جایزه 100.000 دلاری ناسا برای ساخت یک زیستگاه در مریخ

previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
Slider

پیش بینی می‌شود بشر در آینده‌ای نه چندان دور، نیاز به مهاجرت به سیاره‌های دیگر داشته باشه. به نظر شما واقعا چقدر این اتفاق امکان پذیر است؟

طی رقابتی که ناسا در 6 ماه اخیر برای ساخت زیستگاه سه بعدی در مریخ برگذار کرد است، پنج تیم جایزه‌ی 100.000 دلاری(صدهزار دلاری) را به صورت اشتراکی برنده شدند و به فینال راه پیدا کردند.

ناسا با مشارکت دانشگاه بردلی در شهر پیوریا‌ی ایالت ایلینویز، پنج تیم برتر را معرفی کرد.

18 تیم از سرتاسر دنیا در این مسابقه شرکت کردند که این پنج تیم برتر از میان آن‌ها انتخاب شدند:

  1. تیم Zopherus of Rogers از آرکانزاس
  2. تیم Al.SpaceFactory از نیویورک
  3. تیم Kahn-Yates از جکسون میسی‌سیپی
  4. تیم SEArch و Apis Cor از نیویورک
  5. تیم Northwestern University از داشگاه اونستون ایلینویز

همزمان با پیشرفت چشمگیر ناسا در کاوش اعماق فضا، نیاز به ساخت یک زیستگاه برای زندگی انسان در کرات دیگر از اهمیت خاصی برخوردار شده است اما ساخت و ساز در مریخ بسیار چالش برانگیز است چرا که طبیعت و جو مریخ بسیار متفاوت بوده و حمل و نقل مصالح یک محدودیت جدی تلقی می‌گردد.

از این رو ساخت زیستگاه توسط پرینترهای سه بعدی مطرح گردید. حال چرا پرینترها؟ به این دلیل که می‌توانند از متریال مناسب و قابل دسترسی استفاده کنند که تحمل شرایط محیطی را در مریخ داشته باشد و سرپناه مناسبی برای انسان باشد.

شروع این پروژه در چند مرحله اتفاق افتاد:

فاز اول: رقابت طراحی، ارائه معیارهای معماری مبتنی بر آخرین پیشرفت های تکنولوژی استفاده از پریتنتر های سه بعدی، تا سال 2015 طول کشید با جایزه 50000 دلاری

فاز دوم: رقابت مصالح ساخت، ارائه تکنولوژی بنیادی جهت ساخت زیستگاه با استفاده از مواد بازیافتی و یا مواد موجود در محل ساخت، تا سال 2017 طول کشید با جایزه 1 میلیون دلاری

فاز سوم: رقابت ساخت، در این مرحله رقبا بر سر ساخت زیستگاه در مقیاس کوچکتر رقابت می‌کنند. این مرحله از مراحل ریزتری از قبیل طراحی نرم افزار تشکیل شده تا بتوانند به کمک پرینترهای سه بعدی به صورت ترکیبی نیاز ساخت را برآورده کنند 2 میلیون دلار جایزه این مرحله است و تا هم‌ اکنون ادامه داشته است.

با برگذاری این رقابت‌ها، ناسا سعی کرده تا طیف گسترده‌ای از دانشمندان و محققین را جذب کرده و از ایده‌های نوآورانه آن‌ها برای پیش بینی نحوه زندگی در مریخ در پروژه‌های بعدی خود استفاده نماید.

در مطلب بعدی نحوه ساخت و ایده‌های مطرح شده توسط برندگان این رقابت‌ها را شرح خواهیم داد.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *