قیمت تمام شده وام 120 میلیونی مسکن چقدر است؟

قیمت تمام شده وام 120 میلیونی مسکن چقدر است؟

 

علیرغم افزایش قیمت مسکن بررسی های انجام شده نشان می دهد قیمت اوراق تسهیلات مسکن نسبت به ماه‌های اخیر رشد چندانی نداشته است.

در روزهای اخیر در معاملات فرابورس ایران قیمت اوراق تسهیلات مسکن بانک مسکن از 60 هزار تومان تا 63 هزار و 500 تومان معامله شده است.

بنابر قیمت های اعلام شده توسط بانک مسکن، قیمت هر برگ اوراق تسهیلات مسکن مربوط به شهریور ۱۳۹۷، کمی بیش از 63 هزار تومان معامله می شود. همچنین قیمت اوراق فروردین، تیر و مرداد ۱۳۹۷ هم بیش از 62 هزار تومان و قیمت تسه اردیبهشت و خرداد ۱۳۹۷ بین 62 تا 63 هزار تومان است.

افزایش قیمت مسکن به حد نهایی خود رسیده

در ماه‌های گذشته با افزایش قیمت ارز در بازار مسکن نیز شاهد افزایش قیمت مسکن بودیم. مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی اظهار داشت “افزایش قیمت مسکن تقریبا به حد نهایی خود رسیده و کشش برای افزایش مجدد وجود ندارد. مگر اینکه اتفاقات عجیب و غریبی در حوزه اقتصاد کلان بیفتد. با توجه به ایجاد ارزش افزوده، گرایش به سمت تولید مسکن، مثبت شده است.”

  هزینه وام مسکن برای زوج های تهرانی

با توجه به قیمت‌های موجود در تابلوی معاملات فرابورس با قیمت حدودی هر برگ تسه ۶۳ هزار تومان زوج‌های تهرانی برای دریافت وام ۱۰۰ میلیون تومانی مسکن باید ۲۰۰ برگه تسهیلات مسکن خریداری کنند. قیمت تمام شده این 200 برگه تسهیلات 12 میلیون و 600 هزار تومان می باشد. همچنین زوج های تهرانی برای دریافت 20 میلیون تومان وام جعاله باید 40 برگ بهادار به ارزش تقریبی 2 میلیون و 600 هزار تومان خریداری کنند. به این ترتیب زوج های تهرانی برای دریافت وام 120 میلیون تومانی مسکن باید حدود 15 میلیون و 600 هزار تومان‌ هزینه کنند.

  هزینه وام مسکن برای زوج های غیر تهرانی

همچنین زوج‌های غیر تهرانی که در شهرهایی با جمعیت بیشتراز 200 هزار نفر جمعیت زندگی می کنند، می توانند تا سقف 80 میلیون تومان وام بگیرند که برای گرفتن این مبلغ باید 160 ورق بهادار خریداری کنند. هزینه این اوراق 10 میلیون و 400 هزار تومان می باشد. از سوی دیگر زوج های غیر تهرانی باید مبلغ 2 میلیون و 520 هزار تومان هم بابت خرید اوراق وام جعاله بپردازند. بنابراین برای دریافت وام 100 میلیون تومانی باید 15 میلیون و 120 هزار تومان پرداخت کنند.

اعتبار اوراق تسهیلات مسکن

اوراق تسهیلات مسکن که توسط بانک مسکن منتشر می شود قابل معامله در بازار فرابورس ایران می باشد و ارزش اسمی هر برگ پنج میلیون ریال است. مدت اعتبار این اوراق حداکثر تا دو دوره شش ماهه قابل تمدید است. این اوراق با توجه به مدت اعتباردارای قیمت متفاوتی هستند. در صورتی که مدت اعتبار این اوراق به اتمام رسیده و دارنده اوراق از تسهیلات آن استفاده نکند، نماد معاملاتی آن متوقف خواهد شد و وجوه پرداختی دیگر به دارنده اوراق بازپرداخت نخواهند شد.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *