راهکارهای کارشناسان برای کاهش قیمت مسکن

راهکارهای کارشناسان برای کاهش قیمت مسکن

برخی کارشناسان معتقدند با حذف هزینه هایی همچون هزینه زمین توسط دولت و همچنین معافیت سازندگان مسکن از پرداخت مالیات بر ساخت، قیمت تمام شده مسکن کاهش قابل ملاحظه ای خواهد یافت.

صنعت ساختمان در سال های اخیر درگیر رکود بسیار سنگین بوده و آمار صدور پروانه های ساختمانی صادره توسط شهرداری ها حاکی از افت ۵۰ درصدی میزان تولید مسکن در دولت یازدهم نسبت به دولت دهم است.

در نتیجه کاهش تولید، بازار مسکن با کمبود عرضه مواجه می باشد و در نتیجه شاهد افزایش چشمگیر قیمت مسکن و اجاره در ماه های اخیر بوده ایم. این در حالی است که رونق صنعت ساختمان می توانست علاوه بر تامین نیاز مسکن و جلوگیری از افزایش قیمت ها، به ایجاد فرصت های شغلی فراوان و رونق بخشیدن به سایر بخش های اقتصادی منجر گردد. زیرا صنعت مسکن به عنوان یکی از صنایع مادر نقش بسیار گسترده ای در اقتصاد داشته و هرگونه رونق در آن باعث ایجاد رونق و تحرک در بسیاری صنایع مرتبط با آن می گردد.

به گونه ای که بر اساس پژوهش های انجام شده، به ازای تولید ۱۰۰ متر مربع واحد مسکونی، یک شغل مستقیم و یک شغل غیرمستقیم برای یک سال ایجاد می شود. علاوه بر این، اشتغالزایی ناشی از تولید مسکن، در سرتاسر کشور اثر گذار است و پیامدهایی همچون تمرکز زدائی و جلوگیری از مهاجرت از روستاها به سمت شهرهای بزرگ را در پی خواهد داشت.

مرکز پژوهش های مجلس در گزارش شماره ۱۵۹۵۶ خود که در مرداد ماه سال جاری منتشر گردید اعلام کرده است بخش مسکن باید در اولویت سیاستگذاری برای اشتغالزایی قرار گیرد زیرا علاوه بر وابستگی کمتر به واردات، از پیوندهای قوی تر با سایر بخش های اقتصادی برخوردار است و لذا توانایی بیشتری در ایجاد تحرک اقتصادی دارد.

در شرایط فعلی، از طرفی، متقاضیان با توجه به افزایش شدید قیمت مسکن در ماه های اخیر، توانایی خرید واحدهای نوساز را ندارند. از طرف دیگر، همانطور که مجتبی بیگدلی، رییس انجمن انبوه‌سازان مسکن، در مهرماه امسال در مصاحبه با رسانه ها بیان کرد، بعضی از سازندگان مسکن به دلیل هزینه های بالای ساخت و ساز مسکن در سال های اخیر، از این بازار خارج شده اند. در نتیجه، اکتفا به اعطای وام خرید مسکن و افزایش آن در این شرایط نمی تواند تولید مسکن را از رکود خارج کند و حتی موجب می شود که صاحبان واحدهای موجود، قیمت ها را افزایش دهند و مجددا تعداد بیشتری از متقاضیان مسکن، قادر به خرید خانه نباشند و رکود بازار مسکن سنگین تر گردد. بنابراین باید به دنبال راه حلی بود که هزینه ساخت و ساز مسکن برای سازندگان کاهش یابد تا متقاضیان خرید مسکن بتوانند صاحب خانه شوند.

مهدی غلامی، کارشناس اقتصادی بهترین راهکار برای تحقق این موضوع را حذف هزینه زمین از هزینه تمام شده مسکن توسط دولت می داند. به گفته وی: این امر کمک زیادی به کاهش هزینه های ساخت و ساز مسکن می کند زیرا برآوردها نشان می دهد حداقل ۶۰ درصد قیمت یک واحد مسکونی در شهرهای بزرگ، مربوط به زمین است. دولت می تواند این کار را با استفاده از زمین های جانمایی شده در شهرهای جدید انجام دهد.

وی ادامه داد: در قالب طرح مسکن مهر در دولت قبل هم از این روش استفاده شد. در این دولت نیز اخیرا پروژه ساخت سه هزار واحد مسکونی در شهر پرند با تصمیم شورای مسکن بر پایه «زمین صفر» شروع به کار کرده است.

از طرف دیگر، از بین هزینه های باقی مانده ساخت و ساز مسکن، مالیات بر ساخت مسکن نیز سهم قابل توجهی دارد. بر اساس تازه ترین اصلاحیه این مالیات که سال ۹۶ توسط هیئت دولت ابلاغ شد، سازندگان حقوقی مسکن باید ۲۵ درصد از درآمد حاصل از ساخت و فروش واحدهای مسکونی را به اداره مالیات بپردازند که معادل ۱۰ درصد از هزینه تمام شده یک واحد مسکونی است.

در همین ارتباط، غلامی گفت: با معاف کردن سازندگان از پرداخت این مالیات به شرط تحویل به موقع واحدهای مسکونی در کنار حذف هزینه زمین، هزینه نهایی مسکن به ۳۰ درصد قیمت فعلی کاهش خواهد یافت بطور مثال خرید یک واحد مسکونی در شهر تهران در شرایط فعلی با قیمت ۳۰۰ میلیون تومان، صرفا با پرداخت ۹۰ میلیون تومان ممکن خواهد شد؛ هزینه ای که اقشار متوسط به راحتی حاضر به پرداخت آن هستند.

منبع: خبرگزاری مهردیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *