نکات مهم برای تعویض خاک گلدان (قسمت دوم)

نگهداری از گیاهان

عوض کردن خاک گلدان و کاشتن گل، اصول خاصی دارد که با انجام آن‌ها می‌توانید به رشد بهتر گیاه کمک کنید و به آن جان دوباره بدهید.

این روزها که بیشتر افراد در آپارتمان زندگی می‌کنند، استفاده از گل‌های آپارتمانی خیلی متداول شده است. برای اینکه این گل‌ها همیشه سرزنده و شاداب باشند، به مراقبت‌های خاصی احتیاج دارند. بعضی از آن‌ها به نور خورشید زیاد احتیاج دارند. بعضی دیگر به نور کمتر، ولی لازم است هر روز به آن‌ها آب داده شود و در هوای مرطوب قرار گیرند. ولی برای همه گل‌هایی که در گلدان کاشته می‌شوند، یک مورد مراقبت، مشترک است و هرچند وقت یکبار باید خاک و گلدان آن‌ها عوض شود.

در مطلب قبلی با قسمت اول از نکات مهم برای تعویض خاک گلدان آشنا شدیم. در این مطلب شما را با سایر نکاتی که باید رعایت کنید آشنا خواهیم کرد.

 

انتخاب خاک‌برگ مناسب

انتخاب خاک‌برگ مناسب

دقت کنید که از واژه “خاک” استفاده نکردیم. خاک باغچه برای گیاهانی که در گلدان نگهداری می‌شوند، به چند دلیل مناسب نیست؛ اول اینکه یا آب را نگه می‌دارد و خوب تخلیه نمی‌شود یا آب خیلی سریع تخلیه می‌شود؛ دوم اینکه حامل تخم علف هرز و آفت است و خیلی سریع باعث از بین رفتن گل می‌شود. شما باید از مخلوط خاک‌برگ همه منظوره یا انواع دیگر آن استفاده کنید. اگر گل را در سبد می‌کارید و می‌خواهید آن را آویزان کنید، از خاک‌برگی که نگهدارنده رطوبت است استفاده کنید یا برای اینکه گل خشک نشود، مقداری کود گیاهی و یا کوار (الیاف دور و بر پوست نارگیل) به آن اضافه کنید.

 

انتخاب خاک‌برگ مناسب

برای گیاهان شیره‌دار و گیاهان دیگری که نیاز است تخلیه آب خوبی داشته باشند، از خاک مخصوص کاکتوس که سنگ ریزه دارد استفاده کنید. از افزودنی‌های خاک مثل سنگ‌های ورمیکولیت و پرلیت که جاذب آب هستند و باعث رشد بهتر گیاه می‌شوند هم می‌توانید استفاده کنید.

 

آماده‌سازی گل برای تغییر گلدان

آماده‌سازی گل برای تغییر گلدان

یک روز قبل از تعویض گلدان، به گل آب بدهید تا شکنندگی ریشه ها کمتر شود و خاک گلدان نرم‌تر شود و گل راحت‌تر به جابجا شدن عادت کند. قبل از کاشتن گل در گلدان جدید، همه مواد و ابزار لازم را آماده کنید. این کار باعث می‌شود گل برای مدت زمان کمتری در معرض هوا قرار گیرد و آسیب کمتری به ریشه‌های آن وارد شود. اگر مجبور هستید گل را بیشتر از چند دقیقه در هوای آزاد نگه دارید، ریشه‌های آن را در روزنامه خیس قرار دهید.

به آرامی، با انگشت، ریشه‌ها را از هم جدا کنید تا بعدا سریعتر پخش شوند و رشد کنند. اگر ریشه‌ها خیلی بهم چسبیده هستند به گونه‌ای که نمی‌توان آن‌ها را از هم جدا کرد، با یک چاقوی تمیز روی قسمت انتهایی ریشه که خاک به آن چسبیده، یک علامت به شکل “X” بکشید تا گیاه در گلدان جدید، سریعتر رشد کند.

قبل از اینکه گل را در گلدان جدید بکارید، ریشه‌ها و خاک روی آن را بررسی کنید تا مطمئن شوید مشکلی ندارند. با یک چاقوی تمیز، قسمت‌هایی از ریشه را که گندیده یا نرم شده بردارید تا از خراب شدن ریشه در گلدان جدید جلوگیری کنید.

 

کاشتن گل در گلدان جدید

کاشتن گل در گلدان جدید

بعد از اینکه گل و همه وسایل لازم را آماده کردید، در گلدان جدید، به اندازه کافی خاک برگ بریزید و گل را به گونه‌ای که تاج یا سر آن 2.5 سانتیمتر از لبه گلدان پایین تر باشد، در گلدان بگذارید. بعد، بقیه خاک برگ را به سرعت در گلدان بریزید تا تقریبا پر شود. سپس به خاک برگ، آب بدهید تا راحت تر در اطراف ریشه‌ها قرار بگیرد.

اگر دوست دارید، می‌توانید روی خاک را با صدف یا سنگ‌های تزیینی بپوشانید. اگر لازم است گل یا گیاه را هرس کنید، برگ‌ها و ریشه‌های اضافه آن را بزنید. وقتی برگ‌های اضافه را می‌زنید، ممکن است گل زیبایی قبلی را از دست بدهد. ولی هرس کردن برگ‌های بالایی مانع از دست رفتن رطوبت می‌شود و به گل کمک می کند بهتر رشد کند. پس نگران نباشید. خیلی زود دو باره رشد می کند و پربار و زیبا می‌شود.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *