نایب رئیس اول اتحادیه مشاوران املاک: مسکن ارزان می شود

نایب رئیس اول اتحادیه مشاوران املاک: مسکن ارزان می شود

نایب رئیس اول اتحادیه مشاوران املاک معتقد است در صورت تثبیت نرخ ارز که در روزهای اخیر روند نزولی داشته است قیمت مسکن در بهمن ماه امسال 25 درصد کاهش خواهد یافت.

حسام عقبایی با اشاره به آمار رسمی بانک مرکزی مبنی بر افزایش 74 درصدی قیمت مسکن تا شهریور ماه سال جاری (نسبت به مدت مشابه سال گذشته) درباره وضعیت بازار مسکن اظهار داشت این رشد نامتعارف باعث ایجاد رکود سنگین در بازار مسکن شده است. وی با اشاره به اینکه در نتیجه این رکود شاهد کاهش حجم معاملات هستیم افزود: در تیر، مرداد و شهریور امسال تعداد معاملات در مقایسه با ماه مشابه سال گذشته به ترتیب  25 درصد، 36 و 45 درصد کاهش یافته است.

نایب رئیس اول اتحادیه مشاوران املاک با تاکید بر این‌ که بازار مسکن در یک رکود عمیق کاملا تورمی قرار گرفته خاطر نشان کرد:‌ در حال حاضر قیمت‌ها کاهش نیافته است.

عقبایی با اشاره به این‌ که نبود توازن میان عرضه و تقاضا، کاهش تقاضا، کاهش تولید مسکن، نوسانات نرخ ارز، مناسب نبودن تسهیلات و… از جمله عوامل کاهش معاملات مسکن در سال جاری بوده است، گفت: با کاهش نرخ ارز، این پرسش مطرح می شود که آیا قیمت مسکن کاهش می یابد. در پاسخ باید گفت مسکن یک بازار مقاوم است و تاثیر پذیری آن از کاهش نرخ ارز مانند سکه و طلا نیست که مثلا قیمت 9 صبح با ساعت 11 متفاوت باشد.

رئیس سابق اتحادیه مشاوران املاک با بیان این‌که معمولا 4 یا 5 سال زمان نیاز است که بازار مسکن وارد رونق یا روکود شود افزود:‌ اگر کاهش نرخ ارز تا دی ماه امسال تداوم داشته باشد و تثبیت شود، در بهمن ماه شاهد شکستن حباب قیمت تا حدود 25 درصد در برخی مناطق خواهیم بود. اما اگر نرخ ارز نوسان داشته باشد تاثیر به سزایی در بازار مسکن نخواهد داشت.

به گفته وی، در صورت تداوم نوسانات نرخ ارز، بازار مسکن در نیمسال دوم با رکود تورمی همراه خواهد بود که نتیجه آن کاهش حجم معاملات و عمیق‌تر شدن رکود خواهد بود.

منبع: تسنیمدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *