نظر کارشناسان در مورد آینده بازار مسکن چیست؟ خانه گران می شود یا ارزان؟

نظر کارشناسان در مورد آینده بازار مسکن چیست؟ خانه گران می شود یا ارزان؟

 

کاهش قیمت ارز و طلا بار دیگر توجه سرمایه گذاران را به بازار مسکن جلب کرده است اتفاقی که به گفته کارشناسان میتواند دو نتیجه کاملا متفاوت، یعنی رونق و یا رکود بلند مدت، برای این بازار به همراه داشتهباشد.

بازار مسکن در سال ۹۶ پس از یک دوره رکود طولانی دوباره رونق یافت و با افزایش نقدینگی شاهد رونق معاملات و همچنین رشد قیمت واحدهای مسکونی بودیم. به گفته کارشناسان، سیاست‌های تسهیلاتی در حوزه مسکن و افزایش قدرت خرید مردم مهم‌ترین عوامل رونق محسوب می‌شد. در همین حال افزایش تقاضا برای خرید باعث افزایش جذابیت مسکن برای سرمایه‌گذاری گردید.

در نیمه دوم سال گذشته نشانه‌های رونق در بازار مسکن کاملا مشهود شد. به گونه ای که براساس آمار بانک مرکزی در آذرماه سال ۹۶رشد ۵۰ درصدی تعداد معاملات و ۱۵ درصدی قیمت مسکن رقم خورد. اما این رونق تداوم چندانی نداشت.

از ابتدای سال جاری و پس از مطرح شدن بحث خروج آمریکا از برجام، بازار ارز با نوسانات زیادی مواجه گردید این نوسانات سایر بازارها از جمله بازار مسکن را تحت تاثیر قرار داد و در نتیجه تعداد معاملات مسکن کاهش یافت. براساس آمار بانک مرکزی در شهریور ماه سال جاری، تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران به ۱۰ هزار و ۳۰۰ واحد مسکونی رسید که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۱۳.۹ و ۳۳.۵ درصد کاهش نشان می‌دهد.

در حالی که آمار بانک مرکزی از افزایش 74 درصدی قیمت مسکن نسبت به سال گذشته حکایت دارد، گزارش های دیگر این نهاد مالی حاکی از کاهش قدرت خرید مردم بخاطر تورم بیش از 31 درصد در شهریور ماه است. افزایش قیمت مسکن و کاهش قدرت خرید منجر به کاهش قابل ملاحظه تقاضا در این بازار گردیده است.

ارزش وام مسکن در سال گذشته به حدود 50 درصد قیمت خانه رسیده بود ولی با افزایش قیمت ها میزان پوشش دهی وام مسکن به کمتر از 20 درصد کاهش یافته است. این مساله نیز یکی از عوامل کاهش تقاضا برای خرید مسکن تلقی می شود.

با کاهش قیمت ارز در هفته های اخیر، سرمایه گذاران در بازار ارز به دنبال بازارهای جدید برای سرمایه گذاری هستند. محمد دامادی، عضو کمیسیون عمران مجلس پیش بینی کرده است با توجه به کاهش قیمت ارز، در هفته های آتی شاهد کاهش قیمت خانه در کلانشهرها و بویژه تهران خواهیم بود.

دامادی در ادامه افزود: “البته در چند سال اخیر با وجود پایین بودن نرخ ارز، شاهد افزایش قیمت مسکن در تهران و دیگر شهرها بودیم، اما افزایش قیمت دلار در ماه‌های اخیر به بزرگ‌تر شدن حباب قیمت مسکن کمک شایانی کرد، پیش‌بینی می‌شود با کاهش نرخ ارز، قیمت محصولات و تجهیزات ساختمانی وارداتی کاهش یابد و این مسئله به تبع بر کاهش قیمت مسکن تأثیرگذار است.”

در همین حال محسن سرحدی کارشناس بازار مسکن می گوید: “در چند ماه گذشته به علت بالا بودن نرخ ارز و سکه شاهد آن بودیم که سرمایه داران، نقدینگی خود را از حوزه‌ مسکن خارج و به سمت اینگونه بازارهای پر رونق سرازیر کردند، اما هم اکنون امیدواریم که با این اتفاقات خوشایند، رونق به بازار مسکن باز گردد.”

وی با اشاره به اینکه بازار سازندگان مسکن نیز تحت تاثیر این رخداد قرار خواهد گرفت افزود: “قیمت تمامی محصولات مورد نیاز برای ساخت مسکن کاهش چشم‌گیری خواهد داشت و این می‌تواند علاوه بر افزایش قدرت خرید مردم، اشتغال‌زایی را نیز در کشور افزایش دهد.”

سرحدی در ادامه خاطر نشان کرد برای افزایش قدرت خرید مردم در بازار مسکن باید تسهیلات قابل توجه ای با هزینه پائین برای خریداران در نظر گرفت تا قیمت خرید مسکن به توان مالی و درآمد آنها نزدیک باشد.

این در حالی است که در صورت تداوم کاهش قیمت ارز و بازگشت نقدینگی به سمت بازار مسکن این احتمال وجود دارد که بخاطر کمبود عرضه شاهد افزایش مجدد قیمت و سفته بازی در این بازار باشیم.

برخی کارشناسان همچون محمدمهدی مافی معتقدند دولت باید با افزایش مشوق ها و تسهیل شرایط ساخت و ساز از عرضه مسکن حمایت کند تا مانع از افزایش قیمت مجدد آن گردد.

منبع: ایبنادیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *