این ملک اُکازیونه یعنی چی؟

اکازیون چیست؟ ملک اکازیون به چه معناست؟ خانه اکازیون چه ویژگی‌هایی دارد؟ املاک اکازیون را چگونه تشخیص دهیم؟

اگر دنبال خانه برای خرید گشته باشید، حتما کلمه اکازیون به گوشتان خورده است. این واژه را اغلب مشاورین املاک جهت ترغیب مشتری برای خرید ملک، به کار می‌برند. به زبان ساده “ملک اکازیون” یعنی ملک همه چیز تمام! یعنی از هر نظر ملک مناسب است و نسبت به املاک مشابه در منطقه قیمت پایین‌تر و امکانات بهتری دارد.

معنای کلی خانه اکازیون را همه می‌دانیم، اما در این مطلب قصد داریم به بررسی فاکتورهای مهمی که در تبدیل یک ملک به خانه اکازیون نقش دارند، بپردازیم.

اکازیون به چه معناست؟

واژه “اکازیون” یا “occasion” به معنای دارای شرایط ویژه، استثنائی و خاص است.

ملک اکازیون

به خانه‌ای که نسبت به املاک مشابه، قیمت پایین‌تر و امکانات و شرایط بهتر و کامل‌تر داشته باشد، ملک اکازیون می‌گویند. وقتی مشاوری می‌گوید این ملک اکازیون است، یعنی نسبت به بودجه و شرایط خریدار، این خانه بهترین انتخاب نسبت به دیگر خانه‌ها است. البته همیشه هم این‌طور نیست که ملک از هر نظر اکازیون و ویژه باشد. قبل از هر اقدامی برای معامله باید تمام شرایط ملک را با دیگر املاک در منطقه، مقایسه کرد.

شرایط یک خانه اکازیون

  • پایین بودن قیمت
  • کیفیت بالای ساخت‌وساز
  • کاربری و شرایط منطقه
  • میزان قدرالسهم
  • شرایط محل و همسایگان
  • شرایط ویژه پرداخت و خرید خانه
  • مشاعات خانه
  • امکان تجمیع

1-قیمت مناسب

قیمت مناسب یک ملک یکی از فاکتورهای مهم در خانه اکازیون است. زمانی که از خانه اکازیون صحبت می‌شود، یعنی قیمت خانه‌ در سطح قابل قبولی است و خانه‌های دیگری که امکانات مشابهی دارند، قیمت‌های بالاتری دارند.

البته همیشه پایین بودن قیمت یک ملک نسبت به املاک مشابه، نشانه اکازیون بودن ملک نیست. گاهی خانه‌ای در طبقه چهارم یک آپارتمان بدون آسانسور قرار دارد، این ملک به هیچ عنوان خانه اکازیون محسوب نمی‌شود. توجه داشته باشید نباید به خاطر بی‌کیفیت بودن سازه باشد.

2-کیفیت بنا

منظور از اکازیون، فقط قیمت پایین نیست. منظور قیمت معقول و مناسب است همراه با کیفیت خوب ساخت خانه. نمای زیبا و جذاب، طراحی پلان مناسب و خوش نقشه بودن، مصالح مرغوب به کار رفته در بنا و تقسیم‌بندی مفید فضا، از جمله مواردی هستند که در اکازیون بودن یک ملک نقش مهمی دارند.

3-کاربری و شرایط منطقه

تراکم جمعینی پایین، امکانات و خدمات رفاهی و تفریحی مناسب نسبت به جمعیت منطقه و بکر بودن منطقه، از جمله فاکتورهای مهم در یک ملک اکازیون است.

4-قدرالسهم ملک

منظور از قدرالسهم آپارتمان سهم هر واحد آپارتمانی از زمین اختصاص داده شده به کل مجتمع آپارتمانی است که اصطلاحاً به آن سهم اعیان از عرصه نیز گفته می‌شود. هر چقدر مساحت قدرالسهم ملک بیشتر باشد، ملک دارای ارزش بیشتری خواهد بود؛ بنابراین آن دسته از مجتمع‌های آپارتمانی که در زمین وسیع‌تری بنا شده باشند، دارای قدرالسهم آپارتمان بیشتری بوده و از ارزش بیشتری برخوردار هستند. هنگامی که هریک از مالکین دارای قدرالسهم زیادی از زمین باشند، به آن ملک، ملک اکازیون می‌گویند.

5-شرایط محل و همسایگان

هرچه همسایگان در یک ساختمان به هم شبیه باشند، یکپارچگی و اتفاق‌نظر بین آن‌ها بیشتر و مشکلات و درگیری‌ها کمتر است. همچنین در این‌گونه خانه‌ها مدیریت ساختمان به نحو احسن صورت می‌گیرد و آداب اجتماعی و قوانین به خوبی رعایت می‌شوند.

 6-شرایط ویژه پرداخت

شرایط پرداخت بسیار مهم است. یکی از مهم‌ترین عوامل در سرانجام رساندن معامله ملک، انعطاف فروشنده در شرایط دریافت مبلغ معامله است. دریافت مبلغ به صورت اقساطی، معاوضه یا از طریق وام‌ می‌تواند شرایط مطلوب‌تری برای خریدار باشند. شرایط راحت و منعطف پرداخت از فاکتورهای مهم در یک ملک اکازیون محسوب می‌شود.

7-مشاعات خانه

مشاعات خانه، فضاهای اشتراکی بین ساکنان خانه یا آپارتمان از جمله آسانسور، لابی، حیاط، بام، پارکینگ و غیره را شامل می‌شود. در یک خانه اکازیون، مشاعات باید در بهترین حالت ممکن قرار داشته باشد تا افراد ساکن در ساختمان بتوانند بهترین بهره‌وری را از آن‌ها داشته باشند. مواردی مانند نظافت، سرویس و نگهداری مشاعات، فاکتورهایی هستند که در میزان رضایت ساکنان در خانه‌های اکازیون مهم هستند.

8-امکان تجمیع ملکی که فرسوده و قدیمی است

امکان تجمیع ملک با املاک مجاور و ایجاد قطعات بزرگ‌تر به منظور استفاده از تراکم ساختمانی بیشتر، خصوصا در مناطقی که بافت فرسوده دارند، یکی از فاکتورهای مهم خانه اکازیون است. خانه‌هایی که شرایط تجمیع دارند، در آینده سود خوبی عاید مالکان می‌کنند.

حواستان را جمع کنید!

استفاده از اصطلاح اکازیون به قصدسودجویی بسیار رایج است. زیرا افراد سودجوی بسیاری وجود دارند که خانه‌هایی با شرایط معمولی و نه چندان عالی را به عنوان خانه اکازیون می‌فروشند. اگر یک خانه، بسیاری از ویژگی‌های فوق را داشته باشد، می‌توان گفت که آن خانه اکازیون است، اما اگر خانه‌ای به شما معرفی شد که تنها یک یا دو مورد از خصوصیات مذکور را شامل شود، نمی‌توان آن را به عنوان یک خانه اکازیون پذیرفت.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *