راهنمای کامل برای انتخاب یک میز کار مناسب

انواع میز تحریر را یا میز کار کدامند و چه ویژگی‌هایی دارند؟ برای انتخاب میز کار یا میز تحریر مناسب باید به چه نکاتی توجه کنیم؟ ویژگی‌های یک میز کار استاندارد چیست؟

میز کار انواع مختلف و متنوعی دارد که بسته به اینکه برای چه منظوری استفاده می‌شود، می‌تواند متفاوت باشد. برای انتخاب یک میز کار یا تحریر مناسب باید به استانداردهای مورد نیاز یک میز توجه ویژه‌ای داشت، چرا که نامناسب بودن میز کار علاوه بر اینکه باعث ناکارآمدی آن می‌شود، بلکه باعث ایجاد مشکلات جسمی در ستون فقرات، گردن و غیره نیز می‌شود. اندازه، جنس و مدل میز، از جمله پارامترهایی است که می‌تواند در انتخاب یک میز استاندارد تاثیرگذار باشد. در این مطلب به بررسی انواع میز کار و چگونگی انتخاب یک میز کار مناسب می‌پردازیم.

انواع میز کار

1-میز تحریر، میز برای نوشتن

این میزها فقط برای نوشتن یا تایپ‌کردن مورد استفاده قرار می‌گیرند. معمولا ساده هستند و کشوهای کوچکی برای قراردادن لوازم تحریر دارند. اندازه این میزها با توجه به نوع و میزان کار می‌تواند متفاوت باشد.

2-میز منشی

میزهایی که برای کار با کامپیوتر و انجام کارهای اداری مناسب هستند. اغلب فضایی برای قرار دادن مانیتور و کیس کامپیوتر دارند. این میزها همچنین فضاهایی برای ذخیره‌سازی مانند قفسه، کشو یا کابینت دارند.

3-میز کامپیوتر

این میزها فضای جداگانه برای قرار دادن مانیتور، کیس، کیبورد و حتی موس دارند. همچنین فضاهایی برای قرار دادن سیم و کابل و وسایل دیگر الکترونیکی نیز در نظر می‌گیرند. در این میزها به عملکرد میز بسیار توجه می‌شود و معمولا اندازه بزرگی دارند.

4-میز اجرایی

میز اجرایی استانداردترین میز موجود با گزینه‌های ذخیره‌سازی فراوان است. میزهای اجرایی اغلب دارای سطح مستطیل بزرگ هستند. در زیر، جای نشستن وجود دارد و در دو طرف، چندین کشو و کابینت برای ذخیره‌سازی دارند.

5-میز تاشو

میزهای تاشو برای فضاهایی مناسب است که نیاز است میز جابجا شود. این میزها برای اتاق‌های کوچک نیز مناسب است. معمولا ساده هستند و وزن سبکی دارند.

6-میز شناور

میزهای شناور مستقیماً روی دیوار نصب می‌شوند و پایه ندارند. بنابراین خیلی نباید وسایل سنگین روی آن‌ها قرار داد. این میزها برای اتاق‌های کوچک نیز مناسب هستند.

7-میز نردبانی

میزهای نردبانی میزهایی به صورت عمودی هستند که سطح زیادی برای ذخیر‌سازی و نگهداری وسایل دارند. آن‌ها شبیه نردبانی هستند که به دیوار تکیه داده‌اند.

8-میز گوشه‌ای یا L شکل

این میزها برای انجام چند کار متفاوت، بسیار مناسب هستند. این نوع میز یک میز کار سنگین است و مخصوص افراد حرفه‌ای است. البته این میزهای ال شکل برای فضاهای کوچک که باید در یک گوشه قرار داده‌ شوند، نیز مناسب هستند.  

9-میز قابل تنظیم

سطح این میزها قابلیت تنظیم برای قدهای متفاوت دارند. ارتفاع این میزها را می‌توانید متناسب با نیاز خود بالا یا پایین ببرید و در حالت نشسته یا ایستاده از آن‌ها استفاده کنید.  

چگونگی انتخاب یک میز کار یا میز تحریر مناسب

مشخص کردن نیاز واقعی و دقیق

قبل از انتخاب یک میز کار باید بدانید که برای چه هدف و منظوری، به میز نیاز دارید. بسته به اینکه چه استفاده‌ای از میز دارید، نوع میز می‌تواند متفاوت باشد.

  • برای کار با کامپیوتر:

در صورت استفاده از میز برای کار با کامپیوتر، میز بهتر است فضا یا محفظه‌ای برای نگه داشتن مانیتور، کیس و کیبورد داشته باشد. همچنین بهتر است بر روی میز، فضایی برای عبور کابل‌های مربوط به کامپوتر نیز در نظر گرفته شده باشد.

  • برای نوشتن:

اندازه میز مهم است. میز باید فضای کافی برای پهن کردن برگه‌های متعدد و کتاب و دفتر زیاد را داشته باشد. همچنین یک میز با یک قفسه چسبیده، برای قرار دادن لوازم تحریر، می‌تواند انتخاب خوبی باشد.

  • ترکیبی از کار با کامپیوتر، تحریر و کارهای اجرایی:

برای این منظور بهتر است یک میز L شکل انتخاب کنید تا فضای کافی و مجزا برای انجام هرکاری داشته باشید. همچنین اگر برای کارتان وسایل مختلفی دارید، بهتر است میزی انتخاب کنید که فضای کافی برای ذخیره لوازم داشته باشد.

توجه به فضا

قبل از انتخاب یک میز کار، به فضای اتاقی که قرار است میز در آن‌جا قرار بگیرد، توجه کنید. اگر متراژ اتاق کوچک است، بهتر است از گوشه‌ها و بخش‌های غیر قابل استفاده اتاق برای قرار دادن میز استفاده کنید؛ مثل میزهای متصل به کتابخانه که اغلب متحرک هستند و برحسب نیاز باز یا بسته می‌شوند. در اتاق‌های بزرگ می‌توان به نمونه‌های بزرگتر هم فکر کرد.

به طور کلی میزهای مستطیلی بهترین مدل میز کار هستند و برای هر فضایی مانند گوشه، کنار دیوار یا وسط اتاق، مناسب هستند. زیرا عرض و عمق متفاوتی دارند.

میزان خم شدن گردن

حفظ ارگونومی بدن در ساعات طولانی کار و نشستن پشت میز از جمله موارد مهمی است که می‌بایست در خرید میز به آن توجه شود. ارتفاع میز کار باید در حدی باشد که فاصله چشم تا روی كتاب به اندازه‌ای باشد كه گردن بیش از 20 درجه خم نشود.

توجه به اندازه استاندارد میز

اندازه میز کار با توجه به جثه هر فرد تعیین می‌شود. اندازه میز باید به گونه‌ای باشد که هنگام نشستن پشت آن، به شانه و دست‌ها فشاری وارد نشود. میز کار یا تحریری مناسب است که وقتی پشت آن می‌نشینید، بدون اینکه به بدن فشار اضافی وارد شود، دست‌ها روی میز قرار بگیرند؛ به طوری که مچ و آرنج در امتداد هم باشند و آرنج و بازو یک زاویه حدود 110 درجه ایجاد کند.

ابعاد استاندارد برای یک میز کار به شرح زیر است:

طول: ۱۵۰ -۷۰ سانتی‌متر

عرض: ۶۰ – ۷۵ سانتی‌متر

ارتفاع: ۷۷ – ۷۳ سانتی‌متر

در صورتی که نیاز دارید از پایه و یا چرخ استفاده کنید، باید ارتفاع چرخ یا پایه را به ارتفاع میز اضافه کنید. ضخامت مناسب صفحه میز تحریر حداقل ۱۶ میلیمتر است.

جنس میز

جنس میز می‌تواند، چوبی، فلزی یا ام‎دی‌اف باشد. هر جنسی که انتخاب می‌کنید باید به کیفیت آن توجه کنید. میزهای چوبی یا با روکش چوب بهترین انتخاب برای میزهای کار هستند. زیرا هم مقاوم هستند و هم امکان سر خوردن وسایل روی آن وجود ندارد. چوب یکی از عناصر اصلی در دکوراسیون مدرن و کلاسیک است. بنابراین میز کار چوبی از جمله وسایلی است که هیچگاه از مد نمی‌افتد و برای سنین مختلف همیشه جذاب است.

میزهای کار ام‌دی‌اف نیز بسیار مقاوم و مقرون‌به صرفه هستند و در اندازه‌ها و طرح‌های متنوع عرضه می‌شوند. میزهای فلزی به دلیل وزن زیاد خیلی طرفدار ندارند، اما برای قراردادن اجسام سنگین بسیار محکم و قابل اطمینان هستند.

رنگ میز

انتخاب رنگ میز موضوعی سلیقه‌ای است. برای انتخاب رنگ مناسب باید به تم رنگی خانه، دکوراسیون آن و فضای خانه توجه کنید. مثلا میزهای رنگ روشن خصوصا سفید برای فضاهای کوچک مناسب است. رنگی را برای میز کار انتخاب کنید که از آن خسته نشوید و دلتان را نزند.

انتخاب صندلی مناسب

یک میز کامل، به یک صندلی استاندارد نیاز دارد. برای انتخاب یک صندلی مناسب به موارد زیر توجه کنید:

1-ابعاد صندلی: نشیمنگاه صندلی باید 90 درصد طول ران را بگیرد. اگر بیش از 90 درصد باشد به زانو فشار می‌آید و اگر کمتر باشد باعث مشکلات عضلانی می‌شود. از نظر عرض هم بستگی به این دارد که فرد چقدر چاق یا لاغر است، اما معمولا فرد به عرض 47 یا 48 سانتی‌متر برای نشیمنگاه احتیاج دارد.

2-رویه صندلی: ارتفاع صندلی هرقدر باشد، زانو باید در زاویه 90 درجه قرار بگیرد. جنس نشیمنگاه نباید خیلی نرم باشد که داخلش فرو برویم و نه خیلی سفت باشد که ثابت در جای خود باقی بماند. باید به صورتی باشد که وقتی با انگشت فشار ملایمی به صندلی وارد می‌شود، یک یا دو سانتی‌متر فرو برود و بعد هم به حالت اولیه‌اش بازگردد. در واقع جنس رویه صندلی باید قابلیت ارتجاعی داشته باشد.

3-ارتفاع پشتی: ارتفاع پشتی صندلی باید کاملا کتف‌ها را بپوشاند و تا مهره هفتم گردن بیاید. پشتی صندلی باید دو قوس داشته باشد، یکی قوس مقعر و یکی محدب. زمانی که فرد مطالعه می‌کند، بهتر است فاصله چشم تا روی کتاب به حدی باشد که گردن بیش از 20 درجه خم نشود. 4-نوع صندلی: اگر قرار است کودک برای درس خواندن از میز استفاده کند، بهتر است که صندلی ثابت انتخاب کنید. زیرا صندلی‌های چرخ‌دار در عین راحت بودن ممکن است برای کودک خطرناک باشد.

میزی را انتخاب کنید که در آن احساس راحتی می‌کنید!

در کنار رعایت تمام استانداردها و ویژگی‌های ارگونومیک میزهای کار یا تحریر، بهتر است به حرف دل و احساس خود نیز گوش دهید. انواع و اقسام میزهای کار با رنگ، جنس، مدل و تم‌های متفاوت در بازار وجود دارند که شما باید با توجه به سلیقه و نیاز خود یکی را انتخاب کنید.

در هنگام خرید حتما چندین بار میز را امتحان کنید و پشت آن بنشینید و میزی را انتخاب کنید که پشت آن راحت هستید. نکته دیگری که بهتر است به آن توجه کنید این است که اگر برایتان مقدور است و فضا و بودجه لازم را دارید، میز تحریر بهتر است جدا از میز كامپیوتر یا لپ‌تاپ باشد. در غیر این صورت وقتی می‌خواهید از یک میز برای مطالعه و كامپیوتر استفاده كنید، سطح رویه میز باید بزرگ‌تر باشد.

امیدواریم این مطلب برای شما مفید بوده باشد. اگر در مورد میز کار یا میز تحریر نظر یا تجربه‌ای دارید، لطفا در بخش نظرات برای ما بنویسید.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *