10 اصل مهم در چیدمان وسایل خانه

وسایل خانه را چگونه چیدمان کنیم؟ اصول مهم در چیدمان وسایل خانه کدام است؟ در ست کردن وسایل خانه، به چه نکاتی باید توجه کنیم؟ آیا همه چیز خانه باید با هم ست باشد؟

اگر در مورد چیدمان وسایل خانه، ایده‌ای نداشته باشید، دکوراسیون و ست کردن وسایل می‌تواند کار دلهره‌آوری باشد. توجه داشته باشید که برای چیدمان وسایل خانه، حتما لازم نیست دانش خاص یا استعداد ذاتی در مورد دکوراسیون و طراحی خانه داشته باشید، بلکه لازم است اصولی ساده اما مهم را در چیدمان و ست کردن وسایل خانه رعایت کنید. در این نوشته سعی داریم به مهم‌ترین اصول در طراحی داخلی خانه و چیدمان وسایل خانه بپردازیم. با ما همراه باشید.

اصول مهم در چیدمان و ست کردن وسایل خانه

1-نقطه کانونی در خانه داشته باشید.

مهم‌ترین و اولین قانون در چیدمان وسایل خانه، تشخیص یا ایجاد نقطه کانونی است. “نقطه کانونی” یعنی وقتی وارد اتاق می‌شوید، به صورت ناخودآگاه چشم شما به آن سمت کشیده شده و نگاه شما به آن نقطه جلب می‌شود. هر چیزی که در اطراف نقطه کانونی قرار می‌گیرد، باید بتواند آن را تعریف و کامل کند.

بهتر است دکوراسیون و چیدمان وسایل اتاق را از نقطه کانونی شروع کنید. اتاق‌ها معمولا نقطه کانونی مانند پنجره بزرگ یا شومینه دارند، اما اگر اتاق نقطه کانونی ندارد، می‌توان آن را ایجاد کرد. یک دیوار با رنگ متفاوت، یک قفسه کتاب یا یک کاناپه بزرگ، می‌تواند به عنوان نقطه کانونی مورد استفاده قرار گیرد. مثلا می‌توانید از رنگ نقطه کانونی به عنوان عنصر اصلی استفاده کنید و بقیه وسایل را با آن ست کنید. نقطه کانونی پایه اصلی ست کردن و چیدمان وسایل است.

2-تعادل را رعایت کنید.

تعادل در طراحی داخلی به رعایت تساوی وزن بصری اجسام مربوط می‌شود. به این معنی که در نگاه یک بیننده، وسایل و اجسام طوری در اتاق چیده شده باشند که تعادل در اتاق حس شود. این تعادل نه فقط از طریق شکل اجسام، بلکه از طریق رنگ، طرح و بافت نیز حاصل می‌شود. برای مثال وسایل بزرگ‌تر، تیره‌تر و دارای بافت متمرکزتر، در طراحی وزن بیشتری دارند و باید به صورت پراکنده‌تر در اتاق چیده شوند.

اندازه و محل قرارگیری وسایل مختلف را در نظر داشته باشید و توجه کنید که همه وسایل در یک گوشه یا وسایل بزرگ و کوچک در یک طرف اتاق جمع نشوند. در این صورت فضا ناآرام می‌شود.

تعادل در طراحی داخلی را به سه شکل زیر می‌توان ایجاد کرد:

 • تعادل متقارن: طراحی به گونه‌ای که دو سمت اتاق آینه یکدیگر باشند. این نوع تعادل بسیار رایج بوده و حسی از ثبات و آرامش می‌دهد. تعادل متقارن بیشتر در طراحی داخلی سنتی استفاده می‌شود.
 • تعادل نامتقارن: در این نوع طراحی با پخش کردن وسایل، رنگ‌ها و طرح‌ها به شکلی که وزن دو طرف اتاق مساوی یکدیگر باشد، تعادل برقرار شود. در این روش چیدمان یک طرف اتاق لزوما در سمت دیگر کپی و تکرار نمی‌شود. برای مثال به جای اینکه دو مبل دو نفره یک شکل و یک رنگ در دو سمت سالن قرار داده شوند، در یک سمت یک مبل دو نفره و در سمت دیگر دو مبل تک نفره قرار داده می‌شود.
 • –           تعادل شعاعی: در این روش چیدمان و طراحی در شعاع اطراف یک نقطه مرکزی مثل یک میز ناهارخوری گرد انجام می‌گیرد.

3-قانون عددهای فرد را رعایت کنید.

برای اینکه دکوراسیون ظاهر یکنواخت و کسل‌کننده‌ای به خود نگیرد، قانون اعداد فرد را رعایت کنید. به این معنی که وسایل و اشیایی که در یک دسته‌بندی فرد مرتب شده‌اند، از لحاظ بصری نسبت به گروه‌های زوج، جذاب‌تر، به یاد ماندنی‌تر و هماهنگ‌تر به نظر می‌رسند. مثلا اگر قرار است روی یک کنسول شمع بچینید، بهتر است تعداد آن فرد باشد. البته توجه کنید که وسایل باید تقریبا شبیه به هم باشند. یعنی در عین حال که نقطه مشترکی با هم دارند، در جزئیات با هم متفاوت هستند.

4-به اندازه‌ها دقت کنید.

منظور از اندازه، فاصله وسایلی مانند میز و مبل، تابلوها، تلویزیون، پرده‌ها و فرش‌ها است. اندازه‌های استاندارد به شرح زیر است:

 • بهتر است بین میز جلو مبلی و مبل به اندازه 38 تا 40 سانتیمتر فاصله وجود داشته باشد.
 • بهتر است ارتفاع میزهای جلوی مبل برابر با صندلی یا کمتر و ارتفاع میزهای کنار صندلی با دسته مبل برابر باشد.
 • اگر تابلو یا قاب‌ عکس بالای مبل آویزان می‌کنید، بهتر است عرض آن‌ها از دوسوم عرض مبل بزرگ‌تر نباشند. همچنین فاصله‌ی استاندارد تابلوها و قاب‌های عکس از کف زمین تقریبا 5/1 متر است.
 • بهتر است فاصله تلویزیون با مبلمان یا محل نشستن، دو برابر قطر تلویزیون باشد.
 • بهتر است پرده‌ها 15 تا 20 سانتیمتر بزرگ‌تر از قالب اصلی پنجره باشند.

بهتر است فرش اتاق 40 تا 45 سانتیمتر از دیوار فاصله داشته باشد. بهترین حالت این است که فقط دو پایه‌ی جلویی مبل‌ها روی فرش قرار گیرد.

5-انواع روشنایی در خانه ایجاد کنید.

استفاده از انواع مختلف روشنایی، به فضای اتاق شما جلوه خاصی می‌بخشد. سه نوع روشنایی برای خانه می‌توان ایجاد کرد:

 • محیطی: همان روشنایی عمومی است که  از طریق چراغ‌های سقفی تامین می‌شود. روشنایی محیطی به طور یکنواخت اتاق را روشن می‌کند.
 • فعالیت خاص: همانطور که از نامش مشخص است، این نوع روشنایی برای یک فعالیت خاص به کار برده می‌شود. مثلا تبدیل قسمتی از اتاق نشیمن به فضای مطالعه، با استفاده از روشنایی آباژور.
 • تاکید: روشنایی تاکید برای برجسته کردن یک وسیله خاص در دکوراسیون اتاق استفاده می‌شود.

برای نورپردازی خانه، بهتر است که با روشنایی محیطی شروع کنید و سپس از روشنایی تاکید و فعالیت خاص برای ایجاد دکوراسیونی مدرن و کاربردی کمک بگیرید.

6-فضاهای منفی ایجاد نکنید.

هنگام چیدمان وسایل خانه، فضاهای شلوغ و درهم ایجاد نکنید. لازم نیست که از هرچه که در خانه دارید، برای دکوراسیون اتاق استفاده کنید. وسایل و قطعات متضاد و شلوغ باعث ایجاد فضای عجیب و غریب و سردرگمی می‌شوند. گاهی کم و خلوت بودن، زیباتر است.

7-مناطق مکالمه ایجاد کنید.

وسایل اتاق را طوری بچینید که افراد به راحتی و بدون خم شدن یا فریاد زدن با هم صحبت کنند. مثلا حتما نباید مبل‌ها و صندلی‌ها را به دیوار بچسبانید. بهتر است فضایی بین دیوار و مبلمان وجود داشته باشد تا مکانی برای ایستادن و گفت‌وگو وجود داشته باشد. علاوه بر فضای مکالمه، فضای رفت‌وآمد نیز باید در بین وسایل به اندازه کافی وجود داشته باشد و وسایل و مبلمان نباید مانع عبور و مرور باشند.

8-قانون خاصی برای رنگ و سبک وجود ندارد.

در انتخاب رنگ برای وسایل خانه و چگونگی چیدمان آن‌ها، خود را به قانون خاصی محدود نکنید. مثلا همیشه این‌طور نیست که رنگ تیره اتاق را کوچک می‌کند. انتخاب رنگ بستگی به نوع فضا و چیدمان دارد. مهم این است که دوست دارید اتاق چه حسی منتقل کند، سپس بر اساس این تصمیم، اتاق را رنگ کنید.

هماهنگی و هم‌رنگ بودن وسایل باعث یکنواختی و کسالت‌آور شدن محیط می‌شود. حتما نباید از قانون چرخه رنگ‌ها یا رنگ‌های مکمل استفاده کنید. سعی کنید در انتخاب رنگ وسایل و چیدمان آن‌ها، رویکردی آزادانه و ارگانیک داشته باشید و از ترکیب رنگ‌های موجود در طبیعت الهام بگیرید. گاهی ترکیب رنگ‌های غیر هماهنگ، فضایی جادویی ایجاد می‌کند. 

همچنین حتما نباید وسایل همه از یک سبک باشند. مثلا می‌توان دو کاناپه از دو سبک و دو رنگ متفاوت در کنار هم یا روبروی هم قرار داد. فقط باید یک عنصر مشترک، آن‌ها را به هم پیوند دهد و هماهنگ کند. مثلا از رنگ هر کدام از کاناپه‌ها برای انتخاب رنگ کوسن‌های کاناپه دیگر استفاده شود.

حتی حتما نباید سبک طراحی و چیدمان داخلی خانه با سبک معماری خانه یکسان باشد. مثلا می‌توان یک نهارخوری مدرن را در یک اتاق با سبک راستیک قرار داد و لذت برد. البته باید به چگونگی چیدمان و ترکیب رنگ‌ها دقت کرد. استفاده از سبک‌ها، رنگ‌ها، الگوها، بافت‌ها، سطح‌ها، اندازه‌ها، و حتی شكل‌های تركیبی بهترین راه برای ایجاد حس گرما، جذابیت، دلگرمی و زیبایی در خانه است.

9-تناسب و مقیاس را در نظر بگیرید.

تناسب به نسبت بین ابعاد وسایل مختلف اشاره می‌کند و مقیاس به این معنی است که یک وسیله چطور در کنار وسایل دیگر و یا در یک فضای کلی قرار می‌گیرد. برای مثال یک کاناپه بسیار بزرگ در یک اتاق بسیار کوچک بی‌تناسب به نظر می‌رسد. اصل مهم در رعایت تناسب و مقیاس این است که نسبتِ قسمت کوچک‌تر اتاق به قسمت بزرگ‌تر، باید مشابه نسبت قسمت بزرگ‌تر به کل فضای اتاق باشد.

برای مثال نسبت ابعاد یک قفسه روی دیوار، باید با نسبت ابعاد آن دیوار با کل اتاق تناسب داشته باشد و روی دیواری وسیع در اتاقی بزرگ، یک قفسه خیلی کوچک یا باریک نصب نشود.

10- همه چیز نباید ست باشد.

بعضی اصرار دارند که همه وسایل خانه را با هم ست ‌کنند. هیچ بایدی در این زمینه وجود ندارد. یک دکور داخلی که بیش از حد همه خصوصیاتش مثل هم باشند، هیچ نکته مثبتی به خانه اضافه نمی‌کند. این نوع چیدمان خلاقیت را از دکوراسیون خانه می‌گیرد. زیبایی در تنوع است.

راحتی خود را در نظر بگیرید!

در نوشته بالا سعی کردیم مهم‌ترین اصول در طراحی و چیدمان وسایل خانه را بیان کنیم. اما فراموش نکنید که هدف اصلی طراحی داخلی و چیدمان وسایل، در نهایت رسیدن به راحتی و تامین خواسته‌های ساکنین است. در چیدمان وسایل به نکاتی فراتر از بصریات مثل رنگ و نور توجه کنید. تنها با درگیر کردن تمامی‌ حواس است که می‌توان به‌ هارمونی و هماهنگی کامل در طراحی داخلی خانه رسید.

از نقض قوانین نترسید. زیرا ممکن است آن‌ها برای هر فضایی به خوبی کار نکنند. خلاقیت به کار بگیرید و مطمئن باشید که می‌توانید متناسب با فضا و سلیقه خودتان، دکوراسیون‌ خانه را انجام دهید. البته در کنار سلیقه و خلاقیت خود، به اشتباهات رایج در دکوراسیون خانه دقت کنید و آن‌ها را در چیدمان خانه انجام ندهید.

 از اینکه مطلب بالا را خواندید، ممنونیم. اگر در مورد چیدمان خانه سوال یا نظری دارید، لطفا در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *