همه چیزدر مورد صلح‌نامه ملک

صلح‌نامه چیست؟ قرارداد صلح‌نامه ملک چیست؟ تفاوت صلح‌نامه ملک با مبایعه‌نامه چیست؟ شرایط لازم برای ایجاد صلح‌نامه ملک چیست؟

صلح یکی از قراردادهای پرکاربرد در دنیای امروز است. به لحاظ تاریخی در ابتدا صلح به‌ عنوان وسیله‌ای برای حل اختلافات و دعوای موجود، مورد استفاده قرار می‌گرفته است و به تدریج از آن برای انجام معاملات و مبادلات استفاده شده است. مواد ۷۵۲ و ۷۵۸ قانون مدنی به این دو جنبه از صلح اشاره دارند.

در این نوشته سعی داریم به مفهوم و ماهیت صلح، انواع صلح و صلح‌نامه ملک بپردازیم.

مفهوم صلح

صلح در لغت به معنای تسلیم، سازش و آشتی است. در دنیای حقوق صلح دو معنی دارد:

1-عقد صلحی که به صورت عرفی جایگزین سایر عقود مانند بیع (نقل و انتقال) یا اجاره می‌شود. یعنی دو طرف در به وجود آوردن و یا از بین بردن یک رابطه حقوقی توافق می‌کنند. برای مثال شما مالک دو دانگ از یک ملک و دوست شما مالک چهاردانگ دیگر است. پس از مدتی شما و دوستتان تصمیم می‌گیرید که سهم‌تان را بفروشید، در این‌ صورت می‌توانید به جای قرارداد فروش با مشتری، قرارداد صلح ببندید و نتیجه و اثر قرارداد فروش که همان انتقال مالکیت است را داشته باشید.

2-عقد صلحی که با توافق و سازش طرفین برای پایان دادن دعوی استفاده می‌شود. صلح دعوی به این معناست که دو نفر با یکدیگر بر سر موضوعی دعوا دارند و برای خاتمه دعوا با هم صلح می‌کنند. مثلا دوست شما به شما یک میلیون تومان بدهکار است. اما او می‌گوید که پانصدهزار تومان بدهکار است. در این صورت هر دو روی مبلغ هفتصد هزار تومان صلح می‌کنید.

گاهی صلح در مقام دعوای احتمالی در آینده است. یعنی دو طرف قرارداد در حال حاضر با یکدیگر اختلاف و یا دعوایی ندارند، اما احتمال آن بسیار زیاد است که در آینده اختلاف پیدا کنند و به همین علت، در ابتدای قرارداد خودشان با یکدیگر صلح می‌کنند.

ارکان صلح

ارکانی که وجود آن‌ها برای تشکیل یک قرارداد صلح لازم است:

 • مصالح: کسی که مال خود را به‌ عنوان صلح به دیگری می‌دهد.
 • متصالح: کسی که مال را از مصالح قبول می‌کند.
 • مورد صلح: مال و موضوعی که مورد قرارداد صلح قرار می‌گیرد.( مثلا دو دانگ خانه)
 • مال‌الصلح: پول یا مالی که یک طرف در برابر پذیرش پیشنهاد صلح از طرف دیگر می‌گیرد.

لازم است بدانیم که صلح می‌تواند در برابر مال یا به‌ صورت رایگان انجام شود. همچنین می‌توان مالی گران‌قیمت را در برابر مالی با ارزش بسیارکم صلح کرد که چنین صلحی را “صلح محاباتی” می‌گویند؛ برای مثال اگر شخصی اتومبیل خود را در برابر یک خودکار به دیگری صلح کند.

صلح‌نامه ملک

عقد صلح‌نامه ملک در معاملات املاک کاربرد وسیعی دارد و می‌تواند جایگزین قراردادهای خرید و فروش یا اجاره ملک شود. هدف از عقد صلح‌نامه ملکی می‌تواند ایجاد سازش و رفع اختلاف بین افراد باشد. اما لزوما نیازی به مطرح بودن یک دعوای ملکی برای تنظیم و عقد معاملات صلح‌‍نامه‌ای نیست.

مثلا فرض کنید شخصی بخواهد مالکیت خانه یا زمینش، پس از مرگ تنها به یکی از فرزندانش منتقل شود. در این حالت می‌تواند با عقد قرارداد صلح بدون فروش ملک خود، تکلیف وضعیت مالکیت آن خانه را برای زمان پس از فوتش، روشن کند. در این صورت این انتقال هم از نظر قانون معتبر است، هم اینکه ورثه نمی‌توانند درخواست سهمی از آن ملک داشته باشند. چرا که ملک به آن فرزند صلح شده است.

گاهی عقد صلح‌نامه ملکی برای رفع دعوا و نزاع بین افراد انجام می‌شود. در این حالت افراد با دادن امتیازاتی به یکدیگر و در حضور مرجع قانونی (دادگاه یا شورای حل اختلاف)، به سازش و توافقاتی در جهت رفع دعوای ملکی می‌رسند.

انواع صلح‌نامه ملکی


– صلح‌نامه ملکی خرید و فروش املاک 
 – عقد صلح‌نامه برای اجاره یک ملک به جای قرارداد استیجاری
– صلح‌نامه ملکی برای انتقال منافع یک ملک، مثل صلح سرقفلی مغازه
– عقد صلح‌نامه برای صرف نظر از تملیک یک ملک یا بدهی 

 توجه داشته باشید که تمامی موارد بالا می‌تواند با یا بدون رد و بدل شدن پول (یا هر نوع عوض مشخصی) در ازای ملک صلح شده، انجام گیرد.

شروط عقد صلح‌نامه ملک

 •  اهلیت طرفین به معنای داشتن شرط سنی و بلوغ افراد و داشتن عقل.
 •  ورشکسته نبودن شخصی که مال یا ملک خود را صلح می‌کند.
 • در رهن نبودن ملک و هر نوع مانع معاملاتی دیگر برای املاک. مثلا دو نفر نمی‌توانند بر سر ملکی که به هیچ کدامشان تعلق ندارد صلح‌نامه‌ای عقد کنند، چون این قرارداد از همان ابتدا باطل و غیرمعتبر است. 
 • مشروع بودن صلح. مثلا دو نفر نمی‌توانند یک ملک را برای تبدیل به قمارخانه جهت اجاره یا خرید و فروش صلح کنند.
 • عقد صلح‌نامه صوری ملک، یعنی صلح نباید برای فرار از پرداخت بدهی و دین باشد.
 • صلح‌نامه ملکی تنها برای اموال غیرمنقول و املاکی که وجود داشته باشند معتبر است. بنابراین اگر فردی خانه یا ملکی را به شخصی صلح نماید که در آن زمان از بین رفته باشد، عملا معامله باطل انجام شده است.
 • اثبات هر نوع صلح‌نامه ملکی در دادگاه، نیازمند تنظیم و عقد رسمی آن است.

انواع قرارداد صلح

1-صلح عمری

قرارداد صلح عمری نوعی توافق‌نامه است که به منظور جلوگیری از اختلاف تنظیم می‌شود. بر اساس این صلح، مالکیت املاک مانند زمین، خانه و …و دارایی مانند خودرو را برای فردی از جمله نزدیکان یا هر شخص دیگری محفوظ می‌دارند. اما حق استفاده از آن ملک و دارایی تا زمان حیات شخص انتقال دهنده، برای ایشان یا برای شخص ثالث باقی خواهد ماند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد صلح عمری به لینک زیر مراجعه کنید:

صلح عمری، راحت‌تر و صلح‌آمیزتر از انحصار وراثت

2- صلح‌نامه رقبی

ممکن است حق استفاده از ملک یا دارایی برای مدت مشخصی از طرف مالک به شخص دیگری انتقال یابد. در این صورت با پایان یافتن مدت تعیین شده، این حق نیز خود به خود از بین خواهد رفت.

3- صلح‌نامه سکنی

ممکن است مالک آپارتمان، خانه یا باغی برای شخصی دیگر، حق سکونت در ملک خود را برای مدت معینی تعیین کند. به این صلح، صلح‌نامه سکنی می‌گویند.

تفاوت صلح‌نامه ملک با مبایعه‌نامه

مبایعه‌نامه املاک به قراردادی گفته می‌شود که در طی آن بیع یا مالی به دیگری فروخته می‌شود. یعنی قرارداد مکتوبی که بین طرفین، فروشنده و خریدار یا به اصطلاح بایع و مشتری تنظیم می‌شود، که بر اساس این قرارداد مالی در مقابل دریافت عوض یا بها یا قیمت فروخته می‌شود، مبایعه‌نامه نام دارد.

در مبایعه‌نامه در تاریخ مقرر ملک و حق مالکیت به خریدار منتقل می‌شود، اما در صلح‌نامه مصالح می‌تواند تا زمانی که در قید حیات می‌باشد، از منافع مال صلح شده استفاده کند و بعد از فوتش به متصالح منتقل شود.

فسخ صلح‌نامه ملکی

وقتی افراد بر سر ملک یا مسئله‌ای صلح کنند و این صلح‌نامه از نظر قانون معتبر باشد، نمی‌توان به شکل یک طرفه اقدام به فسخ قرارداد کرد. فسخ صلح‌نامه ملک، تنها با توافق و رضایت طرفین یا پیش‌بینی شرایطی بر فسخ پیش از موعد در صلح‌نامه امکان‌پذیر می‌باشد.

سوالات متداول:

تفاوت صلح‌نامه با مبایعه‌نامه چیست؟

در مبایعه‌نامه در تاریخ مقرر ملک و حق مالکیت به خریدار منتقل می‌شود، اما در صلح‌نامه مصالح می‌تواند تا زمانی که در قید حیات می‌باشد، از منافع مال صلح شده استفاده کند و بعد از فوتش به متصالح منتقل شود.

آیا بعد از تنظیم صلح‌نامه و امضا مصالح و متصالحین، مالیات بر ارث ملغی می‌شود؟

چنانچه مقصود شما قرارداد صلح عمری باشد و به صورت رسمی تنظیم یافته باشد، بله بعد از فوت مصالح نیازی به پرداخت مالیات بر ارث نیست و همزمان با تنظیم قرارداد صلح عمری در دفتر اسناد رسمی، مالیات نقل و انتقال دریافت می‌گردد.

صلح محاباتی به چه معناست؟

صلح می‌تواند در برابر مال یا به‌ صورت رایگان انجام شود. همچنین می‌توان مالی گران‌قیمت را در برابر مالی با ارزش بسیارکم صلح کرد که چنین صلحی را “صلح محاباتی” می‌گویند؛ برای مثال اگر شخصی اتومبیل خود را دربرابر یک خودکار به دیگری صلح کند.

آیا شخص می‌تواند تمام دارایی خود را صلح کند؟

بله، هر شخص می‌تواند تمامی دارای خود را صلح کند و اشکالی در این خصوص وجود ندارد.

اگر دعوای دو نفر به دادگاه کشیده شود و یک طرف پیشنهاد صلح بدهد و طرف مقابل بپذیرد، آیا به این معناست که حرف طرف مقابل درست بوده است؟

خیر. به موجب ماده ۷۵۵ قانون مدنی شخص می‌تواند همچنان حق طرف مقابل را انکار کند و صلح هم بکند. طرف مقابل صلح می‌کند که دعوا ادامه پیدا نکند نه اینکه طرف مقابل حق می‌گوید. 

آیا می‌توان قرارداد صلح را در هر زمانی بر هم زد؟

خیر. صلح قراردادی است که دو طرف نمی‌توانند هر زمان که خواستند آن را منحل کنند و برهم بزنند. به دلیل این ویژگی، این قرارداد پس از فوت مصالح یا متصالح نیز باقی می‌ماند.

اگر شخصی در صلح، دیگری را فریب دهد و گول بزند، حق از بین بردن معامله برای طرف مقابل ایجاد می‌شود؟

بله.

آیا در صلح باید همه جزئیات بیان شود؟

خیر. در صلح نیازی نیست که تمامی جزئیات معامله بیان شود. بلکه حتی اگر به‌ صورت مختصر و مجمل هم باشد، صلح همچنان صحیح است. مثل اینکه شما به شخصی بگویید من یک خانه ۱۵۰متری دارم که می‌خواهم آن را صلح کنم و او هم بپذیرد. این معامله صلح صحیح است، هرچند که ذکر نشده که خانه در کدام منطقه تهران است، طبقه چندم است و…

صلح درشرایط قیمومیت به چه صورت است؟

اگر شخصی که قیمومیت دیگری را برعهده دارد، بخواهد برای آن شخص صلح کند، بایستی این قرارداد به تصویب دادستان برسد، چون ممکن است قیم به ضرر شخصی که قیمومیت او را برعهده دارد، اقدام به انجام معامله کند.

صلح‌نامه وکالتی چگونه است؟

اگر کسی بخواهد مال یا ملک دیگری را از طرف او صلح نماید، صرف داشتن وکالت‌نامه، نمی‌تواند اقدام به این کار نماید، مگر آنکه صراحتا در آن وکالت‌نامه حق عقد صلح به وی داده شده باشد. این مسئله برای فسخ وکالت‌نامه‌ای صلح‌نامه‌های ملکی هم صدق می‌کند.

برای عقد صلح‌نامه املاک به کجا مراجعه کنیم؟

برای تنظیم وعقد صلح‌نامه ملکی غیررسمی (صلح عادی) می‌توان به مشاورین املاک یا کارشناسان حقوقی مراجعه کرد. اما برای عقد رسمی صلح‌نامه املاک (صلح‌نامه قطعی ملک)، باید به دفترخانه اسناد رسمی مراجعه نمایید.

صلح‌نامه قطعی ملک چیست؟

صلح قطعی ملک که به معنای انتقال بی‌قید و شرط ملک است. یعنی اگر ملک در رهن بانک باشد، صلح قطعی تا زمان خارج شدن مال از رهن بانک، امکان‌پذیر نیست. پس صلح قطعی به معنای انتقال تمام و کمال مال بدون قید و شرط و بدون وجود محدودیت موقت قانونی است.


اگر سوال یا نظری در مورد صلح‌نامه ملک دارید، در بخش نظرات برامون بنویسید.34 نظر درباره “همه چیزدر مورد صلح‌نامه ملک”

 • با سلام
  بنده یک سال قبل منزلی رو خریداری کردم و سند تک برگ قطعی به نام من صادر شد، امروز داشتم به کپی سند قبل که متعلق به فروشنده بود نگاه میکردم در انتها نوشته شده بود صلح…
  سوال بنده این هست ایا این میتونه مشکل ساز بشه؟ و سند قطعی صادر شده برای بنده زیر سوال بره؟ و اینکه ایا این اقا میتونستن با سند تک برگی که به نامشون هست اما در انتها ذکر شده صلح این خونه رو به بنده بفروشند؟
  ضمن اینکه فروشنده این ملک رو از مادرشون گرفته بودن و الان مادر این آقا در ملک به صورت رهن ساکن هستن
  ممنون میشم راهنمایی کنید

  • سلام
   اگر تمام مراحل تنظیم سند با رضایت متصالح و در دفترخانه رسمی ثبت شده است، مشکلی برای شما پیش نخواهد آمد.

   • سلام من و دوستم یه سه دانگ از زمینی راخریدیم( باصلح دستی و قطعی دفتر خانه که الان دو تا سند تک برگ ۱/۵ دانگی جمعا ۳ دانگ داریم) که بعد معامله متوجه شدیم مالک سه دانگ دیگر فردی نا اهل است و شکایت کرده که فروشنده باید به من میفروخته و از قانون اخذ به شحفه اقدام کرده. در حالی که. فروشنده به ما میگه ایشان ۳۰ درصد زیر قیمت میخاسته و من زیر بار نرفتم
    سوال. ایا با وجود صلح قطعی دفترخانه و سند تک برگ ما. ایا نگرانی وجود دارد و اگر هست راه حل چیه ؟
    بسیار سپاسگذارم

 • سلام سئوالی داشتم جواب بدین ممنون میشم.
  بنده از شش دانگ خانه دو دونگ خانه را با مادر خانمم صلح کردم چرا کهومبلغی گرفتم از ایشون ، حال سئوال بنده این استکه خدایی نکرده اگر ایشان فوت شدن و همسرشون هم فوت شده باشن تکلیف دو دانگ خانه چی میشه آیا وراث ایشون میتونن اقدام کنن و از من این دو دانگ رو بگیرن

  • در صورتی که صلح به مدت عمر مصالح (کسی که صلح کرده) باشد، مال الصلح (مالی که مورد صلح قرار گرفته است) بعد از فوت ایشان به وراث متصالح می رسد.

  • سلام
   خیر. فوت مصالح تاثیری ندارد، مخصوصا اگر صلح معوض بوده و عوض آن پرداخت شده باشد.

  • سلام
   پدر خانم بنده همه اموال خود را ازطریق مصالحه بنام مادر خانمم کرده ودر مصالحه نامه قید شده که اموال بعداز مرگم بنام خانمم باشد وبعداز مرگ متصالح که مادر خانمم هست اموال بنام سه دخترم شود. پدر خانم من (مصالح) الان فوت کردند آیا مادر خانم من میتواند اموال را به کسی بفروشد یا مصالحه کند. چون در مصالحه قید کردند بعداز خودشان اموال به سه دخترش برسد.
   در پایان این مطلب هم عرض کنم که مصالحه نامه کد رهیگیری نگرفته است.
   پیشاپیش از پاسخ شما تشکرو قدردانی میکنم.

   • سلام بنده شهر قدس سال قبل ملکی خریدم ک صلحنامه ای عادی املاکی هست و فروشنده برام قولنامه کرده ولی صلح نمیزنه و ظاهرا صلح ب نام خودش نیست و ب نام مالک قبل بوده و اونها باهم توی دعوا هستن من دادگاهی خونه رو تحویل گرفتم حالا اگه اون صلح ب نام من نخوره چی میشه ..ایا میشه فروخت ایا راه دیگه برای زدن صلحنامه هست ؟

 • با سلام
  آیا فرد ممنوع معامله می‌تواند به صورت صلح زمین خود را به همسر خود بدهد وهمسر ایشان با آن صلح نامه زمین را به دیگری بفروشد

 • سلام مادرم سال ۸۰ آپارتمانی را طی تنظیم دفترخانه ای سند صلح تنظیم کردند بین خودش و متصالحین که من و خواهرم هستیم حالا خواهرم آنجا را تصرف کرده و با مادرم در آن آپارتمان زندگی می کند و رابطه من با مادرم را هم بهم زده و به اقوام گفته که مادرم آپارتمان را به نام او کرده.جایی در سند قید نشده که مادرم حق فسخ قرارداد را دارد اما ذکر شده که منافع مورد صلح مادام العمر به مصالح تعلق میگیرد آیا ایشان می توانند این آپارتمان را به نام خواهرم یا فرزند خواهرم بکنند؟

  • وقتی افراد بر سر ملک یا مسئله‌ای صلح کنند و این صلح‌نامه از نظر قانون معتبر باشد، نمی‌توان به شکل یک طرفه اقدام به فسخ قرارداد کرد. فسخ صلح‌نامه ملک، تنها با توافق و رضایت طرفین یا پیش‌بینی شرایطی بر فسخ پیش از موعد در صلح‌نامه امکان‌پذیر می‌باشد.

 • سلام
  من مادرم خانه ای خرید کرده به صورت مبایعه نامه و حالا تصمیم دارن به من و دو خواهرم به صورت صلح نامه بدن ایا میشود بر روی مبایعه نامه صلح نامه گرفت . در ضمن خانه ای که خریدن تا سند زدن ۲ سال طول می کشد به همین علت الان بصورت مبایعه نامه است .

  • بله. بله، هر شخص می‌تواند تمامی دارای خود را صلح کند و اشکالی در این خصوص وجود ندارد.

 • پدر اینجانب مالک یک مغازه سرقفلی می باشد.ایشان قصد دارد برای عدم اختلاف بین فرزندان خود قراردادی را تنظیم نماید که تا زمانی که تعدادی از فرزندانش در این واحد تجاری مشغول به کار می باشند؛در زمانی که در قید حیات نیستند این واحد تجاری فروخته نشود.
  همچنین به صورت وصیت نامه ۳دانگ از این واحد تجاری را به نام مادرم در محضر به نام زده اند.
  می خواستم از شما بپرسم که چه قراردادی بهتر است ایشان در این باب تنظیم بنمایند.متشکرم

  • سلام بر شما، آیا یک نفر از وراث می‌تواند سهم الارث خود از ماترک را با تنظیم صلحنامه ( حتی بدون دریافت وجه ) به سایر وراث ببخشد ، وآیا ذکر عنوان سهم الارث کفایت میکند یا باید تک تک دارایی را نام ببرد

   • سلام
    برای واگذاری سهم الارث باید ابتدا انحصار وراثت صورت گیرد، ترکه تحریر و سپس تقسیم شود. در این صورت شما می توانید سهم خودتان را به وراث دیگر از طریق صلح منتقل نمایید.

 • 4دونگ خونه قولنامه ایی به نام مادرمه 2دونگ خونه به نام خواهرمه
  آیا مادرم میتونه از 4دونگ سهم خودش 2 دونگ به نام صلح بزنه؟؟
  آیا خواهرم هم واجب هست که پایین صلح نامه رو امضا کنه؟؟
  واگه خواهرم امضا نکنه صلح نامه. معتبر هست یانه؟؟

 • باسلام احترام
  بنده یک قطعه باغشعر دارم که سند آن یک مصالحه نامه هست زیر نظر آن موسسه ای که داده است این باغ شهر در مجموعه ای هست که زیر نظر همین موسسه است الان به ما میگن بیان واسه اعتبار مصلحه نامه آن را در محظر ثبت و رسمی کنند که هزینه داره حدود 1 میلیون حالا میخواستم ببینم این کار اعتبار دارد و اصلا سند 6 دنگ باغ شهر محثوب نمیشود؟ باغ بنده بیرون از شهر میباشد

 • سلام.پدر بنده چند سال پیش منزل خود را به صورت صلح عمری به ۳ پسر خود واگذار کرده وهیچ گونه شرایط فسخ و یا حق فسخ نگذاشته..
  الان ازدواج مجدد کرده آیا میتواند یک طرفه صلح را باطل کند؟
  و آیا بعد از فوت دیگر فرزندان یا خانم دوم ایشان از مورد صلح ارث میبرند؟
  در ضمن صلح نامه بصورت دستی توسط یک وکیل تنظیم گردیده و طرفین امضا کرده‌اند.
  آیا باز امکان فسخ یک طرفه از سوی مصالح وجود دارد؟
  با تشکر

  • سلام
   خیر. صلح قراردادی است که دو طرف نمی‌توانند هر زمان که خواستند آن را منحل کنند و برهم بزنند. به دلیل این ویژگی، این قرارداد پس از فوت مصالح یا متصالح نیز باقی می‌ماند.

 • سلام بنده درسال ۸۸پدرم فوت کرده وانحصاروراثت انجام شده با برگه وانحصاروراثت بنده برگه ای داشتم که درآن فقط نام من پدرومادرم بودشورای حل اختلاف ب بنده گفتن که اموال پدر برای بنده س حالابنده هیچ کدوم ازمدارکموندارم حتی شماره پرونده و رفتم ثبت اسنادواملاک گفتن ثبت نشده آیادرشورای حل اختلاف صلح نامه صورت میگیره ؟بنده مطمئنم که دربایگانی شورای….اون پرونده مدنظرهست اماهیچ کمکی ب بنده نمیکنن لطفا جواب بدید

 • سلام .ببخشید مادرم شش دانگ خونه اشو با من‌صلح نامه کرده و سند جدیدی که صادر شد به اسم من هست فقط تا زمانی که زنده است نمیتونم خرید و فروش کنم .ولی بخاطر اعتمادی که بهش داشتم سند و امانت دادم بهش اما من الان بعد از ۱سال فهمیدم که با برادرم قایمکی رفتن و سند و برگردوندن بدون اینکه من بدونم و خبر داشته باشم حالا الان هیچ دسترسی به سندم ندارم و دست برادرمه و بهم نمیده،حالا میخوام راهنماییم کنید که باید جیکار کنم ؟کجا لاید شکایت کنم؟مجازاتشون چی میشه؟خواهش میکنم جواب بدید راهنماییم کنید

  • سلام و درود، اگر بر اثر معامله ملکی، صلح نامه قطعی تنظیم گردد، آیا حکم سند قطعی دارد؟ یهعمنی می توان آن مبلک را فروخت یعنی بعد از مدتی صاحب ملک نمیتواند آنرا بفروشد و اینکه آیاصلح نامه قطعی اختیار تام به شخص ثالث را جهت فروش و نقل و انتقال سند می دهد؟

 • همسرم ۵۰۰مترملکی دارد که پدرشوهرقبلی اش دردفترخانه ازدواج جهت مهریه اش بهش داده طبق برگه چاپی قولنامه‌ای مخصوص دفتر ازدواج که ازسال ۱۳۶۷ تاکنون تسلیم همسرم است.
  حال همسرم با آن قولنامه نیزملک مذکور را میخواهد به بنده بفروشد، آیا برای بنام کردن کجا باید برویم، و چه مراحلی را دنبال کنیم،

 • با سلام واحترام بسیار اطلاعات ارزشمندی رو دریافت نمودم وسوال دارم من دودانگ مغازه ای را مشا قطعی ویک دانگ وکالتی داشته ام وانرا وکالتی به شخصی واگذار کرده ام وایشان صلح نامه ای را از طرف من با خودشان بصورت عادی نوشته اند ایا در مراجع قانونی اعتبار قانونی دارد البته بنده اعتتراضی به صلح نامه ندارم فقط شریک من بر اساس یک رسید بعداز دهسال از گذشت ان وکالتنامه وصلح نامه مانع ثبت سند این فرد میگردد با تشکر

 • باسلام و درود، اگر به جای طلب، شخص بدهکار ملک به بنده با صلح نامه قطعی و در محضر خانه بدون انتقال سند بدهد، آیا من صاحب ملک هستم و میتوانم با آن صلح نامه هر زمان که خواستم ملک زا بفروشم و بدهکار نمیتواند بعدا ادعای مالکیت کند؟ لطفا بنده را راهنمایی کنید

 • سلام. خسته نباشد. مادربزرگ بنده مریض و الزایمر داشتن و برای نگهداری از مادر بزرگم یه صلح نامه ای عادی بین عمو ، عمه، و پدر بنده مبنی بر اینکه در قبال نگهداری مادر بزرگ زمینی که از پدر بزرگمان به ارث مانده بود به پدر بنده صلح کردن. و مادربزرگ بعد یکسال نگهداری درخانه پدرم فوت کردند. حال بعداز فوت مادر بزرگ عموی بنده شکایتی برای ابطال صلح نامه به دادگاه ارائه کرده، مبنی بر اینکه امضای مادر بزرگ در صلحنامه نیست و چون مادر بزرگ هم یکی از وراث زمین بود بنابراین صلحنامه باطل است. آیا این صلح نامه باطل است؟

 • باسلام.خضورسروران.گرامی..عنایت.فرموده.نحوه.خریدملک.که.مال.الصلح.است.چگونه.است.یالازم.است.که.ذکرشودمال.الصلح.است.یاخیرقرادمعمولی.ومتداول.کفایت.میکند..ممنوم.پاسخ.رابفرمایید

 • با سلام و احترام
  1- کدام صلح نامه اعم از عادی و یا رسمی در محاکم قابل قبول می باشد.
  2- بنده یک واحد آپارتمان و 2 دانگ از یک قطعه زمین مشاع دارای سند هستم که آپارتمان بنام بنده و به دلیل دریافت وام در رهن بانک می باشد. آیا امکان صلح این ملک ها بنام همسرم وجود دارد به نحوی که پس از فوت بنده کلیه اموال بنام همسرم شود.
  3- چنانچه بنده قبل از مادرم فوت کنم اگر اموالم را به همسرم صلح نموده باشم ایشان از اموال من سهم الارث می برد یا به دلیل صلح اموال سهمی ندارد.
  4- بنده با مادرم هیچ مشکلی ندارم و مادرم نیاز مند سهم الارث از بنده نمی باشد ولیکن ورثه ایشان حتما مادرم را تحت فشار قرار می دهند تا سهم الارث را بگیرد تا آنها استفاده کنند.
  5- با توجه به موضوعات فوق بنده را راهنمایی فرمائیدتا چه اقدام پیشگیرانه ای انجام دهم.

 • اگر شخصی از پدرش وکالت بلا عزل گرفته باشد آیا میتواند اموال غیرمنقول اورا بین خود وبعضی از وراث در دفترخانه رسمی صلح نماید وسپس انتقال سند مالکیت دهد و دو نفر دیگر از اعضای خانواده را از ارث محروم نماید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *