بدون درنظر گرفتن این نکات،‌ هرگز خانه ای را اجاره نکنید!

نکاتی که هنگام اجاره خانه باید بدانیم

 

در سال های اخیر با افزایش سرسام آور قیمت مسکن، تعداد اجاره نشین ها خصوصا در شهرهای بزرگ افزایش یافته است. گرچه اجاره نشینی هم امتیازهایی دارد اما چنانچه در زمان اجاره ملک به برخی نکات توجه نکنیم این مساله ممکن است مشکلاتی بوجود آورد. 

بر اساس آمار منتشر شده، حدود 30 درصد از جمعیت کشور مستاجر هستند و باتوجه به افزایش قیمت مسکن انتظار میرود تعداد مستاجران افزایش یابد. با اینکه در فرهنگ ما، اجاره نشینی معادل خوش نیشینی تلقی می شود اما این برداشت در سال های اخیر تا حدودی تغییر کرده و مستاجران گاها با صاحبخانه های خود دچار مشکلات اساسی می شوند.

برای به حداقل رساندن اختلافات با صاحبخانه پیشنهاد میکنیم نکات زیر را حتما در زمان اجاره ملک در نظر بگیرید.

1 – ادعای خسارت

 قبل از امضای قرارداد از ساختمان بازدید کنید و تمامی مشکلات و خرابی های احتمالی ساختمان را در زیر اجاره نامه یادداشت کنید. با رعایت این مساله در زمان پایان قرارداد و تحویل خانه صاحبخانه نمی تواند برای آن خرابی ها ادعای خسارت نماید. همچنین بهتر است کلیه مشکلات ساختمان را قبل از عقد قرارداد و اسباب کشی توسط خود صاحبخانه برطرف کنید تا بعدا مجبور به پرداخت هزینه های آن نشوید.

2 – هزینه تعمیر و نگهداری

  کارشناسان معتقدند بهترین خانه ها برای اجاره ساختمان هایی با عمر 3 تا 10 سال هستند زیرا هزینه های تعمیر و نگهداری آنها بسیار کمتر از ساختمان های نوساز و یا قدیمی است.

3 – کد رهگیری

دریافت کد رهگیری پس از امضای قرارداد را فراموش نکنید. دریافت این کد هیچ هزینه ای برای شما نخواهد داشت اما در صورت بروز هرگونه اختلاف با صاحبخانه میتوانید در محاکم قضایی از مزایای آن استفاده کنید. قبل از امضای قرارداد فراموش نکنید اصل سند یا قولنامه ملک را با کارت شناسایی صاحب خانه مطابقت دهید.

4 – محل پارکینگ

محل پارکینگ منزل خود را در حضور مالک مشخص کنید و حتی المقدور در قرارداد نیز ذکر کنید تا بعدا در صورت ایجاد مشکل با دیگر همسایگان بتوانید به آن استناد کنید.

5 – کاهش هزینه های ماهانه

برای کاهش هزینه های ماهانه، بهتر است خانه ای را انتخاب کنید تا دارای نورگیر مناسب و کنتورهای مجزای آب، برق و گاز باشد.

6 – پرهیز از اماکن عمومی

 برای در امان بودن از شلوغی و مشکلات مربوط به نبودن جای پارک در اطراف منزل، خانه ای را انتخاب کنید که در مجاورت بزرگراه، مدرسه، پمپ بنزین، مراکز توزیع برق و تلفن و یا بیمارستان نباشد.

7 – رسمی کردن قرارداد ها

 قرارداد اجاره خود را حتما در بنگاه یا دفاتر اسناد رسمی ثبت کنید و نگران هزینه ای که بابت آن می پردازید نباشید. با این هزینه اندک در آینده میتوانید جلوی بسیاری از مشکلات (خصوصا در زمان تخلیه ملک) را بگیرید.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *