مزایای اپلیکیشن ها و پلتفرم ها برای مشاوران املاک

مزایای اپلیکیشن ها و پلتفرم ها برای مشاوران املاک

 

با ورود فناوری اطلاعات و توسعه اپلیکیشن ها، اصناف و صنایع مختلف، دچار تغییرات و تحولات اساسی در کسب و کارها شده اند. در این میان، صنف مشاورین املاک نیز در سال های اخیر از این تغییرات بی بهره نبوده و دستخوش تحولاتی شده است.

امروزه کمتر کسب و کاری وجود دارد که در نتیجه تخصصی تر شدن مشاغل و ورود فناوری اطلاعات دستخوش تغییر و تحولات اساسی نشده باشد. مثلا برخلاف گذشته که مشاوره املاک یک حوزه کاری بسیار گسترده بود و مشاوران در مورد انواع مختلف ملک ارائه خدمت می کردند، امروز شرایط تغییر کرده و شاید بتوانیم مشاورین املاک را به دو دسته کلی مشاوران املاک مسکونی و مشاوران املاک تجاری دسته بندی کنیم. در این دسته بندی مشاوران املاک مسکونی عمده تخصص و تمرکزشان در برقراری ارتباط با صاحب خانه ها و تلاش برای شناختن نیاز خریداران و مستاجر خلاصه می شود، ولی مشاوران املاک تجاری با ساختمان ها و فضاهای اداری، صنعتی و تولیدی در ارتباط هستند.

علاوه بر تخصصی تر شدن مشاغل، در سال های اخیر، ورود فناوری اطلاعات به کسب وکارهای مختلف هم باعث تحولات اساسی شده است. صنف مشاوران املاک هم از این تحولات بی بهره نبوده اند و شاهد شروع فعالیت اپلیکیشن ها و وبسایت های مختلفی بوده، که همگی تلاش میکنند تا فرآیند خرید یا اجاره ملک سریع تر، راحت تر و مطمئن تر از قبل انجام شود.

هرچند همیشه در برابر تغییر، مقاومت هایی وجود دارد، ولی با گذشت زمان و روشن شدن مزایای فناوری اطلاعات در کسب وکارها، بسیاری از مقاومت های اولیه از بین می رود. با ورود وب سایت ها و اپلیکیشن های مختلف در حوزه املاک، برخی از فعالان این صنف نگران به خطر افتادن جایگاه خود و کسب و کارشان بودند. با گذشت زمان مشخص گردید اپلیکیشن ها و پلتفورم های حوزه املاک نه تنها تهدید به حساب نمی آیند، بلکه میتوان از آنها به عنوان یک فرصت مناسب جهت گسترش حوزه فعالیت، افزایش تعداد مشتریان و صرفه جویی در وقت و هزینه بهره مند شد. برای اثبات این ادعا، به برخی از وظایف مشاوران املاک، که امکان انجامشان توسط اپلیکیشن ها و پلتفورم های میسر نیست، می پردازیم:

 1. تهیه فهرست املاک با ویژگی های مورد نیاز مشتری
 2. ارائه خدمات مشاوره به مالک بمنظور قیمت گذاری بر اساس ارزش واقعی ملک
 3. مطالعه پرونده های موجود و کسب اطلاعات دقیق از املاک بمنظور ارائه اطلاعات صحیح به مشتری و مقایسه املاک مختلف
 4. بازدید و بازرسی جزئیات ملک و راستی آزمایی اطلاعات ارائه شده توسط مالک
 5. ارائه خدمات مشاوره به مالک بمنظور رفع معایب ملک
 6. برنامه ریزی و ایجاد هماهنگی لازم با مالک برای بازدید ملک توسط مشتریان
 7. ارزیابی قیمت هایی که مالک برای ملک خود اعلام میکند
 8. تهیه تصاویر و یا فیلم از ملک و موقعیت آن، بمنظور ارائه به مشتری و یا درج در سایت های مربوطه
 9. در نظر گرفتن منافع دو طرف معامله به عنوان یک واسط امین و بی طرف
 10. مذاکره در خصوص شرایط قرارداد، مبالغ پیشنهادی و …
 11. انجام هماهنگی های لازم برای تنظیم جلسات مربوط به انعقاد قرارداد و نهایی سازی معامله
 12. بازبینی پرونده های عقد قرارداد
 13. پیگیری هرگونه مشکل و تلاش برای حل اختلافات احتمالی
 14. بستن فهرست‌های ثبت شده در سامانه املاک
 15. نظارت برتحویل ملک به مشتری
 16. اطلاع از قوانین و کاربرد آنها در انواع معاملات املاک

با استفاده از فناوری اطلاعات و بهره گیری از امکانات شبکه های اجتماعی، تحرک و پویایی بیشتری در تجارت املاک ایجاد شده و مشتریان و مشاوران می توانند از این طریق با یک دیگر در ارتباط و تعامل باشند. به عنوان مثال مشاور به راحتی فایل خود را به مشتری نشان می دهد و مشتریان نیازی به صرف زمان زیاد برای بازدید همه املاک ندارند و در زمان  کم تری می توانند ملک های منطبق با شرایط خود را ببیند. از دیگر مزایای ورود فناوری اطلاعات به حوزه کسب و کار مشاوران املاک می توان به رفع محدودیت های جغرافیایی در کسب و کار و گسترش دامنه فعالیت ها از سطح محله به منطقه و شهر و حتی فرا تر از آن اشاره کرد.

با کمی تامل به سادگی میتوانیم به این نتیجه برسیم که اپلیکیشن ها و پلتفورم های حوزه املاک نه تنها تهدیدی برای مشاوران املاک محسوب نمی شوند، بلکه بهره گیری مناسب از آنها      می تواند باعث توسعه و رونق کسب و کار گردد.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *