چطور آلودگی صوتی را در خانه کاهش دهیم؟ (قسمت دوم)

چطور آلودگی صوتی را در خانه کاهش دهیم؟

 

طراحی داخلی خانه و چیدمان وسایل، تاثیر زیادی در کاهش آلودگی صوتی و ایجاد محیطی آرام و دنج در خانه دارد. برای اینکه ارتباط این دو موضوع را متوجه شوید ، راهکارهای زیر را بخوانید تا بدانید چگونه با انجام بعضی تغییرات، چنین محیطی را می‌توانید به وجود آورید.  

بدون شک همه ما دوست داریم خانه ما مثل یک بهشت باشد؛ جای امن و راحت، سرشار از آرامش و به دور از همهمه و شلوغی. در زندگی پرهیاهوی شهری، خصوصا در شهرهای بزرگی مثل تهران، نیاز به داشتن چنین محیطی بیش از پیش مهم است. ولی اغلب اوقات، همین هیاهوها در کنار زندگی آپارتمان نشینی، ایجاد محیطی آرام و ساکت را غیرممکن می‌سازد و باعث می‌شود خیلی از ما در حسرت داشتن ذره‌ای آرامش و سکوت باشیم.

در مطلب قبل با راهکارهای کاهش سروصدای ایجاد شده توسط عوامل بیرونی آشنا شدیم. در این مطلب به بررسی راه‌های کاهش سروصداهایی خواهیم پرداخت که در داخل خانه ایجاد می‌شوند.

راهکارهای کاهش سروصدا در داخل خانه

ایجاد یک فضای دنج و آرام فقط با کاهش سروصدای محیط بیرون میسر نمی‌شود. برای ایجاد چنین فضایی، سروصدای درون خانه را نیز باید کنترل کرد، چون در جاهای مختلف، وسایل و یا بهتر بگوییم یک سری عوامل وجود دارند که آرامش خانه را تحت تاثیر قرار می‌دهند.

 

تقسیم کردن فضای خانه

 

  1. تقسیم کردن فضای خانه

اگر فضا یا اتاقی را که می‌خواهید در آن سروصدا را  کم کنید، بزرگ است، آن را به قسمت‌های کوچکتر تقسیم کنید. مثلا در عرض اتاق، از پرده استفاده کنید، یا گلدان‌های بزرگ گل و گیاه بگذارید. استفاده از گل و گیاه مصداق یک تیر و دو نشان است، چون هم هوا را تمیز و پاکیزه می‌کنند، هم از انعکاس و پخش شدن صدا جلوگیری می‌کنند.

 

کارهای بازسازی که به کاهش صدا کمک می‌کنند

 

  1. استفاده از وسایلی که بازدهی انرژی بالایی دارند

وسایل برقی قطعا باعث آلودگی صوتی در خانه می‌شوند. پس، از وسایلی استفاده کنید که بازدهی بالاتری دارند، یعنی برچسب انرژی آن‌ها در رده‌های بالاتر مثل A تا C قرار دارد. این وسایل انرژی کمتری مصرف می‌کنند و با صدای پایین‌تری کار می‌کنند. استفاده از وسایل با بازدهی انرژی بالا، علاوه بر کاهش آلودگی صوتی، در کاهش گازهای گلخانه‌ای و درنتیجه حفظ محیط زیست تاثیر زیادی دارد. این موضوع قطعا به شما هم حس خوبی می‌دهد که در حفظ و نگهداری کره زمین مشارکت می‌کنید.

 

کارهای بازسازی که به کاهش صدا کمک می‌کنند

 

کارهای بازسازی که به کاهش صدا کمک می‌کنند

گاهی اوقات، نقشه ساختمان و موادی که برای ساخت آن استفاده شده است به گونه‌ای است که به کاهش سروصدا کمک نمی‌کند، و راه حل‌های ارائه شده هم کارایی ندارند. در چنین مواقعی، بازسازی ساختمان، راه‌حل این مشکل است. برای اینکه بتوانید سریع‌تر، کارهای مد نظرتان را انجام دهید و با آگاهی بیشتری مواد و متریال لازم را تهیه کنید، به افراد و شرکت‌های فعال در این زمینه مراجعه کنید. آنها می‌توانند راهنمایی‌های خوبی ارائه دهند.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *