تاثیر تصویب یا رد سی اف تی بر بازار مسکن

 با داغ شدن مباحث مربوط به لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم (CFT) کارشناسان به بیان دیدگاه های خود در مورد تاثیر احتمالی تصویب یا رد این لایحه پرداخته اند.

در حالی که لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم (CFT) در انتظار اظهار نظر شورای نگهبان است، نقطه نظرات مختلفی در مورد تاثیرات احتمالی تایید یا رد این کنوانسیون بر بازار مسکن مطرح شده است.

بیت‌الله ستاریان از کارشناسان حوزه بازار مسکن درباره برخی اظهار نظ‌رها در خصوص تاثیر سی اف تی بر بازار مسکن و کاهش احتمالی قیمت‌ها می گوید: “چنین تحلیل‌هایی درست نیست و هیچ مبنای علمی برای تحقق این مطلب وجود ندارد. اینکه گفته شود سی اف تی ممکن است بر قیمت مسکن ‌تاثیرگذار باشد در حقیقت مصداق وعده‌های خوش خیالانه است، چرا‌که ارتباط مستقیمی بین این دو مقوله وجود ندارد.”

وی با اشاره به اینکه برخی اظهار می‌دارند تصویب چنین لوایحی موجب بهبود محیط کسب و کار در ایران خواهد‌شد و در نتیجه بازار مسکن نیز از این بهبود منتفع خواهد‌شد، خاطر‌نشان کرد ارتباط دادن این دو موضوع به هم به نظر چندان کار درستی نیست و نباید لوایح و قوانین را در خارج از جایگاه واقعی آنها مورد بررسی قرار داد .

ستاریان درباره کاهش قیمت ارز و تاثیر آن بر رونق بازار مسکن تصریح کرد: “در یک سال گذشته قیمت مسکن بین ۶۸ تا ۷۰ درصد افزایش داشته این احتمال وجود دارد به میزان رشد نرخ ارز بازار مسکن نیز رشد قیمت داشته باشد؛ ‌یعنی اگر نرخ دلار در حدود ۱۱هزار و ۵۰۰ تومان ثابت بماند در حوزه مسکن باید منتظر رشد قیمت مشابهی باشیم.”

وی در ادامه افزود: “‌همیشه مسکن پیشتاز بوده یعنی بیشتر از رشد نرخ ارز در حوزه مسکن شاهد رشد قیمت ها بوده ایم. در دوره ۲۵ساله اخیر اگر قیمت مسکن بررسی شود حدودا به عدد ۱۱۰۰ برابر می‌رسیم در حالی که در همین دوره نرخ ارز ۱۱۰ برابر شده است.”

ستاریان همچنین با اشاره به اینکه رکود فعلی در بازار مسکن زودگذر خواهد بود، پیش بینی کرد در ۶ ماه آینده شاهد رونق بخش مسکن خواهیم بود و این رونق تا نیمه اول سال ۹۸ ادامه خواهد داشت.

وی همچنین درباره اظهارات برخی کارشناسان و مسولان درباره کاهش قیمت مسکن گفت:‌ “به حتم قیمت ها پایین نمی آید و این احتمال غیرمنطقی و غیرعلمی است، ‌رشد قیمت‌ها کاهش پیدا کرده، نه قیمت ها؛ ‌به اعتقاد بنده رشد قیمت‌ها کاهنده خواهد بود.”

در همین حال صدیف بدری سخنگوی کمیسیون عمران مجلس، تصویب لایحه CFT را موجب بسته شدن بسترهای سوء استفاده فرصت طلبان داخلی و بین المللی دانسته و معتقد است “با تصویب CFT و اجرای آن بخش مسکن به خواب نیمه عمیق فرو می‌رود و قیمت‌ها ۲۰ تا ۳۰ درصد کاهش خواهند یافت.”دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *