه ویژگی‌هایی دارند چه تاثیری درهزینه‌های زندگی ما دارند؟ در مطلب قبل به بررسی این سامانه‌ها و نحوه کارکرد آن‌ها پرداختیم. در ادامه به بررسی نمونه‌هایی از این ساختمان‌ها را خواهیم پرداخت.

 

  • ساختمان GLA، تالار شهر لندن

previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
Slider

معمار: نورمن فاستر

این ساختمان با ظاهر انقلابی خود خیلی شبیه کلاه ایمنی یک دوچرخه سوار است. در این ساختمان کمتر به جنبه زیبایی توجه شده و طراحی بیشتر بر اساس بحث پایداری محیطی شکل گرفته است.

تالار شهر، محلی است برای برگذاری کلیه امور اجتماعی شهر. این تالار در درجه نخست مکان استقرار انجمن‌ها و شوراهای شهر و سپس مرکزی برای گردهمایی‌های عمومی و ارتباط و تعامل میان مردم در عرصه مسائل شهری است. تالار شهر متعلق به همهی مردم شهر است و نماد معمارانه‌ای از دموکراسی است.

از زمان شروع این پروژه مشخص بود که تیم طراحی و ساکنان آتی آن برآنند تا ساختمانی پدید آورند که الگو و نمونه یک ساختمان با مصرف پایین انرژی باشد. مصرف انرژی در این بنا تا 65 درصد نسبت به ساختمان‌های مشابه کمتر است.

موضوع اصلی در طراحی پوشش این ساختمان، محدود کردن بارهای سرمایش و گرمایش است.

اشکال هندسی نا متعارف سازه طوری طراحی شده که هر دیوار شیشه‌ای با زاویه متفاوتی نسبت به دیگری قرار می‌گیرد. این دیواره‌ها با استفاده از تحلیل‌های نورپردازی سه بعدی و روش شبیه سازی نور خورشید طراحی شده‌اند.

به منظور سرمایش ساختمان، آب خنک طبیعی از سفره آب زیرزمینی بالا کشیده می‌شود. آب داخل عناصر سازه‌ای توخالی دور زده و بدون نیاز به خنک کننده‌های مکانیکی هوای داخل را خنک می‌کند.

پس از چرخش، این آب برای فلاش توالت‌ها استفاده شده و باعث کاهش مصرف آب شهر می‌گردد.

 

  • ساختمان پارلمان برلین

previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
Slider

معمار: نورمن فاستر

این ساختمان شامل عناصر ساختاری بی‌شباهت به هم شامل موارد زیر است:

قسمت‌هایی از ساختمان پارلمان قدیم

یک گنبد با 40 متر قطر از شیشه‌ی مسلح شده با آهن

 و تعدادی ابداعات در زمینه معماری اقلیمی

گنبد این بنا به ‌عنون یک سمبل معماری high-tech امکان بهره‌مندی بنا از تهویه طبیعی را فراهم کرده است. قسمت داخلی گنبد به‌ صورت ساختار مخروطی معکوس و یک قیف سبک، ورود نور خورشید را به عمق ساختمان میسر می‌کند.

برای این که تابش نور مستقیم و جذب گرما از صفحه‌های این شیپور کمتر شود، یک سایه‌بان چرخان داخل لبه‌ی گنبد توسط کامپوتر هدایت می‌شود و حرکت خورشید را در طول روز دنبال می‌کند. این شیپور که به یک مجسمه سبک تشبیه شده، به‌ صورت دودکش عمل نموده و گرمای داخلی را دریافت می‌کند. هوای گرم از میان این حفره‌ بالا می‌رود و از بازشو‌های بالای گنبد خارج می‌شود. این هوای جابه‌جا شده موجب کشیده شدن هوای تازه از فضای اطراف ساختمان به داخل می‌گردد.

از جمله دیگر مشخصه‌های اکولوژیکی این بنا می‌توان به استفاده از سلول‌های فتوولتاییک در سقف، استفاده از آب سرد زیر زمین برای خنک کننده‌های سقفی و استفاده از سوخت تجدیدشدنی گیاهی در ژنراتورها اشاره کرد.

 

  • ساختمان فورتایمز نیویورک

previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
Slider

معماران: شرکت معماران فوکس و فول

این آسمان‌خراش 48 طبقه، اولین ساختمان اداری عظیم است که در دهه 1990 در نیویورک ساخته شد. برای حفظ استانداردهای محیطی، شرکت دِرست مالک این آسمان‌خراش، تمهیدات متعددی برای سلامت و افزایش کارآمدی ساختمان در پیش گرفته است:

عایق‌کاری دیوارها با مقاومت حرارتی

پنجره‌ها‌ئی با ضریب انتقال حرارتی و سایه‌اندازی مناسب

چراغ‌های الکتریکی کم مصرف فلورسنت

صفحه یک ‌پارچه فتوولتاییک در دیواره‌ها (این نوع دیوار یکی از اقتصادی‌ترین سامانه فتوولتاییک است که در فضای شهری نصب می‌شود (.

این آسمان خراش نشانگر روشی است که در آن پاکیزگی، سکوت و انرژی خورشیدی در یک مقیاس وسیع مورد حداکثر استفاده قرار گرفته است.

 

  • برج کریستالی مسکو

previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
Slider

این برج در جزیره‌ای به نام کریستال در 10 کیلومتری مرکز شهر مسکو ساخته خواهد شد. این ساختمان از هم‌ اکنون به عنوان بلندترین و رویایی ترین طرح ساختمانی دنیا مشهور شده‌ است، یک بلور شفاف و زیبا که براساس افسانه‌های سیبری طراحی شده و شبیه یک الماس تراشیده شده‌ در شب‌های زمستان مسکو خواهد درخشید.

این ساختمان با 499.88 متر ارتفاع، زمانی که ساخت آن تکمیل شود، درست شبیه یک هرم کریستالی مارپیچ خواهد شد. پیش بینی می‌شود این ساختمان که عنوان بزرگترین ساختمان دنیا با زیربنای 2.5 میلیون مترمربع را یدک می‌کشد 4 بیلیون دلار هزینه ساخت داشته باشد.

تعداد 900 آپارتمان، 3000 اتاق هتل، مجتمع‌های ورزشی، سالن‌های اجتماعات، مجموعه اداری و تجاری و یک دانشگاه بین‌المللی به ظرفیت 500 دانشجو از مشخصات این برج است.

قسمت بیرونی این ساختمان دارای صفحه‌های خورشیدی و توربین‌های بادی است که برق آن را تامین می‌کند. در قسمت داخلی ساختمان نیز صفحه‌های متحرکی تعبیه شده که نور را در روز به تمام نقاط داخلی آن می‌رساند. این صفحات در کنترل دمای داخلی در زمستان و تابستان نقش دارد.

سیستم تهویه طبیعی در یک اتاق بزرگ در مرکز سازه قرار گرفته است. مدیریت انرژی در هسته مرکزی به گونه‌ای است که انرژی مصرف شده  قابل بازیابی است و کمترین مقدار مصرف سوخت فسیلی برای تامین انرژی در این پروژه پیش‌بینی شده‌ است.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *