نمای بیرونی خانه را چطور رنگ کنیم؟ (قسمت اول)

نمای بیرونی خانه را چطور رنگ کنیم؟ (قسمت اول)

 

با یک نقاشی ساده می‌توان نمای بیرونی خانه را  زیبا و نو کرد، ولی نه با هر قیمتی. این روش گام به گام به شما کمک می‌کند با کمترین هزینه، نمای خانه خود را آنطور که دوست دارید تغییر دهید.

نمای ساختمان اولین منظره ای است که با آن مواجه می‌شویم. پس زیبایی و جذابیت آن هم برای صاحب خانه و هم برای دیگران بسیار مهم است و باید سعی کنیم همیشه نمای ساختمان تمیز و زیبا باشد. اما اگر ساختمان نوساز نیست و چند سالی از ساخت آن گذشته احتمالا نمای آن نیاز به بازسازی دارد.

هرچند طی سال های اخیر و خصوصا در شهرهای بزرگ استفاده از انواع نماهای مختلف مثل سنگ و شیشه و غیره رواج پیدا کرده، ولی هنوز ساختمان هایی هستند که نمای آنها را می‌توان با نقاشی دوباره نو و زیبا کرد.

در این مقاله ما نکاتی را برای شما تهیه کرده‌ایم که بتوانید کار نقاشی را با کمترین هزینه انجام دهید.

بهترین موقع برای انجام این کار، فصل بهار است. لازم نیست حتما در نقاشی ساختمان مهارت داشته باشید. فقط وقت آزاد داشته باشید. با شستشوی خانه که یک روزه انجام می‌شود شروع کنید. بعد، در یک آخر هفته، کارهای آماده سازی را انجام دهید و در مرحله بعد، رنگ کردن را که وقت بیشتری می‌گیرد انجام دهید. البته همه این مراحل با هزینه‌ای بسیار کمتر از هزینه لازم برای سپردن کار به یک نقاش ماهر انجام می‌شود.

برنامه یک روزه: شستن خانه

در واقع، این مرحله فرصت خوبی است برای شستشوی گوشه و کنار خانه که دیر به دیر سراغ آنها می‌روید. علاوه بر این، شستشو باعث می‌شود مشکلات احتمالی را تشخیص دهید و آنها را رفع و رجوع کنید و همزمان سطوحی را که قرار است رنگ شوند، برای مراحل بعدی آماده کنید.

  • دستگاه شوینده پرفشار، به دلیل داشتن اسپری قوی، یکی از متداول‌ترین ابزارهای تمیزکاری است. موقع استفاده از این دستگاه باید از محافظ چشم استفاده کنید. یک یا دو سطل، محلول پاک‌کننده مخصوص شستشوی پرفشار و برس سفت هم باید داشته باشید.
  • برای تمیز کردن چرک‌های چسیبده به سطح دیوارها، اول روی آنها آب بپاشید و بعد از اینکه مدتی گذشت و نرم شدند، با حرکت دورانی آنها را پاک کنید.
  • برای این که سطح دیوار آسیب نبیند، اسپری کردن با دستگاه را از فاصله سه متری شروع کنید. پنجره‌ها، درب پارکینگ و نقاط ترک‌ خورده را با کمترین فشار بشویید یا با دست پاک کنید.
  • اگر کار با دستگاه شوینده پرفشار برایتان راحت نیست، می‌توانید از فرچه، مایع جرم گیر و شلنگ آب استفاده کنید.
برنامه آخر هفته: تعمیرات

بعد از تمیزکاری نمای بیرون ساختمان، نوبت به آماده سازی آن برای رنگ می‌رسد. آماده سازی را در دو روز انجام دهید. روز پنجشنبه، سمباده بکشید، منفذها را پر کنید و سطوح را در برابر هوا و باران مقاوم سازی کنید. روز جمعه، همه لکه‌ها را رنگ آستر بزنید.

  • با استفاده از سمباده و کاردک، برآمدگیها را بردارید تا سطح دیوار کاملا صاف شود. برای سریع‌تر شدن کار می‌توانید از سمباده برقی استفاده کنید.
  • سوراخ‌ها را با ماده مناسب پر کنید. به عنوان مثال، اگر دیوار چوبی است، از ماده مناسب چوب، و اگر سیمانی است، از ماده مناسب سیمان استفاده کنید. از هر ماده ای که استفاده می‌کنید، وقتی خشک شد، روی آن را سمباده بکشید.
  • درز گیرهای قدیمی را با استفاده از کاردک بردارید و بجای آن درز گیر جدید بگذارید. خمیر درز گیر را به آرامی روی لبه بکشید و با استفاده از پارچه مرطوب اضافه‌های آن را پاک کنید. برای اینکه کار را بهتر انجام دهید و بتوانید تمرین هم داشته باشید، اول از قسمتهایی شروع کنید که کمتر در معرض دید هستند.
  • گوشه و کناره‌هایی را که پوسیدگی دارند، پیدا کنید و قسمتهای پوسیده را بردارید. این کار قطعا هزینه و وقت بیشتری لازم دارد ، ولی ارزش انجام دادن را دارد تا چوب پوسیده یا موریانه زده را اشتباها رنگ نکنید.
  • روز جمعه، رنگ آستر را طبق دستورالعمل‌های کارخانه انجام دهید. حتی اگر قصد ندارید رنگ آستر بزنید، حتما قسمتهایی را که بتونه شده اند یا لکه دارند، رنگ آستر بزنید تا رنگ نهایی، خوب روی دیوار یا سطح بنشیند. اگر فرصت نکردید آماده سازی را در زمان مورد نظرتان انجام دهید، آخر هفته بعد که مرحله بعدی را شروع می‌کنید، آماده سازی را کامل کنید.
  • همزمان، می‌توانید برنامه‌ریزی‌های بعدی را انجام دهید. مثلا تصمیم بگیرید از چه ترکیبی برای رنگ اصلی و حاشیه می‌خواهید استفاده کنید و بعد برای قسمت جذاب کار آماده شوید.

در اینجا به پایان قسمت اول این مطلب رسیدیم. گام های بعدی نقاشی نمای ساختمان را در مطلب بعدی ما دنبال کنید.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *