به عنوان یک مشاور مسکن، چطور استرس خود را کنترل کنیم؟ (قسمت دوم)

مشاوره مسکن، مانند هر شغل دیگری، تنش‌ها و استرس‌های مخصوص به خود را دارد، و بالطبع کنترل استرس، یکی از رازهای موفقیت در این شغل است. اما چگونه تواناییمان را برای کنترل استرس بالا ببریم؟

اکثر اوقات، کنترل استرس کار مشکلی است. درواقع، بیشتر افراد وقتی دچار استرس، تنش و نگرانی می‌شوند، نمی‌دانند چگونه باید آن را مدیریت کنند تا کمترین تاثیر منفی را به همراه داشته باشد. این موضوع، در محیط کار هم صدق می‌کند.

در مطلب قبل با سه راهکار نخست مدیریت و کنترل استرس آشنا شدیم. در این مطلب شما را با چهار راهکار بعدی آشنا خواهیم کرد.

 

کنتر استرس- تغییر موقعیت فیزیکی

نکته چهارم: گاهی اوقات به خودتان مرخصی دهید و خوش باشید

وقتی سرگرم کار هستید، زمان به سرعت می‌گذرد. ولی گاهی اوقات لازم است از روزهای پرکار تلفن‌ها و قرار ملاقات‌ها فاصله بگیرید و فشار کار را کم کنید. البته، وقفه‌های مورد نظر باید مدیریت شوند و گاهی اوقات مدیریت کردن آن‌ها سخت است. ولی می‌توانید با استفاده از تقویم و ایجاد یک نظم خاص در زمان‌های استراحت، آن‌ها را مدیریت کنید. همچنین، هر روز در حین کار کردن، هر دو سه ساعت، به اندازه پانزده دقیقه استراحت کنید. یک فنجان قهوه بخورید، در فضای مجازی بچرخید، مجله بخوانید و یا کمی دراز بکشید تا کمی از کار فاصله بگیرید و بتوانید انرژی از دست رفته‌ را بدست آورید. البته، انجام این کارها به زبان راحت است و رعایت آن‌ها گاهی اوقات واقعا سخت است. ولی پس از مدتی که این روش را درپیش گرفتید، عادت می‌کنید.

نکته پنجم: وقتی را برای خانواده و دوستان اختصاص دهید

یکی از بهترین راه‌ها برای کاهش استرس، وقت گذراندن با افرادی است که دوستشان دارید. مثلا، برای ناهار، شام و یا خوردن یک نوشیدنی بیرون بروید، یا یک سفر یک روزه با بچه ها ترتیب دهید. این‌ها نمونه‌ای از روش‌های بسیار خوب و مناسب برای استفاده درست از وقت و گذراندن آن با افرادی است که برایتان اهمیت دارند. با این روش‌ها، همچنین می‌توانید برای مدت کوتاهی از کارتان فاصله بگیرید و فقط در لحظه زندگی کنید.

 

مهربان بودن در محیط کار- کنترل استرس

نکته ششم: با دیگران مهربان باشید

یک راه بسیار خوب برای کاهش استرس وشاد بودن این است که با دیگران مهربان باشید و کاری را که از دستتان برمی‌آید برایشان انجام دهید؛ فرق نمی‌کند غریبه باشند، یا کسانی باشند که آن‌ها را می‌شناسید. مثلا هنگام رانندگی در اتوبان، به دیگران اجازه دهید از شما سبقت بگیرند. یک روز، هنگام برگشتن به خانه، یک کارت هدیه برای افرادی که شما را حمایت می‌کنند، تهیه کنید. شاد کردن دیگران، به خودتان هم، حس شادی و رضایت می‌دهد و حالتان را بهتر می‌کند.

 

به اندازه کافی بخوابید-کنترل استرس

نکته هفتم: به اندازه کافی بخوابید

همه ما می‌دانیم که باید خواب و استراحت کافی داشته باشیم، ولی اغلب اوقات این نکته را فراموش می‌کنیم. برای اینکه بتوانید راندمان بالایی داشته باشید، باید بخوابید. بهترین زمان، هفت الی نه ساعت خواب در شب است. برای اینکه راحت خوابتان بگیرد و استراحت خوبی داشته باشید، نکات زیر را که به تمدد اعصاب کمک می کنند، رعایت کنید.

  • نیم ساعت قبل از اینکه به رختخواب بروید، همه وسایل الکترونیکی را خاموش کنید.
  • قبل از خواب، بیست الی سی دقیقه کتاب بخوانید.
  • از بالش مناسب استفاده کنید.
  • به صداهای آرامش بخش گوش دهید.
  • برای تمدد اعصاب، روی بالشتان، عطر سنبل یا عطرهای خوشبو کننده دیگر بزنید.

هفت نکته بالا، مهمترین نکات برای افزایش توانایی کنترل استرس و نگرانی هستند که به کاهش استرس و شاد زیستن کمک زیادی می کنند.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *