چگونه یک همخانه خوب انتخاب کنیم؟

چگونه یک همخانه مناسب پیدا کنیم؟ همخانه خوب چه خصوصیاتی دارد؟ برای انتخاب یک همخانه خوب، به چه نکاتی باید توجه کنیم؟

امروزه افراد زیادی تمایل دارند به دلایل مختلف هم‌اتاقی یا همخانه‌ای برای خود پیدا کنند. انتخاب همخانه بیشتر در میان جوانان و دانشجویان رواج دارد. در هر صورت چه شما دانشجو باشید و چه شاغل، انتخاب همخانه، تاثیر بزرگی در زندگیتان خواهد داشت. زیرا قرار است با یک فرد غریبه زندگی کنید!

قبل از انتخاب همخانه لازم است به نکاتی دقت کنید و شرایطی را بررسی کنید، که در نوشته زیر به بررسی آن‌ها می‌پردازیم.

نکات مهم برای انتخاب همخانه

1-مشخص کنید چه می‌خواهید.

قبل از اینکه به جستجوی یک هم‌اتاقی یا همخانه بپردازید، مشخص کنید که از زندگی مشترک با یک شخص چه می‌خواهید. یا اینکه هدفتان از گرفتن یک همخانه چیست؟ بعضی از افراد علاقه دارند، با همخانه خود دوست شوند و سرگرمی‌های مختلفی با هم داشته باشند. اما گاهی شما فقط برای اینکه اجاره خود را تقسیم کنید، در جستجوی یک همخانه هستید. هدف شما انتخاب یک همخانه را راحت‌تر می‌کند.

2-توافق بر سر برنامه مشخص

با هم صادق باشید و برنامه دقیق زندگی خود را برای هم روشن کنید. حتما لازم نیست که برنامه زندگی شما کاملا شبیه به هم باشد، اما باید برنامه‌تان به گونه‌ای باشد که شرایط هر دو در آن لحاظ شده باشد تا بعدا دچار مشکل نشوید. مثلا شاید شما ترجیح می‌دهید که ساعات کاریتان کاملا با هم یکسان نباشد، تا ساعاتی از روز را در تنهایی و خلوت خود بگذرانید.

3-سازگاری در روحیات

اینکه شما و هم‌اتاقی‌تان از نظر روحیه و مزاج با هم سازگاری داشته باشید، بسیار مهم است. اینکه شما فردی برون‌گرا، اجتماعی و طرفدار مهمانی و دورهمی باشید و همخانه شما دنبال آرامش و سکوت باشد، باعث می‌شود بعد از مدتی با مشکل جدی مواجه شوید.

4-توانایی فرد برای پرداخت سهم اجاره

اینکه یک همخانه بتواند سر موقع و بدون بدقولی سهم اجاره ماهانه خود را پرداخت کند، بسیار مهم است. اگر شما دوستی دارید که از هر لحاظ برای همخانه شدن با شما مناسب است، اما کار ثابتی ندارد که بتواند هر ماه سر موقع سهم خود را بپردازد، حتما با مشکل مواجه خواهید شد. خصوصا اگر روی سهم اجاره او حساب کرده باشید.

همچنین لازم است در مورد هزینه‌های دیگر خانه به طور شفاف و دقیق صحبت کنید و همه موضوعات مالی را همان ابتدا برای هم روشن کنید تا بعدا دچار مشکل و سوتفاهم نشوید.

5-روابط اجتماعی فرد

زندگی با کسی که راحت ارتباط برقرار می‌کند، بسیار راحت‌تر از کسانی است که در برقراری ارتباط ضعیف هستند. طبیعی است با کسی که روابط اجتماعی بالایی دارد، بهتر و راحت‌تر می‌توان گفت‌وگو کرد و مشکلات را حل کرد. اگر همخانه شما توانایی برقراری ارتباط بالایی دارد، بدون درگیری می‌توانید مسئولیت‌ها را با هم به اشتراک بگذارید و زندگی مسالمت‌آمیزی با هم داشته باشید.

6-شباهت در عادات نظافت و پاکیزگی

برای خیلی از افراد، تمیزی و نظافت بسیار مهم است و عدم رعایت این موضوع می‌تواند آرامش روانی فرد را به هم بریزد. اگر انتظار شما از تمیزی و نظم با انتظار کسی که قرار است همخانه شما شود، متفاوت است، حتما در انتخاب خود تجدیدنظر کنید. شما قرار است با کسی زندگی کنید که آرامش داشته باشید.

7-علایق مشترک

با کسی که قرار است همخانه یا هم‌اتاق شما شود، درباره علایق خود صحبت کنید. داشتن علایق کاملا مشترک امکان‌پذیر نیست، اما هرچه بیشتر علایق و منافع مشترک داشته باشید، می‌توانید بیشتر به هم نزدیک شوید و حتی دوستان خوبی برای هم باشید. فرض کنید شما همخانه‌ای دارید که مانند شما عاشق بازی‌های کامپیوتری است، بنابراین حتما لحظات هیجان‌انگیزی با هم تجربه خواهید کرد!

8-مشخص کردن نحوه دکوراسیون

شاید این موضوع خیلی ساده به نظر برسد، اما هر شخصی سلایق و نحوه تزئین و دکوراسیون خاص خودش را دارد. اگر نحوه چیدمان و وسایل خانه برایتان مهم است، حتما با شخص موردنظر در مورد این موضوع صحبت کنید، شرایط خود را بیان کنید و شرایط او را بشنوید و بعد تصمیم بگیرید.

9-تحقیق کنید و عجله نکنید

قبل از انتخاب همخانه، مشخصات تماس همخانه قبلی او را از او بخواهید و با او صحبت کنید. در مورد رفتار، عادات، روحیات و مشکلات احتمالی که با هم داشته‌اند، پرس‌وجو کنید. پیدا کردن همخانه مناسب با شرایط شما ممکن است طول بکشد، اما این موضوع بسیار مهم است و لازم است برای آن وقت بگذارید. سعی کنید صرفا به خاطر مشکل مالی و سهم اجاره، کسی را وارد حریم خود نکنید.

10-شرایط را مکتوب کنید

زمانی که شخص موردنظر را پیدا کردید، شرایطی که در مورد آن به توافق رسیدید را مکتوب کنید و به صورت واضح، همه موارد را روشن کنید. فرم‌های قرارداد آنلاین بسیاری وجود دارد که می‌توانید بین خودتان به توافق برسید و امضا کنید.

در انتخاب هم‌خانه وسواس به خرج دهید!

توجه داشته باشید که هنگام انتخاب همخانه حتماً از سلامت رفتار و روان شخص موردنظر اطمینان پیدا کنید و هرکسی را به زندگی خود وارد نکنید که کار بسیار خطرناکی است. سعی کنید در حد امکان یک دوست صمیمی که او را به خوبی می‌شناسید را به‌ عنوان همخانه انتخاب کنید تا دچار مشکلات شناخت افراد جدید و اختلافات مختلف نشوید.

اما اگر مجبور شدید با غریبه‌ها همخانه شوید و نه‌ تنها یک نفر، بلکه چندین نفر را به‌ عنوان همخانه‌های خود قبول کنید، در این موارد بسیار تحقیق کنید و به راحتی افراد را به خانه خود راه ندهید. فراموش نکنید که قبل از انتخاب همخانه سوالات زیر را از او بپرسید:

  • آیا شما گیاه‌خوار یا ویگن هستید؟
  • آیا از حیوانات خانگی نگهداری می‌کنید؟
  • آیا نسبت به حیوانات آلرژی دارید؟
  • آیا در خانه کار می‌کنید؟
  • آیا صبح زود سر کار می‌روید؟
  • آیا دوست نزدیکی دارید که ممکن است گاهی اوقات شب‌ها پیش شما بماند؟
  • سیگار می‌کشید یا مواد مخدر مصرف می‌کنید؟
  • آیا اهل بزن و بکوب و مهمانی‌های شبانه هستید؟
  •  آیا دوست دارید خودتان برای خودتان موادغذایی تهیه کنید؟
  • چه مقدار روی نظافت حساس هستید؟

اگردر مورد انتخاب همخانه یا هم‌اتاقی سوال یا نظری دارید، در بخش نظرات از کارشناسان ما بپرسید.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *