نکات مهم برای تعویض خاک گلدان (قسمت اول)

نگهداری گیاهان

عوض کردن خاک گلدان و کاشتن گل، اصول خاصی دارد که با انجام آن‌ها می‌توانید به رشد بهتر گیاه کمک کنید و به آن جان دوباره بدهید.

این روزها که بیشتر افراد در آپارتمان زندگی می‌کنند، استفاده از گل‌های آپارتمانی خیلی متداول شده است. برای اینکه این گل‌ها همیشه سرزنده و شاداب باشند، به مراقبت‌های خاصی احتیاج دارند. بعضی از آن‌ها به نور خورشید زیاد احتیاج دارند، بعضی دیگر به نور کمتر، ولی لازم است هر روز به آن‌ها آب داده شود و در هوای مرطوب قرار گیرند. برای همه گل‌هایی که در گلدان کاشته می‌شوند، یک مورد مراقبت، مشترک است و هرچند وقت یکبار باید خاک و گلدان آن‌ها عوض شود.

 شاید، این کار سختی به نظر بیاید. ولی ، بعد از تعویض گلدان، گل‌ها در یک مدت کوتاه سالم و سرحال و شاداب می‌شوند. کاری که باید انجام دهید شامل سه قسمت است: هرس کردن ریشه‌ها، تهیه خاک برگ تازه و یک گلدان بزرگتر. با کمی توجه و مراقبت گل‌ها دوباره روی پای خودشان می‌ایستند.

تعویض گلدان، علاوه بر کمک به رشد گل‌ها، فرصتی است برای اینکه بین گل‌ها و گیاهان و دکور خانه، تناسب و هماهنگی بیشتری ایجاد کنید و تنوع تازه‌ای به فضای خانه بدهید. از همه این‌ها گذشته، گیاهی که سالم نباشد، قشنگ نیست. پس، نکته‌های زیر را بخوانید و استفاده کنید تا به گل‌ها و گیاه‌ها زندگی دوباره بدهید و آن‌ها را زیباتر از قبل کنید.

انتخاب گلدان مناسب

انتخاب گلدان مناسب

خاک خیس و مرطوب دشمن گیاهانی است که در گلدان نگهداری می‌شوند. از گلدان‌هایی استفاده کنید که سوراخ دارند تا آب اضافه تخلیه شود و از گندیدگی ریشه جلوگیری شود. اگر نگران این هستید که آب اضافه‌ای که از گلدان خارج می‌شود، روی سطح زمین یا فرش سرازیر شود، از زیر گلدانی استفاده کنید.

اندازه گلدان هم مهم است. گلدانی انتخاب کنید که فقط کمی از گلدان قبلی بزرگتر باشد تا ریشه‌های گل جای کافی برای رشد داشته باشند. اگر گلدان، بیش از اندازه برای گل بزرگ باشد، ظاهر قشنگی نخواهد داشت، و از خاک‌برگ بیشتری هم استفاده خواهد شد. خاک‌برگ اضافه‌ای که در اطراف ریشه‌ها قرار می‌گیرد، خیس و مرطوب باقی می‌ماند و نهایتا گندیده و باعث به وجود آمدن آفت می‌شود.

از لحاظ شکل ظاهری، گلدانی را انتخاب ‌کنید که قشنگ است و با دیگر وسایل اتاق یا جایی که گل را می‌گذارید، همخوانی و تناسب داشته باشد. اگر می‌خواهید گلدان را در فضای بیرون مثل بالکن یا لبه پنجره بگذارید، یادتان باشد که گلدان‌هایی از جنس سرامیک و سفال، در هوای سرد ترک می‌خورند.

اگر می‌خواهید گلدان مورد نظرتان را سرتاسر زمستان در محیط بیرون بگذارید، باید از جنس سیمان یا فایبرگلاس باشد که محکم هستند. گلدان‌های سیمانی انواع مختلفی دارند، ولی سنگین هستند. برعکس، گلدان‌های فایبرگلاس سبک هستند، در برابر هوا مقاومند و قیمت مناسبتری دارند.

در قسمت بعدی شما را با سایر اقدامات لازم برای تعویض گلدان گیاهان و شرایط نگهداری آن‌ها آشنا خواهیم کرد.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *